Okamžitý globální úder USA? Dvě ruské zbraně způsobí Američanům vrásky

Spojené státy chtějí dostat Rusko do kouta svým programem okamžitého globálního úderu. Rusko ale bude disponovat odpovídajícími prostředky obrany i odvetného úderu.

Oznámení Pentagonu o zahájení prací na výstavbě komplexů okamžitého globálního úderu přinutilo Rusko a Čínu otevřít tuto otázku na tiskové konferenci věnované systémům protiraketové obrany (PRO) na půdě Valného shromáždění OSN. „Odzbrojující úder“ předpokládá takové navýšení účinnosti zbraní globálního úderu, které jim zajistí převahu nad všemi typy prostředků PRO ostatních zemí. To naruší existující strategickou rovnováhu sil a vyvolá nové závody ve zbrojení včetně posilování jaderných sil.

Nebezpečí americké vojenské iniciativy vyplývá z toho, že strategie okamžitého globálního úderu počítá se současným použitím jak útočných, tak i obranných zbraní. Ty jsou i v nejaderné variantě schopny plnit stejné úkoly jako zbraně jaderné, protože „náhlý“ úder je namířen proti jaderným zbraním protivníka a je kryt prostředky vlastní PRO.

K naplnění tohoto cíle mohou Američané využít mezikontinentální balistické rakety s konvenčními hlavicemi, křídlaté rakety Tomahawk, hypersonické střely typu X-51 Waverider, poháněné náporovým motorem, nebo i nové útočné kosmické zbraně vycházející z nyní testovaných mini-shuttlů (malých bezposádkových raketoplánů) X-37B. Podle expertů by byla ke globálnímu úderu využita hlavně kombinace hypersonických a kosmických útočných prostředků.

Proti hyperzvukovým zbraním a satelitům

Rusko se proto snaží vytvořit vícevrstevný systém obrany založený na systémech jak vzdušné, tak i kosmické obrany, tedy i na komplexech S-400 a S-500, přičemž druhý z nich bude schopen zasáhnout i cíle na nízké orbitální dráze. Vývoj systému S-500 je tedy ruskou odpovědí na americký vývoj hyperzvukových útočných zbraní a satelitních prostředků vícenásobného použití.

Rusko tak má podle přibližných odhadů zhruba 5 až 8 let na to, aby v uvedených oblastech vývoje zbraní dosáhlo parity s USA a zabránilo tak možnosti provedení okamžitého globálního úderu.

Mimo to se v ruské armádě objeví nový, moderní radar zajišťující kontrolu prostoru na všech směrech, ze kterých může hrozit nebezpečí raketového napadení. Radar se stane součástí informačního systému vrstveného komplexu vzdušné a kosmické obrany. Ten by měl jednak včas zjistit pokus USA o globální úder, jednak určit i jeho rozsah (počet použitých nosičů).

Jaderná obrana Ruska

Další perspektivní zbraní v rámci odvracení útočných snah USA je připravovaná těžká mezikontinentální balistická raketa Sarmat. Díky vysokému výkonu raketového motoru a díky složité, těžko předvídatelné dráze letu je schopna zasáhnout území USA z nepředpokládaných směrů (např. z jihu).

Hlavní obranou Ruska je však jeho „jaderný štít“, a to včetně systému odvety Perimetr, který garantuje provedení zničujícího odvetného úderu za jakýchkoli okolností a situace.

Zejména proto se v poslední době zvýšila frekvence jednání o nutnosti jaderného odzbrojení. USA očividně počítají s tím, že do budoucna získají vytvořením nové globální hrozby na světové scéně strategickou výhodu.

Vojenští experti ale doporučují Spojeným státům obrat ve vojenské politice, protože již samotná možnost okamžitého globálního úderu byla mnohokrát zpochybněna jako další americký mýtus.

Uvedené téma se objevilo v předvečer přijetí rozpočtu USA na příští rok. Pentagon se jím snaží vytvořit iluzi americké neporazitelnosti a doufá, že díky němu získá při projednávání rozpočtu „jackpot“.

Ilja Novickij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Mezitím v KLDR: další přehlídka a další překvapení, které Pentagon oblilo studeným potem (FOTO)
  Stalo se už pravidlem, že každá vojenská přehlídka v severokorejském Pchjongjangu přinese nějaké překvapení potvrzující vysokou technologickou úroveň tamního zbrojního průmyslu. Bylo tomu tak i tentokrát, v rámci přehlídky při příležitosti 70. výročí vzniku Korejské lidové armády ve čtvrtek 8. února.
  pátek, 09 únor 2018 17:42 Přečteno 7895 krát
 • Potvrzeno: Su-57 jsou v Sýrii a budou nasazeny v boji. Zde jsou podrobnosti
  Ruské zdroje ve čtvrtek 22. února potvrdily přílet nejméně dvou bojových letounů páté generace Su-57 do Sýrie. O den dříve o události jako první médium v České republice informovala Eurasia24.cz.
  čtvrtek, 22 únor 2018 22:26 Přečteno 6389 krát
 • Su-25 pod palbou. Co všechno už šturmovik vydržel a proč byl sestřelen? (VIDEO)
  Nedávná ztráta Su-25 byla prvním případem sestřelu tohoto ruského bitevníku v Sýrii. Šlo o ojedinělou událost navzdory faktu, že tyto ruské šturmoviky jsou v Sýrii nasazovány velmi intenzivně a denně čelí palbě z nejrůznějších zbraní.
  úterý, 13 únor 2018 22:44 Přečteno 5948 krát
 • Kachna, nebo naprostá senzace? FOTO má ukazovat přílet dvojice Su-57 do Sýrie
  Senzační zprávu přinesl ve středu 21. února syrsko-libanonský pozorovatel konfliktu v Sýrii Wael Al Hussaini. Publikoval fotografii, která má ukazovat přílet ruských letounů páté generace Su-57 na základnu Hmímím.
  středa, 21 únor 2018 22:59 Přečteno 5307 krát
 • Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří
  Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.
  čtvrtek, 15 únor 2018 23:01 Přečteno 5103 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru