Lavrov načrtl nový svět: Multipolarita je skutečností a to podstatné se bude dít v Eurasii (VIDEO)

Unipolární hegemonie skončila, objektivní realitou se stal multipolární svět. Nepřijetí těchto skutečnosti jen umocňuje napětí a vede k ničivým válkám. Budoucnost rozvoje je v širokém eurasijském partnerství. Podívejte se na zásadní vystoupení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ve Státní dumě (video s českými titulky).

Lavrov přednesl „zprávu o stavu světa“, zmítaném napětím a válkami. Řekl jasně, že dominance jediného centra moci skončila. „Hlavní příčina současné situace spočívá v usilování adeptů teorie bývalé unipolární hegemonie udržet si libovolnou cenou globální dominanci. Všem vnutit pseudoliberální hodnoty bez ohledu na kulturní svébytnost a rozmanitost současného světa,“ řekl ministr zahraničí.  

Ještě nikdy se podle něj principy práv člověka a svobody volby nezneužívaly tak cynicky, jako když jsou proklamovány coby „slogany pro krytí politické a ekonomické expanze“.

„Zároveň se svět rychle mění, probíhá přerozdělení ekonomické moci a s tím spojeného politického vlivu. Proces formování stabilního polycentrického systému se stal objektivní realitou,“ konstatoval.

Velkou pozornost Rusko věnuje regionu Blízkého východu a severní Afriky, kde „vzniklo v důsledku exportu demokracie nebezpečné mocenské vakuum, a do černé díry bezzákonnosti a chaosu se propadl ohromný region od Atlantiku po Afghánistán“.

Rusko „přijímá opatření“ k nápravě tohoto stavu a současně usiluje o rozvoj – kde bude ležet jeho těžiště, Lavrov rozvinul v další části řeči. „Pomáháme budování vnějších vazeb Eurasijského ekonomického svazu (EAES) v řečišti realizace iniciativy prezidenta Putina k formování širokého partnerství v Eurasii,“ řekl šéf ruské diplomacie.

„Vstoupila v platnost dohoda o volném obchodu mezi EAES a Vietnamem. Nabírají obrátky jednání o uzavření obchodně-ekonomické dohody mezi EAES a Čínou. Pokračují kroky integrace budování EAES a ekonomického projektu Hedvábná stezka,“ shrnul vývoj na eurasijském prostranství.

Připomněl, že ideje Vladimira Putina o vytvoření širokého eurasijského partnerství aktivně podpořily země ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) na summitu v Soči loni v květnu.

„Dnes aktivně pracuje ekonomická komise Eurasijského ekonomického svazu s několika desítkami zemí a integračních celků, celkově vyjádřilo zájem o ekonomickou spolupráci s EAES přes padesát států,“ uvedl Lavrov.  

To vše podle něj podporuje zapojování Ruska do integračních procesů v Asijsko-pacifickém regionu (APR), což odpovídá dlouhodobým národním zájmům komplexního rozvoje Sibiře a Dálného východu.

Lavrov ve své řeči také zřetelně reagoval na mediální úvahy o „vábení“ Ruska k bližší spolupráci se Spojenými státy v zájmu změny pozice vůči Číně po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. „Beze změny zůstává kurz na upevnění rusko-čínských vztahů strategického partnerství, které vnímáme jako modelové pro odpovědné velmoci ve 21. století,“ řekl.   

A Západ? „Dialog se Spojenými státy a EU nemůže být budován jinak než na principech rovnoprávnosti a vzájemného respektu a ohledu na vzájemné zájmy – to znamená tak, jako se všemi našimi dalšími partnery,“ zdůraznil Sergej Lavrov.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 16. září 2019 a svátek má Ludmila.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama