Debakl na všech frontách. Jemenci Saúdy nešetří, královská základna jim padla do rukou

Vojenský velitel hnutí Ansar Allah oznámil, že jemenská (povstalecká) armáda ve spolupráci se spojenci pokračuje v postupu do jižních oblastí Saúdské Arábie s cílem obklíčit město Nadžran (správní středisko stejnojmenné, nejjižnější provincie SA).

Velitel ozbrojených sil hnutí Ansar Allah Ali al-Hamzáni sdělil novinářům zpravodajské agentury FNA, že jemenské zvláštní jednotky zahájily postup do jižní oblasti města Nadžran. Během operace a útoku na strategicky významnou vojenskou základnu Abd al-Azís (Abd al-Azís ibn Saúd byl zakladatelem a prvním králem novodobé podoby SA; pozn. překl.) bylo zabito minimálně osm saúdských žoldnéřů.

Současně al-Hamzáni uvedl, že saúdskoarabská armáda najala do svých řad nové žoldáky z afrických zemí, kteří mají zabránit pronikání jemenské armády hlouběji do území Saúdské Arábie.

Al-Hamzáni také novinářům řekl, že saúdskoarabské úřady nasměrovaly do boje s jemenskými oddíly v provinciích Nadžran a Džizán nejen stovky žoldáků, ale také teroristy z Islámského státu a bojovníky Al-Káidy.

Již dříve jemenská armáda se svými spojenci obsadila během protiútoku proti tažení saúdského království vojenskou základnu v Nadžranu. Během akce byly saúdské jednotky vytlačeny i z nedávno postavené vojenské základny Šatíb ležící 844 km jižně od hlavního města Saúdské Arábie Rijádu. Během chvatného ústupu zanechali saúdští vojáci na základně minomety a útočné pušky.

Pozn. překl: Základ jemenského „povstaleckého“ hnutí podporujícího bývalého prezidenta Jemenu Alího Sáliha a jeho vojáky (v článku „jemenská armáda“) proti současné Západem uznávané vládě Abd Rabúa Hádího tvoří Hútiové – národ vyznávající šíitskou variantu islámu vyjádřenou v náboženském hnutí Ansar Allah, tj. „Boží bojovníci“. Hádího naopak vojensky podporuje koalice arabských států vedená Saúdskou Arábií (SA). Intervenci SA se šíité úspěšně brání a v současné době postoupili i na území SA. Celý konflikt má náboženský i geopolitický rozměr: sunnitská, proamerická a prozápadní Saúdská Arábie versus šíitský, protiamericky naladěný Írán.

Zdroj: newinform.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

 Foto: YouTube.com

Reklama

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 20. září 2019 a svátek má Oleg.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama