Lukašenko po měsících odložil diplomacii a tvrdě zaútočil na Západ

Zatímco svět netrpělivě očekával vystoupení Vladimira Putina ve Valném shromáždění OSN, den před tím v sídle Spojených národů promluvil prezident běloruského státu Alexandr Lukašenko. Jeho vystoupení bylo nečekané pro ty, kteří předpokládali pokračování v jeho diplomatickém balancování z poslední doby. Běloruský prezident vystoupil s tvrdou kritikou západního světa.

Lukašenkův projev vůbec nezapadl do tezí o „oteplování“ vztahů Běloruska se Západem. Prezident v úvodu své řeči přímo odmítl snahy Západu mluvit do běloruských věcí, když vyzdvihl dosažení sociální a politické stability se své zemi. „U nás není mateřská úmrtnost, dětská úmrtnost je nejnižší na světě. Přesně to je demokracie, a ne to, co se k nám pokouší dosadit naši západní učitelé,“ odmítl vměšování Lukašenko.

Coby prezident zakládající země Eurasijské ekonomické unie se jednoznačně vyslovil pro multipolární svět. „Nepodařilo se nám dosud dosáhnout takové rovnováhy sil, která byla ztracena rozpadem Sovětského svazu. Není vyváženost sil, není mír a není stabilita,“ pokračovala hlava Běloruska. Podle Lukašenka „politika hegemonismu a nacionálního egoismu směřuje k širokému používání nátlaku, sankci, omezování a válečných akcí.

V další části sáhl po konkrétních příkladech: „Pod záminkou přítomnosti jaderných zbraní se známé státy rozhodly k demokratizaci Iráku. A kde jsou ty jaderné zbraně? Kde je demokracie v Iráku? Proč zabili prezidenta Iráku? Kde vůbec je ta země a jaká je budoucnost iráckého lidu? Žije se na území tohoto státu lépe? Ne!

Obrátil se k viníkům těchto událostí a pokračoval vzpomenutím Arabského jara, ubití Muammara Kaddáfího, zničení libyjského státu. A došel až k současnému konfliktu v Sýrii. „Stačilo, vážení? Ne! Spěchali do Sýrie. Ptáme se, proč. Proč zabíjíte lidi? Proč svrháváte úřadujícího prezidenta?“ tázal se Lukašenko.

A ve stejném kontextu – oproti své nedávné nevyhraněnosti ohledně příčin konfliktu – hovořil také o ukrajinské krizi: „Jestli nezastavíme krveprolití v Evropě, bratrovražednou válku, dopustíme eskalaci tohoto konfliktu, bude horko celému civilizovanému světu.“

Lukašenko pak ve svém projevu zdůraznil potřebu multipolárního světa a popřel platnost univerzalistických přístupů Západu. „U mnohých není přání pochopit tradice, kulturu, přesvědčení jiných národů. Je nezbytné přiznat, že my všichni jsme různí a že každý národ, každá země má právo na volbu své cesty rozvoje,“ dodal běloruský prezident. (ea24)

Foto: YouTube

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 26. srpna 2019 a svátek má Luděk.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama