Tajemná hvězda na trupu: kdo to v Sýrii prohrál vzdušný boj s Su-35S?

Loni v polovině prosince se po splnění bojových úkolů vrátila z letecké základny Hmeimim do Ruska skupina čtyř nejmodernějších stíhacích víceúčelových letadel Su-35S. Letouny s palubními čísly „červená“ 03 až 06 byly ze Sýrie staženy v rámci plánované rotace techniky. S největší pravděpodobností přímo na základně 23. stíhacího leteckého pluku poblíž Komsomolsku na Amuru vznikl mimořádně zajímavý snímek jednoho ze strojů.

Na fotografii je vidět, že na trupu letounu s trupovým číslem „červená“ 04 je podle dlouholeté tradice, existující v letectvu již od dob Vojenských vzdušných sil RKKA (Dělnicko-rolnické Rudé armády), zapsána stručná historie bojové dráhy letadla.

Lze podle ní zjistit, že letoun Su-35S, který se nedávno vrátil z prostoru bojových operací v Sýrii, uskutečnil během své mise rovných 180 bojových letů spojených s úspěšným provedením raketových a bombových útoků na pozemní cíle (každý symbol padající bomby představuje 10 letů spojených s útokem). Otázky ovšem nevyvolávají značky znázorňující použití letounu k útokům na pozemní cíle, ale nenápadná hvězda umístěná nad nimi.

Jak je z ruské historie dobře známo, hvězdy namalované na trupu letounu označují jeho vítězné vzdušné souboje. Řečeno zcela jednoduše a srozumitelně – počet sestřelených vzdušných cílů nepřítele. A ejhle – na trupu ruského „súčka“, které se nedávno vrátilo ze Sýrie, se vyjímá právě tento symbol. To znamená, že ruská stíhačka zničila v boji na syrské obloze minimálně jeden vzdušný cíl. Otázkou ale je: jaký?

Zkusme předpokládat, že Su-35 zvítězil v boji s letounem patřícím některé ze zemí koalice (vedené USA). Hned však musíme tuto variantu odmítnout, neboť v případě podobného incidentu by západní média spustila nepředstavitelný humbuk.

Podle úvah rozšířených na sociálních sítích získalo „súčko“ svoji hvězdu ještě před přesunem do Sýrie, a to za zničení cvičného cíle během zkoušek nebo cvičení. V takovém případě by ale hvězdička byla ještě před přeletem stroje do prostoru bojových akcí odstraněna.

A tak se jako nejlogičtější varianta jeví to, že ruský Su-35S sestřelil jeden z bezpilotních letounů patřících teroristům. Průzkumné drony používají v Sýrii všechny strany konfliktu, jejich ztráty (opět na všech stranách) jsou značně vysoké, a tak se o nich ne vždy hovoří v souhrnných informacích z dění na bojišti.

Jak je ale vidět, pozemní personál, který se stará o ruská letadla na základně Hmeimim, na označení vzdušného vítězství „súčka“ na syrské obloze nezapomněl.

Jevgenij Prosvirin

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: inforeactor.ru

Foto: Diana Mihailova blog

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru