Budoucnost Libye: tandem Kaddáfí - Haftár?

Zatímco média si v posledních týdnech všímají častých kontaktů mezi libyjským generálem Chalífou Haftárem a představiteli Ruska, mužem, který má schopnost Libyi sjednotit, je syn Muammara Kaddáfího Sáif Islam. A je reálné, že utvoří tandem právě spolu s Haftárem.

Takové obsazení mocenských pozic v budoucí Libyi, nyní zmítané konfliktem několika frakcí, vidí jako reálné analytička Tereza Spencerová. Uvedla to v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Podle ní se zdá být čím dál očividnější, že v Libyi dochází ke spolupráci mezi USA a Ruskem, kdy nejbližší měsíce po Trumpově nástupu napovědí ještě mnohem víc. „Nicméně, už dnes je asi jasné, že generál Haftár bude patřit do vedení budoucí Libye a společnost mu tam bude s velkou pravděpodobností dělat Kaddáfího syn Sáif Islam, který je ‚dobrovolným vězněm' vlivných milicí z jiholibyjského Zintánu,“ konstatovala Spencerová v rozhovoru.

„Nevydali ho do Tripolisu ani do Haagu a teď je v mnoha analýzách označován za snad jediného muže schopného vrátit Libyi jednotu,“ poznamenala dále analytička. Například Al-Monitor si v článku nazvaném „Bude Kaddáfího syn příštím vůdcem Libye?“ všímá, že místní autority a milice Zintánu patří mezi spojence vlády v Tobrúku a generála Haftára.

Nyní čtyřiačtyřicetiletý Sajf al-Islám Kaddáfí byl oddaný svému otci, patřil mezi nejvlivnější lidi v Libyi před jejím zničením a odmítal zemi opustit i po vyprovokování války Západem. „Sáif Islam dodá symboliku, tradici i mezinárodní kontakty, které získal za studií v Londýně, Haftár to podpoří silou a snad se dílo podaří,“ uvedla Tereza Spencerová.

Generál Haftár býval blízkým spolupracovníkem plukovníka Kaddáfího až do druhé poloviny 80. let, kdy se jejich vztah dramaticky změnil po neúspěšné libyjské intervenci v Čadu. Nyní Haftár velí patrně nejschopnější vojenské síle v Libyi a má podporu například i sousedního Egypta.

ea24

Foto: repro YouTube.com / RT

Ohodnotit článek
(4 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je neděle 21. července 2019 a svátek má Vítězslav.
 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Partneři


Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru