Úkol „Posel“: Čím tentokrát překvapí Tupolevova kancelář?

V Rusku pokračuje vývoj zcela nového dálkového bombardéru s charakteristikami stealth. Přes určité zpomalení projektu, kdy byl naopak uspíšen program vývoje a výroby modernizovaných Tu-160M2, nový bombardér pomalu získává obrysy a nově jsou známy některé jeho předpokládané charakteristiky.

Nedávno je v časopise Air&Cosmos zveřejnil vždy přesně informovaný publicista Piotr Butowski, který se už dlouhou dobu specializuje právě na ruské (a dříve sovětské) projekty letounů nové generace.

Tentokrát se zaměřil na informace o projektu nového ruského strategického bombardovacího letounu, vyvíjeného v rámci programu PAK DA – Perspektivní letecký komplex dálkového letectva (Перспективный авиационный комплекс дальней авиации).

Jak uvádí, výběrový proces na vývoj tohoto letadla byl zahájen v roce 2007 a jeho vítězem se stala v srpnu 2009 Konstrukční kancelář A. N. Tupoleva. Ta poté uzavřela s ruským ministerstvem obrany tříletou smlouvu na provedení výzkumných a vývojových prací v rámci úkolu pojmenovaného „Posel“. V rámci smlouvy kancelář připravila předběžný návrh projektu Výrobek 80 (Izdělije 80), který byl na jaře 2013 schválen.

V prosinci 2013 pak Sjednocená letecká korporace, a.s. uzavřela další smlouvu na vypracování technického projektu PAK DA, který ministerstvo schválilo v roce 2016.

Jaký bude?

Výrobek 80 bude mít design létajícího křídla (viz níže fotografie ze zkoušek aerodynamického modelu Izd. 80 v institutu CAGI; design na screenshotu v titulu článku je čistě spekulativní – pozn. edit.).

Vzletová hmotnost je projektována na 145 tun a užitečné zatížení na 30 tun. Znamená to, že PAK DA bude oproti Tu-160 výrazně lehčí a svojí hmotností bude patřit někam mezi dálkové Tu-22M3 a strategické Tu-95MS. Tu-160 má maximální vzletovou hmotnost 275 tun, maximální hmotnost Tu-95MS je 185 tun a v případě Tu-22M3 je to 124 tun.

Velitel dálkového letectva Vzdušných a kosmických sil Ruské federace Anatolij Jakovlev oznámil, že PAK DA bude letounem typu létající křídlo s podzvukovou rychlostí a doletem 15 000 km bez doplňování paliva za letu.

Letadlo bude osazeno dvěma nově vyvinutými ruskými motory o tahu 23 t, sestrojenými na bázi motoru NK-32-02 („nadzvukový“ motor pohánějící modernizované bombardéry Tu-160). Veřejná akciová společnost ODK Kuzněcov zahájila jeho vývoj v prosinci 2014.

Během tiskové konference v prosinci 2014 Anatolij Jakovlev uvedl, že prototyp PAK DA by měl poprvé vzlétnout v roce 2019 a do bojových jednotek by se měl dostat v letech 2023 až 2025. V roce 2015 však byl urychlen záměr obnovení výroby strategických bombardérů Tu-160M2 a program PAK DA byl odložen na pozdější dobu.

Náměstek ministra obrany Jurij Borisov k tomu uvedl, že vzhledem k naléhavosti programu Tu-160M2 bude projekt PAK DA „poněkud odložen“. Lze předpokládat, že plány na konstrukci a výrobu PAK DA se posunuly zhruba o pět let.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: BMPD

Foto: TV Zvezda, YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 • Grad a Smerč ovládnou arktické pláně. Rusko vyvíjí speciální verze raketometů pro daleký sever (VIDEO)

  Ruská federace v posledních letech věnuje značnou pozornost schopnosti bránit své rozsáhlé arktické oblasti. Díky zásobám surovin a otevírajícím se obchodním cestám nejenže rychle získávají na významu, ale jsou předmětem zájmu řady dalších hráčů. Rusko nic neponechává náhodě a pro boj v Arktidě uzpůsobuje řadu zbraňových systémů – včetně těžkých raketometů.

 • Nové ruské zbraně: dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí žít

  Odhalení existence nových zbraňových systémů ruským prezidentem Vladimirem Putinem má zásadní význam nejen pro obranyschopnost jeho země, ale i pro udržení míru v našich končinách.

 • Páté pravidlo aritmetiky

  Také občas marně hledáte odpověď na otázku, jak je možné, že se dnešní špičkově vzdělaní američtí a evropští politici chovají naprosto iracionálně a věří i tomu, že „už Masaryk říkal, že všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda“? Dokonalou odpověď dává znamenitý článek Viktora Docenka, vyučujícího fyziku a matematiku na pařížské Univerzitě Pierra a Marie Curieových. Text, který stojí za to dočíst do konce, publikoval v českém překladu server Zvědavec.

 • Kdo má prospěch z otrávení ruského emigranta v Británii?

  Britové jsou dobře známi svým talentem pro dramatizování, pokud jde o špionážní příběhy z dob studené války a o záhadné vraždy. Vzpomeňme třeba Iana Fleminga, Johna Le Carré či Agathu Christie. Ovšem epizoda s otrávením bývalého ruského špiona na lavičce veřejného parku v malebném anglickém městečku, která byla zveřejněna tento týden, obsahuje až podezřele mnoho dramatických rysů.

 • Sarmat, Kinžal, Avangard… Pěkně popořádku, podrobně a přímo od náměstka ministra obrany (VIDEO)

  Vladimir Putin ve svém projevu před Federálním shromážděním oznámil, že Rusko disponuje zcela novými vysoce přesnými systémy strategických zbraní. Téma ruských zbraňových novinek se dostalo do středu pozornosti celého světa. Státní orgány i veřejnost jednotlivých zemí zvažují nové vojenské schopnosti a možnosti Ruska jakož i jeho návrhy na mírovou koexistenci všech států a národů světa.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru