Pomůže přežít palbu, nepřítele najde, zaměří a zničí. Ratnik-3 zajistí převahu na bojišti

Zatímco se v ruských ozbrojených silách už stal samozřejmostí moderní bojový komplet jednotlivce Ratnik, tamní vývojáři pracují na třetí generaci výstroje „vojáka budoucnosti“.

Přípravné práce na kompletu bojové výstroje vojáka budoucnosti Ratnik-3  byly završeny před koncem loňského roku. Dvaadvacátého prosince to prohlásil velitel pozemního vojska generálplukovník Oleg Saljukov.

„Jednotky vybavené bojovým kompletem třetí generace se budou vyznačovat naprostou soběstačností, autonomností a nezávislostí při plnění nejrůznějších bojových úkolů v nejrůznějších podmínkách,“ uvedl.

Ruský bojový komplet jednotlivce bude podle ruských zdrojů svými vlastnostmi a možnostmi překonávat obdobné komplety používané jinými státy včetně armády USA, a to jak svojí nízkou hmotností, tak i účinnosti individuální ochrany před střelami a střepinami protivníka.

Další předností Ratnika-3 bude schopnost systému zachytit a rozpoznat nepřítele optoelektronickými prostředky na větší vzdálenost a vést proti němu účinnou palbu.

Saljukov rovněž uvedl, že „součástí tohoto perspektivního kompletu bojové výstroje jednotlivce budou i mini a mikrorobotické systémy a také malý dálkově řízený dron, sloužící k lepší informovanosti motostřeleckých jednotek o situaci na bojišti“.

K posílení fyzických schopností vojáka bude součástí kompletu Ratnik 3 pravděpodobně i takzvaný exoskelet“ („vnější kostra“, tj. v podstatě hydraulický rám ovládaný člověkem pomocí elektroniky a sloužící ke zvýšení jeho fyzické síly v zapojeném obvodu; pozn. překl.).

V rámci pozemního vojska bude otestován speciální modul zaznamenávající stav základních životních funkcí člověka. K online přenosu informací o celkovém stavu a bojeschopnosti vojáka bylo vyvinuto a již prochází testy elektronické zařízení, které se také stane součástí bojového kompletu jednotlivce Ratnik třetí generace.

Přístroj může pracovat jak autonomně (pro potřebu vojáka), tak i jako součást systému velení. Umožňuje v reálném čase registrovat a vyhodnocovat stav fyziologických funkcí organismu: srdeční a tepovou frekvenci, činnost srdce pomocí elektrokardiografu, tlak krve nebo i rychlost dýchání.

Ratnik je ruský individuální bojový komplet nazývaný také „komplet vojáka budoucnosti“. Je součástí celkového projektu navýšení individuálních schopností vojáka v boji díky využití nejnovějších vědeckých objevů a poznatků v oblasti navigace, systémů pro vidění v noci, sledování fyzického a psychického stavu vojáka nebo využití nových materiálů při výrobě jeho oděvu a balistické ochrany.

Celý komplet jako systém tak představuje ucelený soubor prostředků ochrany, spojení, výzbroje i munice. Charakteristickým rysem Ratniku je jeho modulové uspořádání, které umožňuje jeho optimální použití v nejrůznějších podmínkách a kterékoli denní době.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: nevskii-bastion.ru

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru