Ideální gun truck: pancéřovaný ruský Ural s dvojkanonem

V Sýrii se objevil další zajímavý zbraňový systém – svým způsobem unikátní, ale „ušitý“ vojákům přesně „na míru“ a na základě nejčerstvějších zkušeností z bojiště.

Řeč je o gun trucku, jehož základem je nákladní vozidlo ruské armády Ural-4320 v pouštním kamuflážním nátěru. Vojenští experti se o tomto stroji vyjadřují s uznáním jako o ideálním příkladu dobře postaveného gun trucku (výraz pro ozbrojený pick-up či nákladní automobil; pozn. překl.). 

Ruské terénní automobily s nainstalovaným malorážním protiletadlovým kanonem typu ZU-23-2 se staly neodmyslitelnou součástí ozbrojených konfliktů během posledních čtyřiceti let. Doprovod vojenských i civilních kolon tvořily již v Afghánistánu a v řadě dalších „horkých míst“ ještě za dob Sovětského svazu.

Ruská armáda je používala v obou válkách na Severním Kavkazu a neobešly se bez nich ani události na Donbasu.

Gun trucky bylo možné spatřit i během nedávno skončeného vojenského cvičení Zapad-2017. Ozbrojené nákladní vozy byly přitom zařazeny jak do ruských, tak i běloruských jednotek.

V podstatě to není nijak překvapující, protože takovéto zbraně představují takříkajíc „minimální náklady a maximální užitek“.

Co se týče Uralu spatřeného v Sýrii – ten je vybaven pancéřovanou kabinou a řadou dalších vylepšení. Také protiletadlový rychlopalný dvojkanon je kryt ocelovým štítem.

(Dvojhlavňový protiletadlový kanon ZU-23-2 má ráži 23mm, účinný vertikální/horizontální dostřel cca 1,5/2,5 km a teoretickou rychlost střelby 800–1000 ran/min na každou hlaveň. Existuje řada variant včetně námořní. Úspěšně je užíván jak proti létajícím, tak proti i pozemním cílům.)

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj a foto: vestnik-rm.ru

loading...

Ohodnotit článek
(7 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru