Syrský křest ohněm: Asadovi Tygři testují součásti bojové výstroje jednotlivce Ratnik

Syrští vojáci ze speciální „tygří jednotky“, významně s podílející na klíčových úspěších vládních vojsk, dostali zbrusu nové ruské kolimátory k otestování v reálných bojových podmínkách.

Již koncem devadesátých let byla v Syrské arabské armádě (SAA) zahájena rozsáhlá modernizace a přezbrojení, kdy syrské jednotky získaly značné množství nejrůznější ruské výzbroje. Syrská vláda měla zájem na zlepšení vztahů s Ruskou federací a nakupovala v Rusku téměř vše – ručními granáty počínaje a protitankovými raketovými systémy konče. Tak se do SAA dostaly i první dodávky AK-74M, legendární velmi úspěšné útočné pušky Kalašnikov, nově upravené na ráži 5,45 mm.

Tato ruční automatická střelná zbraň, dodaná původně do Sýrie v relativně malých počtech, si brzy získala respekt syrských vojáků a stala se základní zbraní elitních jednotek syrské armády. A tak byli těmito automaty vyzbrojováni i vojáci útočné divize dnes už dobře známé „tygří jednotky“.

Právě s AK-74M v rukou prolomili Tygři Bašára Asada obklíčení letecké základny Kwejris (v provincii Aleppo – pozn. překl.) bojovníky Islámského státu. A tak, jak se dalo čekat, k hlavní osobní zbrani elitních syrských jednotek se postupně začaly přidávat součásti ruského taktického kompletu jednotlivce Ratnik (Bojovník), charakterizovaného jako výstroj a výzbroj „vojáka budoucnosti“.

Na sociálních sítích se postupně začaly objevovat fotografie vojáků SAA s AK-74M vybavenými 40mm granátometem GP-25 nebo GP-30M upevněným pod hlavní, mířidly typu NSPU (z ruského „Ночной Стрелковый Прицел Унифицированный“), umožňujícími mířenou střelbu v noci, a dokonce i laserovými značkovači cíle Alfa-7115.

Ani tím však experimenty s výstrojními doplňky útočné pušky Kalašnikova neskončily. Ve snaze co nejvíce vylepšit a zmodernizovat automat, vyvinutý původně ještě v dobách Sovětského svazu, namontovali Syřané na AK-74M jeden z komponentů ruského „kompletu vojáka budoucnosti Ratnik“ – kolimátor (reflexní zaměřovač) 1P87.

Fotografie vojáků „tygřích“ jednotek vyzbrojených útočnými puškami AK-74 se speciálními mířidly se na internetu objevily před několika dny. Soudě podle fotografií jsou AK-74M s kolimátory dosud ve výzbroji pouze u samostatných oddílů těchto elitních jednotek. Zdá se, že dokonale zmodernizovaný Kalašnikov zatím dostali jen polní velitelé a nejzkušenější vojáci Tygrů.

Nicméně i nevelký počet AK-74M vybavených kolimátory 1P87 v syrské armádě by nás neměl mýlit. I zcela nepatrné zastoupení zmodernizovaných útočných pušek v armádních útvarech umožňuje otestovat důležitou součást kompletu Ratnik v reálných bojových situacích – a ze získaných zkušeností vyvodit řadu závěrů.

Jevgenij Prosvirin

Zdroj: warfiles.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: © livejournal.com, Twitter – Ivan Sidorenko

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)

Přečtěte si

 • Protiletadlový systém Pečora–2M sestřelil v Sýrii špičkový americký dron MQ-1 Predator

  Prostředky syrské protivzdušné obrany na severu provincie Latákíja objevily ve vzdušném prostoru Sýrie cizí letoun. Na cíl zahájily palbu a zničily jej. Pátrací skupina následně zjistila, že se jednalo o americký bezpilotní letoun. Po incidentu s leteckou základnou Šajrát se objevily výhrady,  že syrské systémy PVO ruské provenience, ty modernizované i nové, nebyly dosud zapojeny do reálných bojových akcí. Ve skutečnosti jsou tato tvrzení pravdivá pouze částečně. Vítězných soubojů nemají za sebou ruské systémy opravdu příliš mnoho – ale mají. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); V poslední publikované zprávě o systémech PVO Pancir-S1 zařazených do výzbroje syrské armády se hovoří…

 • PAK FA je našlapaný umělou inteligencí. S pilotem si rozumí a navzájem si pomáhají

  Ruský bojový letoun páté generace Suchoj T-50 přináší skutečnou technickou revoluci. Nejenže se jedná o první ruské letadlo kategorie stealth, ale především bude tento stroj využívat v dosud nevídané míře prvky umělé inteligence.

 • Američané si musí útok na KLDR dobře rozmyslet. I bez jaderné odpovědi by je čekal tvrdý oříšek, jaký ještě nezkusili

  Zatímco jsou západní sdělovací prostředky zaujaty jaderným a raketovým programem KLDR, pozornosti hlavního proudu uniká modernizace dalších složek severokorejských ozbrojených sil, kvůli které budou muset Spojené státy zřejmě měnit scénáře svých útočných plánů. Řeč bude výhradně o konvenčních silách.

 • Jižní Korea jako „ráj“ oproti severnímu „peklu“? Čtěte, pokud nechcete vidět černobíle

  S vyhrocením situace na korejském poloostrově média opět zaplnily „fundované“ komentáře o životě v KLDR. Naprostou většinu čtenářů už ani nenapadne zpochybňovat schéma, že zatímco na severu je korejské peklo, na jihu bezmála ráj. Pro ty, kteří odmítají přijmout tento černobílý pohled, může být užitečný text o životě v Jižní Koreji, který vyšel loni v The Washington Post. Lze v něm najít i nejednu paralelu s životem v České republice a na Slovensku.

 • Lidé tleskají Rusku za přístup k nelegálům, iDNES zemi líčí jako zdroj „tisíců džihádistů“ (VIDEO)

  Sympatie, které lidé vyjadřují Rusku v souvislosti s rázným potíráním nelegálního přistěhovalectví a bojem proti radikálnímu islamismu, nenacházejí pochopení v redakcích mainstreamových médií. Server iDNES se nyní pokusil vykreslit Rusko jako „nejislámštější zemi Evropy“ a zdroj „tisíců džihádistů“. Jenže u čtenářů znovu narazil.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Matka všech bomb? Rusové mají otce – čtyřikrát silnějšího (VIDEO)
  Svět obletěla zpráva, že Američané ve čtvrtek 13. dubna poprvé použili svoji nejsilnější nejadernou bombu GBU-43. Média existenci „matky všech bomb“ prezentují jako absolutní senzaci – a nezmiňují, že Rusko disponuje ještě daleko silnější nejadernou pumou.
  pátek, 14 duben 2017 01:09 Přečteno 16312 krát
 • Protiletadlový systém Pečora–2M sestřelil v Sýrii špičkový americký dron MQ-1 Predator
  Prostředky syrské protivzdušné obrany na severu provincie Latákíja objevily ve vzdušném prostoru Sýrie cizí letoun. Na cíl zahájily palbu a zničily jej. Pátrací skupina následně zjistila, že se jednalo o americký bezpilotní letoun. Po incidentu s leteckou základnou Šajrát se objevily výhrady,  že syrské systémy PVO ruské provenience, ty modernizované…
  sobota, 22 duben 2017 21:06 Přečteno 11135 krát
 • Rusové už Srbsko padnout nenechají. Pomáhají mu znovu nabrat sílu
  Už zanedlouho získá srbské letectvo z Ruska nadzvukové stíhací letouny MiG-29. Dostane je darem, přičemž dohlížitelem této transakce je samotný prezident Ruské federace Vladimir Putin. Stíhačky a další zbraně z Ruska a také z Běloruska dodají Srbsku vojenskou sílu, jakou nemělo od dob socialistické Jugoslávie.
  středa, 05 duben 2017 23:35 Přečteno 9923 krát
 • Skrýš v kopcích? K ničemu – Solncepjok teroristy sežehne kdekoliv (VIDEO)
  Agentura ANNA News publikovala záběry likvidace úkrytů teroristů ve vyvýšeninách u syrské Palmýry s pomocí ruského reaktivního plamenometu Solncepjok.
  úterý, 04 duben 2017 23:38 Přečteno 8500 krát
 • Su-35S ničí teroristy, tentokrát nezvykle neřízenými střelami (VIDEO)
  Ruský Su-35S je skutečně univerzální letoun. Přestože má v Sýrii v první řadě poskytovat vzdušnou ochranu ruským silám bojujícím proti teroristům, slouží také jako prostředek ničení živé síly.
  neděle, 26 březen 2017 00:53 Přečteno 6669 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru