Západ vytočil Ázerbájdžán. Vztahy této země s Ruskem naopak i díky sankcím sílí

Sedm let se Západ snaží s vynaložením nemalých finančních prostředků v rámci tzv. Východního partnerství vymanit Ázerbájdžán z možného ruského vlivu, aby pak jedním teatrálním projevem nadutosti tuto snahu narušil a spálil množství peněz daňových poplatníků z evropských zemí.

Neúčast vrcholných představitelů evropských byrokracií na zahajovacím ceremoniálu Evropských her 2015 v Baku znamená citelnou ránu pro vztahy kavkazské země se Západem. A naopak body pro Rusko, proti kterému je celý projekt Východního partnerství od samého počátku namířen.

Baku se má stát „klíčem k energetické nezávislosti Evropy“. Z mnoha důvodů ale k tomuto cíli povede hodně dlouhá cesta. Tedy pokud vůbec někdy dojde k jeho naplnění, o čemž lze vzhledem k aktuálnímu vývoji s úspěchem pochybovat. Zatímco západní mainstreamová média včetně těch českých opakovala básničku o porušování lidských práv a pronásledování politických odpůrců, Ázerbájdžán se doopravdy snažil. Na přípravu Evropských her vynaložil bezprecedentní finanční a lidské úsilí, které bylo patrné už na zahajovacím ceremoniálu.

Vládnoucí garnitura kavkazské země čelila kritice Západu kvůli údajnému megalomanství za účelem vlastní prezentace, ve skutečnosti je však tato kritika dalším důkazem arogantního nepochopení odlišné kultury a projevem slabosti zadluženého Západu, který odmítal vidět desetitisíce šťastných Ázerbájdžánců, upřímně hrdých na svou bohatou zemi.

Zatímco schizofrenní Západ se odvděčil pokryteckou kritikou, Rusko prokázalo svému jižnímu sousedovi a historickému souputníkovi nejvyšší možnou míru úcty, když se zahajovacího ceremoniálu účastnil osobně prezident Vladimir Putin. Navíc se tak stalo 12. června, kdy si Rusové připomínali Den Ruska.

Česká média logicky nechala tuto událost bez povšimnutí a stejně tak reakci ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Státní tisková agentura Ázerbájdžánu zveřejnila přepis rozhovoru mezi oběma státníky, který převzal server www.haqqin.az a nyní z něj cituje EURASIA24.

Včera si Rusko připomnělo den národního svátku. V první řadě bych chtěl ještě jednou popřát Vám i všemu ruskému lidu k tomuto svátku a také zdůraznit, že my v Ázerbájdžánu velmi oceňujeme to, že jste v den národního svátku Ruska navštívil naší zemi. Vnímáme to jako projev přátelství a vysoké úrovně spolupráce mezi našimi zeměmi,“ pronesl Ilham Alijev.

Oba státníci si pochvalovali úroveň vztahů mezi bývalými sovětskými republikami a poukázali také na pozitivní trendy ve vzájemném obchodu, který roste i díky protiruským sankcím. Opětovná integrace zemí v postsovětském prostoru, které se tolik bojí Hillary Clintonová, stejně jako prakticky všichni američtí politici a kandidáti na prezidenta USA, je tak paradoxně dalším vedlejším produktem protiruských sankcí.

Sdílím Vaše hodnocení úrovně a povahy našich bilaterálních vztahů. Beru na vědomí, že navzdory všem turbulencím v ekonomice obchodní obrat mezi našimi zeměmi stále roste: v loňském roce rostl podle mých informací o více než 12 procent, a jen za první čtvrtletí letošního roku téměř o šest. To celkově vypovídá o tom, že ázerbájdžánští podnikatelé využívají situace na našich trzích, včetně trhu s potravinami,“ řekl ruský prezident.

Rusko se dlouhodobě snaží usmířit Ázerbájdžán s Arménií v jejich konfliktu o Náhorní Karabach. Mírové snahy Ruska jsou sabotovány vnějším vyvoláváním vzájemné averze v obou zemích, nicméně proces není bez naděje na úspěch už kvůli důvěře, kterou Arménie i Ázerbájdžán vůči Rusku mají. První z jmenovaných zemí je součástí Eurasijské ekonomické unie, druhá, přes zřetelnou náklonnost k příbuznému Turecku, realizuje s Ruskem řadu strategických projektů – například v energetice – a také nakupuje nejmodernější ruské zbraně. Tento vzájemný výraz spolehlivosti se již projevil v nákupu tanků T-90, bojových vozidel pěchoty BMP-3, raketometných systémů TOS-1 a BM-30 Smerch, samohybných houfnic 2S19 Msta, vrtulníků Mi-35M a zejména špičkových protivzdušných systémů S-300PMU2. (ea24)


photo credit: Oil Evolution via photopin (license)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru