Dlouho očekávaný okamžik nastal: Su-57 vzlétl s motorem nové generace

Pátý prosinec roku 2017 se stal jedním z historických milníků ruského leteckého a obranného průmyslu. Z letiště výzkumného institutu M. M. Gromova v Žukovském u Moskvy poprvé odstartoval prototyp stíhacího letounu Suchoj Su-57 s motorem nové generace, který parametry ruské stíhačky posune na kvalitativně novou úroveň.

Všechny dosavadní prototypy Su-57 (T-50) byly až doposud poháněny motory Saturn AL-41F1 o tahu 147 kilonewtonů s přídavným spalováním. Tyto motory v poměru k hmotnosti letounu sice poskytují uspokojivé výkony, dostatečné k tomu, aby jimi byly poháněny i první plánované sériové stroje Su-57. Avšak parametry i technologiemi stále zaostávají za motory Pratt & Whitney F119-PW-100 amerických F-22 Raptor.

Zatímco F119-PW-100 s výkonem 156 kN představují zcela novou generaci motorů, AL-41F1 jsou pouze výrazně vylepšenou variantou původních pohonných jednotek AL-31F, vyvinutých již v 70. letech minulého století pro stíhačky řady Su-27.

Cílem programu PAK FA, z něhož se zrodil Su-57, přitom od počátku bylo vyvinout letoun se znatelně lepšími vlastnostmi, než jakými disponuje právě F-22. Zatímco v některých oblastech má ruský stroj navrch už ve stávající podobě – Raptor například zcela postrádá infračervený senzor – výhodou amerického stroje byla až dosud schopnost létat vysoce nadzvukovou ustálenou rychlostí bez přídavného spalování.

Su-57 má tuto schopnost podle dostupných informací rovněž, avšak motor F119-PW-100 byl pro takové použití vyvíjen od samotného počátku – na rozdíl od čtyřicet let starého AL-31F, jehož jádro de facto pohání nejnovější ruské letouny. Právě proto vznášeli někteří západní „experti“ pochybnosti, zda je Su-57 „opravdovým letounem páté generace“.

Podobným debatám je nyní konec, protože Su-57 se 5. prosince 2017 poprvé vznesl se zcela novým motorem známým prozatím jako „výrobek 30“. Oficiálně bývá tato pohonná jednotka uváděna jako „motor 2. etapy“, jelikož těmito motory budou vybaveny letouny Su-57 pozdějších výrobních sérií – poté, co motory projdou náročným procesem testování ve vzduchu i na zemi.

„Výrobek 30“ má přinést doslova revoluci: jedná se o zcela nový motor, s novým jádrem, s „inteligentním“ digitálním řízením a především poskytující výrazně vyšší tah s přídavným spalováním nejen ve srovnání s AL-41F1, ale i s F119-PW-100 – uvádí se 176 kN.

Motor je konstruován pro ustálený let vysokou nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování, má být mnohem úspornější, spolehlivější a provozně méně náročný. Je vybaven „zubatou“ stealth tryskou s potlačením tepelné stopy a s možností všesměrového vektorování tahu.

Zahájení letových testů „motoru 2. etapy“ znamená pro Rusko obrovský úspěch, kdy se země dostala na samou špici v této extrémně náročné technologické oblasti. Je teprve druhou zemí na světě, která vyvinula motor páté generace s přídavným spalováním. Zahájení letových zkoušek motoru Rusko znovu výrazně odskočilo Číně, která mu v řadě oblastí obranného průmyslu v posledních letech začala „dýchat na záda“.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © UAC, YouTube.com / Rossija24

loading...

Ohodnotit článek
(27 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru