Rostislav Iščenko: Soros není kvůli Trumpovi nervózní bezdůvodně

„Euroskepticismus hrozí, že rozerve Evropskou unii na cucky, jak svého času přestavba rozervala SSSR.“

Svá první úsilí na postu prezidenta zaměřil Donald Trump na to, aby přiměl americký kapitál zůstat v USA, a aby také uvolnil prostor pro ekonomickou konfrontaci s Čínou, soudí analytik Rostislav Iščenko.

Americký prezident Donald Trump nařídil, aby bylo ukončeno jednání USA o Transpacifickém partnerství (TTP). Co se skrývá za tímto rozhodnutím a zda bude mít rozsáhlé důsledky, na tyto a další otázky odpověděl prezident Centra systémové analýzy a prognózy Rostislav Iščenko.

Odstoupení USA od dohody o Transpacifickém partnerství znamená začátek nových obchodních válek, nebo vznik nových příležitostí pro světovou ekonomiku?

Jde o pokus Trumpa uvolnit v asijsko-tichomořské oblasti (APR) prostranství pro konfrontaci s Čínou. TTP, stejně jako nerealizované Transatlantické obchodní a investiční partnerství (dohoda o volném obchodu mezi Evropskou unií a USA – TTIP), zajišťovalo strategii globalistů, s níž se Trump snaží skoncovat.

Nový americký prezident potřebuje základnu pro provádění ochranářské politiky – návrat výroby do USA. TTP přece zajišťováním volného toku kapitálu zaručeně konzervovalo současný stav, v němž se reálný sektor nevyhnutelně vyváděl do téže Číny a jihovýchodní Asie.

Pro uskutečnění Trumpovy politiky je TTP jako dělová koule, která stahovala na dno Edmonda Dantese, který uprchl z pevnosti If. Je to dost nestandardní tah, který má přimět americký kapitál zůstat v USA – a ten má být investován do reálného sektoru, nikoli do globálních burzovních spekulací.

Soros není bezdůvodně nervózní. Ale jako každý nestandardní tah je i tento riskantní a zdaleka není jisté, že povede k úspěchu. Ale jiné možnosti, podle všeho, Trump stejně neměl.

Myslím, že také počítá s odvetnými opatřeními států asijsko-tichomořské oblasti. V této situaci, v případě, že se země Asijsko-pacifického regionu zachovají jako Rusko, které ignorovalo frontální provokaci Obamy na Ukrajině a bodově, ale efektivně mu odpovědělo přenesením těžiště konfrontace do Sýrie, se může účinnost tahu Trumpa výrazně snížit.

Přitom schopnost najít výhodnou variantu v nerovném postavení přímo nad šachovnicí, čili schopnost, kterou v posledních letech předvedl ruský prezident Vladimír Putin, je vzácný talent. Disponovalo jím v dějinách lidstva pouze několik politiků a vojevůdců. Tak uvidíme, co se podaří Trumpovi. Přinejmenším to bude zajímavé.

Povede odstoupení USA od dohody TTP k zvláštní řetězové reakci, kdy ostatní země také začnou odstupovat od různých ekonomických aliancí a dohod? Ve Francii například už běží diskuse o účelnosti dalšího setrvávání země v eurozóně.

To nezáleží na rozhodnutí Trumpa ale na konkrétní situaci v konkrétní zemi.

Na tom, kdo bude u moci, a na tom, jaké konkrétní ekonomické unie a jaký dopad budou mít na danou ekonomiku.

Pokud jde o postavení Francie, tak Evropská unie v zásadě nezažívá nejlepší časy – euroskepticismus hrozí, že ji rozerve na cucky, jak svého času přestavba rozervala SSSR. To neznamená, že Evropanům bude lépe po zhroucení EU, ale vždyť ani sovětští občané si nemysleli, že jim bude hůř po rozpadu SSSR.

Zdroj: liveinternet.ru

Vyšlo na: Nová republika

Foto: repro YouTube.com

Ohodnotit článek
(5 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 23. září 2019 a svátek má Berta.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama