Tanková supervelmoc odhalila další stroje. Armáda je dostane brzy (FOTO)

Tankové jednotky ruských ozbrojených sil dostanou v blízké budoucnosti další posily. Dosud se o nich jen mluvilo, ale po nedávném Dni tankisty je už znám jejich reálný vzhled i základní charakteristiky. Není přitom řeč o vyvíjeném T-14 Armata, ale o typech, které jej budou v ruské armádě doplňovat.

Prezentace u připomínky Dne tankisty, konaná v sobotu 9. září u města Luga v Leningradské oblasti, přinesla dvě velká překvapení. Prvním z nich bylo představení nového tanku T-90M pro ruské ozbrojené síly. T-90M (Objekt 188M) představuje hlubokou modernizaci velmi osvědčeného a syrskými bitvami ošlehaného typu T-90, od kterého se však výrazně odlišuje zejména díky nově řešené věži.

Hmotnost tanku je podle oficiálních údajů 46,5 tun, hlavní zbraní 125mm kanon 2A46M-4 s možností odpalování řízených střel Reflex. Stroj pohání dieselový motor V-92S2 o výkonu 1000 koní.

Na mezinárodním vojensko-technickém fóru Armija-2017 byl letos 24. srpna uzavřen kontrakt mezi korporací Uralvagonzavod a Ministerstvem obrany RF na dodávku nezveřejněného počtu tanků T-90M ruské armádě, kde budou jako lehčí a levnější stroje doplňovat tanky nové generace T-14.

Druhou novinkou je modernizovaný tank T-80BVM. Tanky T-80, poháněné namísto klasického spalovacího motoru výkonnou plynovou turbínou, byly na sklonku existence Sovětského svazu jeho nejvýkonnějšími stroji. Kvůli jejich specifičnosti a vyšším provozním nákladům se ale ještě donedávna uvažovalo o jejich úplném vyřazení z inventáře ruské armády.

Děje se však opak – velení ozbrojených sil rozhodlo o ponechání tanku ve výzbroji a modernizaci strojů uložených ve skladech. Nebude se však v rámci ruské armády jednat o standardní tank jako T-72B3, ale o stroj určený pro činnost ve složitých klimatických podmínkách na Dálném východě, na Sibiři a v polárních oblastech. Turbínový pohon totiž dokáže bez problémů pracovat i v extrémních mrazech.

Tank, přezdívaný v Rusku díky nezaměnitelnému hvízdavému zvuku „reaktivní“, dostal nové pancéřování s bloky moderní dynamické ochrany, nový systém řízení palby a modernizací prošel také pohon s cílem snížení provozních nákladů. Tank už prochází zkouškami.

Výhodou tanku T-80BVM je také jeho vysoká rychlost a pohyblivost – výkon vylepšené turbíny GTD-1250TF odpovídá 1250 koní, přitom tank váží pouhých 46 tun. Jeho hlavní zbraní je 125mm kanon 2A46M1, rovněž s možností odpalování PTŘS Reflex.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Decoder / otvaga2004.mybb.ru

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 • Měkkou sílu už Americe nikdo nevěří. Nastává doba pravdy a brutality

  Znáte někoho, kdo si myslí, že USA mají ve světě málo vlivu? Pokud ne, pak vězte, že Donald Trump a jeho lidé takto uvažují. Měkká síla Spojených států přestává fungovat, a jestli někdo považoval Clintona, Bushe ml. a Obamu za hrdlořezy, bude se ještě hodně divit.

 • Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

  Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru