Syrský křest ohněm: Asadovi Tygři testují součásti bojové výstroje jednotlivce Ratnik

Syrští vojáci ze speciální „tygří jednotky“, významně s podílející na klíčových úspěších vládních vojsk, dostali zbrusu nové ruské kolimátory k otestování v reálných bojových podmínkách.

Již koncem devadesátých let byla v Syrské arabské armádě (SAA) zahájena rozsáhlá modernizace a přezbrojení, kdy syrské jednotky získaly značné množství nejrůznější ruské výzbroje. Syrská vláda měla zájem na zlepšení vztahů s Ruskou federací a nakupovala v Rusku téměř vše – ručními granáty počínaje a protitankovými raketovými systémy konče. Tak se do SAA dostaly i první dodávky AK-74M, legendární velmi úspěšné útočné pušky Kalašnikov, nově upravené na ráži 5,45 mm.

Tato ruční automatická střelná zbraň, dodaná původně do Sýrie v relativně malých počtech, si brzy získala respekt syrských vojáků a stala se základní zbraní elitních jednotek syrské armády. A tak byli těmito automaty vyzbrojováni i vojáci útočné divize dnes už dobře známé „tygří jednotky“.

Právě s AK-74M v rukou prolomili Tygři Bašára Asada obklíčení letecké základny Kwejris (v provincii Aleppo – pozn. překl.) bojovníky Islámského státu. A tak, jak se dalo čekat, k hlavní osobní zbrani elitních syrských jednotek se postupně začaly přidávat součásti ruského taktického kompletu jednotlivce Ratnik (Bojovník), charakterizovaného jako výstroj a výzbroj „vojáka budoucnosti“.

Na sociálních sítích se postupně začaly objevovat fotografie vojáků SAA s AK-74M vybavenými 40mm granátometem GP-25 nebo GP-30M upevněným pod hlavní, mířidly typu NSPU (z ruského „Ночной Стрелковый Прицел Унифицированный“), umožňujícími mířenou střelbu v noci, a dokonce i laserovými značkovači cíle Alfa-7115.

Ani tím však experimenty s výstrojními doplňky útočné pušky Kalašnikova neskončily. Ve snaze co nejvíce vylepšit a zmodernizovat automat, vyvinutý původně ještě v dobách Sovětského svazu, namontovali Syřané na AK-74M jeden z komponentů ruského „kompletu vojáka budoucnosti Ratnik“ – kolimátor (reflexní zaměřovač) 1P87.

Fotografie vojáků „tygřích“ jednotek vyzbrojených útočnými puškami AK-74 se speciálními mířidly se na internetu objevily před několika dny. Soudě podle fotografií jsou AK-74M s kolimátory dosud ve výzbroji pouze u samostatných oddílů těchto elitních jednotek. Zdá se, že dokonale zmodernizovaný Kalašnikov zatím dostali jen polní velitelé a nejzkušenější vojáci Tygrů.

Nicméně i nevelký počet AK-74M vybavených kolimátory 1P87 v syrské armádě by nás neměl mýlit. I zcela nepatrné zastoupení zmodernizovaných útočných pušek v armádních útvarech umožňuje otestovat důležitou součást kompletu Ratnik v reálných bojových situacích – a ze získaných zkušeností vyvodit řadu závěrů.

Jevgenij Prosvirin

Zdroj: warfiles.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: © livejournal.com, Twitter – Ivan Sidorenko

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru