Írán a Rusko: nový silný tandem

Dalším signálem posilování vojenské spolupráce mezi Ruskem a Íránem je ohlášený zájem Íránců uspořádat společné cvičení s ruským námořnictvem. Obě země už nyní koordinují své vojenské aktivity v Sýrii a Írán se v příštích letech pravděpodobně zařadí mezi hlavní odběratele ruských zbraní.

Velitel íránských námořních sil kontradmirál Habibollah Sayyari prohlásil, že vláda jeho země by ráda iniciovala uspořádání společného cvičení íránského námořnictva s ruským. Uvedl rovněž, že lodě íránské flotily v příštích měsících navštíví Rusko. Informaci přinesla agentura RIA Novosti.

Írán a Rusko dlouhodobě spolupracují v Kaspickém moři a své společné aktivity v poslední době posilují i mimo tento sdílený region. Ozbrojené síly obou zemí působí v Sýrii a koordinovaně podporují vládu v boji proti teroristům. Írán se navíc ukazuje jako klíčový a spolehlivý poskytovatel vzdušného prostoru pro přemísťování ruských vojenských letadel do Sýrie.

Přestože korporátní média v souvislosti s dohodou o íránském jaderném programu opakovaně uvedla, že tento akt bude nevýhodný pro Rusko s ohledem na další předpokládané zlevnění ropy, Rusku tato dohoda v příštích pěti letech přinese mj. významné zbraňové kontrakty.

A ty mají být více než jen symbolickou náplastí za nízkou cenu černého zlata: kromě už notoricky známých protivzdušných systémů S-300 hodlá Írán v příštích letech v Rusku nakoupit lodě, ponorky, cvičná i bojová letadla za miliardy dolarů. Írán se chce rovněž s Ruskem podílet na vývoji a výrobě některých zbraňových systémů. (geo)

Ilustrační foto - íránská korveta Jamaran: YouTube

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 18. října 2019 a svátek má Lukáš.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama