Tanková supervelmoc odhalila další stroje. Armáda je dostane brzy (FOTO)

Tankové jednotky ruských ozbrojených sil dostanou v blízké budoucnosti další posily. Dosud se o nich jen mluvilo, ale po nedávném Dni tankisty je už znám jejich reálný vzhled i základní charakteristiky. Není přitom řeč o vyvíjeném T-14 Armata, ale o typech, které jej budou v ruské armádě doplňovat.

Prezentace u připomínky Dne tankisty, konaná v sobotu 9. září u města Luga v Leningradské oblasti, přinesla dvě velká překvapení. Prvním z nich bylo představení nového tanku T-90M pro ruské ozbrojené síly. T-90M (Objekt 188M) představuje hlubokou modernizaci velmi osvědčeného a syrskými bitvami ošlehaného typu T-90, od kterého se však výrazně odlišuje zejména díky nově řešené věži.

Hmotnost tanku je podle oficiálních údajů 46,5 tun, hlavní zbraní 125mm kanon 2A46M-4 s možností odpalování řízených střel Reflex. Stroj pohání dieselový motor V-92S2 o výkonu 1000 koní.

Na mezinárodním vojensko-technickém fóru Armija-2017 byl letos 24. srpna uzavřen kontrakt mezi korporací Uralvagonzavod a Ministerstvem obrany RF na dodávku nezveřejněného počtu tanků T-90M ruské armádě, kde budou jako lehčí a levnější stroje doplňovat tanky nové generace T-14.

Druhou novinkou je modernizovaný tank T-80BVM. Tanky T-80, poháněné namísto klasického spalovacího motoru výkonnou plynovou turbínou, byly na sklonku existence Sovětského svazu jeho nejvýkonnějšími stroji. Kvůli jejich specifičnosti a vyšším provozním nákladům se ale ještě donedávna uvažovalo o jejich úplném vyřazení z inventáře ruské armády.

Děje se však opak – velení ozbrojených sil rozhodlo o ponechání tanku ve výzbroji a modernizaci strojů uložených ve skladech. Nebude se však v rámci ruské armády jednat o standardní tank jako T-72B3, ale o stroj určený pro činnost ve složitých klimatických podmínkách na Dálném východě, na Sibiři a v polárních oblastech. Turbínový pohon totiž dokáže bez problémů pracovat i v extrémních mrazech.

Tank, přezdívaný v Rusku díky nezaměnitelnému hvízdavému zvuku „reaktivní“, dostal nové pancéřování s bloky moderní dynamické ochrany, nový systém řízení palby a modernizací prošel také pohon s cílem snížení provozních nákladů. Tank už prochází zkouškami.

Výhodou tanku T-80BVM je také jeho vysoká rychlost a pohyblivost – výkon vylepšené turbíny GTD-1250TF odpovídá 1250 koní, přitom tank váží pouhých 46 tun. Jeho hlavní zbraní je 125mm kanon 2A46M1, rovněž s možností odpalování PTŘS Reflex.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Decoder / otvaga2004.mybb.ru

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Mezitím v KLDR: další přehlídka a další překvapení, které Pentagon oblilo studeným potem (FOTO)
  Stalo se už pravidlem, že každá vojenská přehlídka v severokorejském Pchjongjangu přinese nějaké překvapení potvrzující vysokou technologickou úroveň tamního zbrojního průmyslu. Bylo tomu tak i tentokrát, v rámci přehlídky při příležitosti 70. výročí vzniku Korejské lidové armády ve čtvrtek 8. února.
  pátek, 09 únor 2018 17:42 Přečteno 7918 krát
 • Potvrzeno: Su-57 jsou v Sýrii a budou nasazeny v boji. Zde jsou podrobnosti
  Ruské zdroje ve čtvrtek 22. února potvrdily přílet nejméně dvou bojových letounů páté generace Su-57 do Sýrie. O den dříve o události jako první médium v České republice informovala Eurasia24.cz.
  čtvrtek, 22 únor 2018 22:26 Přečteno 6945 krát
 • Su-25 pod palbou. Co všechno už šturmovik vydržel a proč byl sestřelen? (VIDEO)
  Nedávná ztráta Su-25 byla prvním případem sestřelu tohoto ruského bitevníku v Sýrii. Šlo o ojedinělou událost navzdory faktu, že tyto ruské šturmoviky jsou v Sýrii nasazovány velmi intenzivně a denně čelí palbě z nejrůznějších zbraní.
  úterý, 13 únor 2018 22:44 Přečteno 5969 krát
 • Kachna, nebo naprostá senzace? FOTO má ukazovat přílet dvojice Su-57 do Sýrie
  Senzační zprávu přinesl ve středu 21. února syrsko-libanonský pozorovatel konfliktu v Sýrii Wael Al Hussaini. Publikoval fotografii, která má ukazovat přílet ruských letounů páté generace Su-57 na základnu Hmímím.
  středa, 21 únor 2018 22:59 Přečteno 5410 krát
 • Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří
  Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.
  čtvrtek, 15 únor 2018 23:01 Přečteno 5122 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru