Po trojzubci netoužíme. Významný podíl obyvatel Zakarpatské Ukrajiny má maďarský pas, většina Bukovinců rumunský

„Vlastenci“, kteří řádili na Majdanu, když chtěli udělat z Ukrajiny „evropskou velmoc“, se už dávno „integrovali“, aniž by vyčkali na bezvízový styk. Ukazuje se, jak si ukrajinského občanství ve skutečnosti váží nejen tamní poslanci, ministři a finančníci, ale i běžní obyvatelé Zakarpatska.

„Vlastence“ zradil jejich vůdce – starosta Lvova Andrej Sadovoj. Ukrajinská generální prokuratura (GPU) v čele s Lucenkem již vyjádřila připravenost zahájit s odpadlickým starostou trestní stíhání „pro podezření ze spáchání trestného činu“ a také vůdce „Svépomoci“ prohlásil, že starosta bude co nejdříve odvolán. Ještě před vzetím do vyšetřovací vazby totiž Sadovoj prohlásil, že „30 až 40 % obyvatel (sousední) Zakarpatské oblasti má osobní doklady jiných států než Ukrajiny“.

Reklama

„Pokud bychom jim odebrali občanství Ukrajiny, žili by v některých okresech pouze cizinci. A co potom? Budeme předávat tato území jiným státům? Vláda nedokáže uvažovat strategicky,“ zkritizoval Sadovoj rozhodnutí prezidenta provést změny v zákoně o státním občanství Ukrajiny.

Návrh zákona stanoví, že státní občan Ukrajiny, který dobrovolně získá občanství jiného státu, bude považován za žadatele o ukončení ukrajinského občanství. Návrh obsahuje také upřesnění důvodů pro ztrátu občanství. Jako jeden z nich je uváděno odmítnutí vzdát se osobních dokladů vydaných jiným státem poté, co je občanství Ukrajiny uděleno.

Pokud ukrajinský parlament schválí Porošenkův návrh na změnu zákona, může se opravdu stát, že v něm budou sedět hlavně Američané, Izraelci, Poláci, Kanaďané a Španělé. Vždyť i bývalý náčelník celní správy měl „pro každý případ“ hned čtyři pasy.

Ostatně na Bukovině (oblast sousedící s Rumunskem) je obyvatel s dvojím občanstvím ještě víc než v Zakarpatí. Sami místní lidé přiznávají, že téměř 80 % z nich má i rumunské osobní doklady. I Polsko umožnilo dvojí občanství a zjednodušilo udělování polského občanství cizincům, mezi kterými je v zemi nejvíc Ukrajinců. A 17. března Státní duma RF schválila návrh zákona zjednodušujícího získání ruských osobních dokladů cizincům ovládajícím ruštinu.

Pouze dva státy na východě i západě mají vytvořeny všechny podmínky pro přijímání „uprchlíků“ z bortící se Ukrajiny. A náznaky lvovského starosty nejsou od věci – varuje vlastně Porošenka, že v případě „přehmatu“ a jeho zadržení se může stát, že se Halič odtrhne od Ukrajiny dřív než Donbas.

A kdo potom bude bojovat v ATO (tzv. Antiteroristické operaci) nebo šířit ukrajinštinu ve východních oblastech země? Kdo bude loupit po venkově a ekonomicky ždímat všechny, kdo nejsou dostatečně loajální s vládou vzešlou z Majdanu? Až dosud vykonávaly tuto špinavou práci často skupiny lidí pocházející právě z „lvovského smetiště“ (narážka na zhroucení komunálních služeb včetně svozu odpadu ve Lvově – pozn. edit.). Nyní však hrozí, že tento pramen aktivistů, hrdinů a veteránů, který z dobrého důvodu představuje pro Ukrajince noční můru, výrazně vyschne.

Třináctého března ukrajinský prezident Petr Porošenko předal tamnímu parlamentu návrh změn zákona „O ukrajinském občanství“, který byl zaregistrován jako parlamentní tisk č. 6175.

Olga Talova

Zdroj: antifashist.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(4 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 18. října 2019 a svátek má Lukáš.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama