Ruské MiGy zmařily blitzkrieg USA v Sýrii

Moskva se svými „náhlými" dodávkami zbraní Asadovi sama vrátila do „vysoké hry" a neumožnila ISILu (Islámskému státu) prorazit k moři. Čím víc informací přichází o situaci v Sýrii, tím jasnější je, proč jsou USA tak podrážděny ruskými akcemi. Svými masivními dodávkami zbraní a humanitární pomoci do Sýrie Moskva překazila již druhý pokus Washingtonu zlikvidovat tuto zemi, Bašára Asada a jeho armádu.

První pokus byl, když si USA pod záminkou existence chemických zbraní u Asada předsevzaly, že smísí Sýrii s krvavým pískem pomocí raketových útoků. Ale Kreml na poslední chvíli vytáhl Sýrii z „oprátky" USA a navrhl zničení chemických zbraní pod mezinárodní kontrolou. Putin zachránil Sýrii před válkou. Obama dostal zvučnou politickou facku. Ale plány vyhnat Asada z Damašku neopustil. Za tímto účelem přece USA vypěstovaly v Sýrii oddíly „opozice", které napumpovaly penězi a zbraněmi.

V průběhu čtyř let občanské války v Sýrii se Asadova armáda značně vyčerpala, ale nevzdala se. A tak byla v USA připravena na letošní podzim nová generální ofenzíva syrské „opozice". Blitzkrieg na Damašek měli podpořit i teroristé ISILu. Až doposud Američané líně dloubali „do oblastí potenciální dislokace" ISIL ze vzduchu. Ale dařilo se to špatně. Vojenský poradce Obamy byl nucen přiznat, že „účinnost leteckých úderů na ISIL směřuje k nule". Ale raketové útoky bylo možné náhle (nebo „omylem") přenést na města pod kontrolou Asada.

USA již začaly dávat dohromady koalici evropských zemí k poslednímu útoku na Sýrii a dokonce k možnému definitivnímu zničení Damašku pěchotou NATO. Ale Evropa zdvořile odmítla. A tehdy se objevil plán Washingtonu, podle něhož bude chtít chamtivá Evropa sama skoncovat se Sýrii a Asadem. Bylo rozhodnuto zaplavit Evropskou unii záplavou uprchlíků.

Dobročinné nadace USA začaly financovat přechod migrantů z Blízkého východu do Evropy. Turecko, věrný spojenec USA v NATO a v boji proti Asadovi, náhle otevřelo své příhraniční kordony pro uprchlíky, kteří se hrnou přes jeho území. Koordinovat tok lidí z Turecka do Německa začali na Twitteru aktivisté za lidská práva z USA a Británie. To vše se stalo a děje za výbuchů raket USA, které stále častěji v Iráku a Sýrii padají na sídliště, nikoliv na vojska ISIL.

Máme zde proud uprchlíků. A také prohlášení amerického ministerstva zahraničí a evropských politiků, že na této humanitární katastrofě nese vinu Asad, s nímž je čas skoncovat. Mohlo by se zdát, že půda je připravena. Zvláštní operace by mohla začít z týdne na týden.

A najednou – bác! Na letiště v Sýrii začaly přistávat desítky ruských vojenských dopravních letadel s bojovou technikou, moukou a léky. A po moři začaly připlouvat lodě pod ruskou vlajkou se stejným nákladem. Bylo to pro Washington neočekávané jako blesk z čistého nebe. Analytici CIA a Pentagonu soudili, že Rusko, zabývající se sankcemi a podporou Donbasu, nemá nyní na Sýrii pomyšlení. Vzhledem k tomu byl také vybrán okamžik pro útok na Asada. Ale ne: americká rozvědka neměla ani čas se vzpamatovat a Rusové rychle, ve „stachanovském" tempu, začali opevňovat místa své dislokace v Sýrii. V městě Tartus (již dlouho obydleném technickou obsluhou ruského námořnictva) se usadilo vojenské námořnictvo. Na letišti v Latakii zase specialisté letectva a protivzdušné obrany. Rusové začali školit své syrské protějšky na souši, na moři i ve vzduchu.

V podstatě dnes můžeme hovořit o kombinovaném námořním a leteckém vojenském předmostí Ruska na pobřeží Sýrie. To se už nevymaže na taktické mapě americkou gumou. Syrské strategické objekty jsou pokryty protiletadlovými raketovými systémy protivzdušné obrany (nejlepšími na světě) S-300 a Pancir-S1. V sestavě syrského letectva se objevily modernizované stíhačky MiG-29 a MiG-31, v jejichž kabinách sedí v Rusku vyškolení syrští piloti. A podle nejnovějších satelitních snímků se měla na letišti v syrské Latakii objevit čtveřice bojových letounů Su-30SM ruských vzdušných sil (doplněno redakcí Eurasia24).

A co je nejdůležitější – toto rusko-syrské předmostí neumožní ISILu prorazit k moři. Po získání přístavů by ISIL získal druhý dech. Islámští teroristé by začali po moři obchodovat s pašovanou ropou výměnou za zbraně.

USA ze svého pohledu „hlídaly" toto pobřeží pro syrskou „opozici". Ale pobřeží je obsazeno. Asadova armáda začala svírat ISIL na všech frontách.

Rusko se nepodařilo odstranit z „vysoké syrské hry“. Moskva udělala silný tah, který znovu postavil USA do nevýhodné pozice. Bránit Rusům podporovat syrskou armádu v boji proti ISIL by znamenalo postavit se otevřeně na stranu teroristů. Útok amerických F-16 na ruské MiGy nebo bombardování letiště v Latakia by bylo ještě horší. Neboť toto už je válka. Ale ne syrsko-americká, mohla by to již být americko-ruská válka. To Washington docela jistě nepotřebuje. Žádná hlava Asada nestojí za konflikt jaderných mocností.

Proto USA a Evropě zůstává jediná možnost – smířit se s přítomností Ruska v Sýrii a spolu s ním bojovat na jednotné frontě proti ISIL.

Vyšlo na: Nová republika

Zdroj: Komsomolskaja pravda

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

 

Ilustrační foto: geo - Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je sobota 20. července 2019 a svátek má Ilja.
 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Partneři


Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru