Rusové budou moci už brzy útočit vlastními těžkými drony. Projekt Altair vstupuje do závěrečné fáze

Pokud v některé vojensko-technické oblasti Rusko v posledních desetiletích zaostalo, pak je to vývoj těžkých průzkumných a útočných bezpilotních letadel. Ale už brzy bude tento stav minulostí: letos vstoupí do závěrečné fáze projekt těžkého bezpilotního letounu Altair.

„V minulém roce experimentální vzor těžkého bezpilotního letadla, vzniklý v rámci tohoto programu, absolvoval sérii úspěšných letových testů. Letové zkoušky byly v prosinci přerušeny. V plánu je, že na jaře či v létě budou ve zkušebních letech pokračovat už první zkušební stroje, dopracované na základě výsledků zkoušek prototypu,“ uvedl pro agenturu RNS zdroj z ruského obranného průmyslu.  

Podle zdroje jsou v pokročilém stádiu přípravy už dva zkušební stroje.

„Díky prototypu byly dopracovány pozemní část bezpilotního komplexu, systém řízení, spojení, schéma vzletu a přistání,“ uvedl zdroj.

Vzlet a přistání těžkého bezpilotního stroje jsou plně automatizovány s možností – v případě nebytosti – přechodu na ruční řízení operátorem z pozemního stanoviště.

Paralelně s konstrukcí zkušebních strojů pokračuje vývoj zbraňových systémů nového průzkumně-útočného dronu. „Hmotnost aparátu umožňuje podvěsit pod něj řadu stávajících zbraňových systémů,“ sdělil dále zdroj.

Letové testy prvního ruského bezpilotního prostředku těžké kategorie začaly v létě loňského roku. Hmotnost stroje činí zhruba 5 tun, celková délka 12 metrů a rozpětí okolo 30 metrů. Dron pohání dvojice vznětových motorů RED A03/V12, každý o výkonu 500 HP. Letoun vydrží ve vzduchu až dva dny, maximální dostup je 12 kilometrů.

Sériová výroba UAV Altair má začít v roce 2018.

První prototyp-demonstrátor UAV Altair (Altius-M) v hale podniku KAPO-Kompozit Kazaň. Foto: repro YouTuube.com

ea24

loading...

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru