Tanková supervelmoc odhalila další stroje. Armáda je dostane brzy (FOTO)

Tankové jednotky ruských ozbrojených sil dostanou v blízké budoucnosti další posily. Dosud se o nich jen mluvilo, ale po nedávném Dni tankisty je už znám jejich reálný vzhled i základní charakteristiky. Není přitom řeč o vyvíjeném T-14 Armata, ale o typech, které jej budou v ruské armádě doplňovat.

Prezentace u připomínky Dne tankisty, konaná v sobotu 9. září u města Luga v Leningradské oblasti, přinesla dvě velká překvapení. Prvním z nich bylo představení nového tanku T-90M pro ruské ozbrojené síly. T-90M (Objekt 188M) představuje hlubokou modernizaci velmi osvědčeného a syrskými bitvami ošlehaného typu T-90, od kterého se však výrazně odlišuje zejména díky nově řešené věži.

Hmotnost tanku je podle oficiálních údajů 46,5 tun, hlavní zbraní 125mm kanon 2A46M-4 s možností odpalování řízených střel Reflex. Stroj pohání dieselový motor V-92S2 o výkonu 1000 koní.

Na mezinárodním vojensko-technickém fóru Armija-2017 byl letos 24. srpna uzavřen kontrakt mezi korporací Uralvagonzavod a Ministerstvem obrany RF na dodávku nezveřejněného počtu tanků T-90M ruské armádě, kde budou jako lehčí a levnější stroje doplňovat tanky nové generace T-14.

Druhou novinkou je modernizovaný tank T-80BVM. Tanky T-80, poháněné namísto klasického spalovacího motoru výkonnou plynovou turbínou, byly na sklonku existence Sovětského svazu jeho nejvýkonnějšími stroji. Kvůli jejich specifičnosti a vyšším provozním nákladům se ale ještě donedávna uvažovalo o jejich úplném vyřazení z inventáře ruské armády.

Děje se však opak – velení ozbrojených sil rozhodlo o ponechání tanku ve výzbroji a modernizaci strojů uložených ve skladech. Nebude se však v rámci ruské armády jednat o standardní tank jako T-72B3, ale o stroj určený pro činnost ve složitých klimatických podmínkách na Dálném východě, na Sibiři a v polárních oblastech. Turbínový pohon totiž dokáže bez problémů pracovat i v extrémních mrazech.

Tank, přezdívaný v Rusku díky nezaměnitelnému hvízdavému zvuku „reaktivní“, dostal nové pancéřování s bloky moderní dynamické ochrany, nový systém řízení palby a modernizací prošel také pohon s cílem snížení provozních nákladů. Tank už prochází zkouškami.

Výhodou tanku T-80BVM je také jeho vysoká rychlost a pohyblivost – výkon vylepšené turbíny GTD-1250TF odpovídá 1250 koní, přitom tank váží pouhých 46 tun. Jeho hlavní zbraní je 125mm kanon 2A46M1, rovněž s možností odpalování PTŘS Reflex.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Decoder / otvaga2004.mybb.ru

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Potvrzeno: Pancir kosí v Sýrii jeden cíl za druhým – a nikoliv cvičný
  O ruských ozbrojených silách občas platí, že když v médiích ohlásí nějakou „novinku“, předmět zprávy je realitou už notnou dobu. Stoprocentně to platí o nasazení protivzdušného systém Pnacir-S1, který v Sýrii sestřeluje vzdušné cíle jak na běžícím pásu.
  sobota, 26 srpen 2017 23:23 Přečteno 15852 krát
 • V Rusku se rodí dokonalý protivzdušný systém. Jermak sám vyčistí nebe a ochrání vojáky
  Ruští inženýři pracují na protivzdušném komplexu, který překoná všechno, co dosud v dané kategorii vzniklo.
  pondělí, 11 září 2017 23:59 Přečteno 7456 krát
 • Tanková supervelmoc odhalila další stroje. Armáda je dostane brzy (FOTO)
  Tankové jednotky ruských ozbrojených sil dostanou v blízké budoucnosti další posily. Dosud se o nich jen mluvilo, ale po nedávném Dni tankisty je už znám jejich reálný vzhled i základní charakteristiky. Není přitom řeč o vyvíjeném T-14 Armata, ale o typech, které jej budou v ruské armádě doplňovat.
  neděle, 10 září 2017 23:18 Přečteno 6345 krát
 • Zaostalo Rusko s bezpilotními letadly? Už brzy všem může vytřít zrak
  Ruská federace byla v řadách odborné i laické veřejnosti dlouhou předmětem určitého despektu za to, že „zaspala“ ve vývoji bezpilotních letadel. Éra, kdy uvedené tvrzení platilo, se ale rychle blíží ke konci. Z Ruska se naopak může stát „dronová“ velmoc.
  úterý, 29 srpen 2017 23:22 Přečteno 6093 krát
 • Ruské tanky nedaly soupeřům šanci (FOTO)
  Co je silnou stránkou ruských tanků, proč se indickému týmu nepodařilo vyhrát Tankový biatlon 2017 nebo jaké mají slabiny nejmodernější čínské bojové stroje? O tom všem mluvil s redakcí Izvestijí hlavní expert uralské konstrukční kanceláře Transmaš (součást Uralvagonzavodu) Dmitrij Avramenko.
  neděle, 03 září 2017 00:05 Přečteno 5907 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru