Proameričtí bojovníci zaútočili na ruský bitevník. Zběsilá palba výsledek nepřinesla (VIDEO)

Extrémisté z organizace Džajš al Izza se v Sýrii pokusili sestřelit ruský šturmovik.

Ozbrojenci na severu provincie Hama zaútočili na bitevní letoun Su-25 ruských Vzdušných a kosmických sil. Použili k tomu – jako v minulosti už nesčetněkrát – jeden z nejpoužívanějších „zbraňových systémů“ v syrské válce: na pickupu namontovaný dvouhlavňový protiletadlový kanon ZU-23-2.

Terorista vedl na cíl intenzivní palbu, ale i tento pokus byl marný.

Džajš al Izza je jednou z organizací, které Spojené státy, účelově a realitě navzdory, označují za „umírněné“ a podporují je dodávkami zbraní, konkrétně například protitankovými řízenými střelami BGM-71 TOW. Ozbrojenci tyto zbraně používají v boji proti syrské armádě.

Suchoj Su-25 je jedním z nejodolnějších bojových letadel na světě. Pancíř chrání důležité systémy letadla stejně jako pilota, který sedí v kabině zhotovené z pětadvacetimilimetrového pancíře z titanové slitiny.  

ZU-23-2 je legendární třiadvacetimilimetrový protiletadlový automatický dvojkanon, vyvinutý v 50. letech v Sovětském svazu. Vyráběl se také v Bulharsku, Polsku, Egyptě a v Čínské lidové republice. Jako vysoce univerzální a poměrně spolehlivou zbraň jej v Sýrii používá většina stran účastnících se pozemních bojů.

Geo, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 • Měkkou sílu už Americe nikdo nevěří. Nastává doba pravdy a brutality

  Znáte někoho, kdo si myslí, že USA mají ve světě málo vlivu? Pokud ne, pak vězte, že Donald Trump a jeho lidé takto uvažují. Měkká síla Spojených států přestává fungovat, a jestli někdo považoval Clintona, Bushe ml. a Obamu za hrdlořezy, bude se ještě hodně divit.

 • Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

  Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru