Lotyšská ministryně je znepokojená počtem mladých slavících Den vítězství

  

Lotyšská ministryně kultury Dace Melbārde je znepokojena faktem, že oslav 9. května v rižském parku Vítězství se zúčastnilo mnoho mladých lidí, kteří získali vzdělání v lotyšských školách, píše portál mixnews.lv.

Melbārde vyjádřila podiv nad tím, jak se „mladí lidé, kteří se učili v současných lotyšských školách, kde jsou konkrétní vzdělávací programy a výchova k vlastenectví“, mohou zúčastnit takové události. „Vyvolává to mnoho otázek, které bude nezbytné v budoucnu řešit,“ řekla ministryně.

Podle Melbārde generace lidí, kteří přijeli do Lotyšska s konkrétními úmysly v sovětských dobách, už změnit nelze, ale je nepochopitelné, proč k památníku přicházejí mladí. „Vyvstává otázka: co těmto mladým lidem přednáší o historii Lotyšska a jeho symbolech?“

„Rodina, to je jedna věc, ale úplně něco jiného je státní vzdělávání ve školách,“ uvedla ministryně a dodala, že „je zarmoucena tím, že pro velkou část lotyšské společnosti jsou ruské symboly důležitější než symboly lotyšského státu."

Melbārde zdůraznila, že v kontextu blížícího se výročí sta let lotyšské státnosti je třeba přemýšlet o tom, jak více zapojit mladé lidi a hovořit o historii země, aby se společnost stala silnější. „Je třeba pracovat na tom, aby se mládež identifikovala s lotyšským státem, který byl vyhlášen 18. listopadu roku 1918 a obnovil svoji nezávislost 4. května 1990,“ prohlásila ministryně.

Poznamenejme, že svátečních událostí 8. a 9. května v rižském parku Vítězství se zúčastnilo na 220 tisíc obyvatel. Informují o tom pořadatelé akcí z organizace 9may.lv. Podle jejich odhadu počet lidí, kteří se shromáždili u pomníku Osvoboditelům při příležitosti 70. výročí Dne vítězství, byl rekordní v celé historii pořádání takových událostí v Rize.

Zdroj: http://www.regnum.ru/news/polit/1923452.html

Video z události: https://www.youtube.com/watch?v=kpYDL5FeTSc

 

 

  


photo credit: Riga via photopin (license)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru