Syrský křest ohněm: Asadovi Tygři testují součásti bojové výstroje jednotlivce Ratnik

Syrští vojáci ze speciální „tygří jednotky“, významně s podílející na klíčových úspěších vládních vojsk, dostali zbrusu nové ruské kolimátory k otestování v reálných bojových podmínkách.

Již koncem devadesátých let byla v Syrské arabské armádě (SAA) zahájena rozsáhlá modernizace a přezbrojení, kdy syrské jednotky získaly značné množství nejrůznější ruské výzbroje. Syrská vláda měla zájem na zlepšení vztahů s Ruskou federací a nakupovala v Rusku téměř vše – ručními granáty počínaje a protitankovými raketovými systémy konče. Tak se do SAA dostaly i první dodávky AK-74M, legendární velmi úspěšné útočné pušky Kalašnikov, nově upravené na ráži 5,45 mm.

Tato ruční automatická střelná zbraň, dodaná původně do Sýrie v relativně malých počtech, si brzy získala respekt syrských vojáků a stala se základní zbraní elitních jednotek syrské armády. A tak byli těmito automaty vyzbrojováni i vojáci útočné divize dnes už dobře známé „tygří jednotky“.

Právě s AK-74M v rukou prolomili Tygři Bašára Asada obklíčení letecké základny Kwejris (v provincii Aleppo – pozn. překl.) bojovníky Islámského státu. A tak, jak se dalo čekat, k hlavní osobní zbrani elitních syrských jednotek se postupně začaly přidávat součásti ruského taktického kompletu jednotlivce Ratnik (Bojovník), charakterizovaného jako výstroj a výzbroj „vojáka budoucnosti“.

Na sociálních sítích se postupně začaly objevovat fotografie vojáků SAA s AK-74M vybavenými 40mm granátometem GP-25 nebo GP-30M upevněným pod hlavní, mířidly typu NSPU (z ruského „Ночной Стрелковый Прицел Унифицированный“), umožňujícími mířenou střelbu v noci, a dokonce i laserovými značkovači cíle Alfa-7115.

Ani tím však experimenty s výstrojními doplňky útočné pušky Kalašnikova neskončily. Ve snaze co nejvíce vylepšit a zmodernizovat automat, vyvinutý původně ještě v dobách Sovětského svazu, namontovali Syřané na AK-74M jeden z komponentů ruského „kompletu vojáka budoucnosti Ratnik“ – kolimátor (reflexní zaměřovač) 1P87.

Fotografie vojáků „tygřích“ jednotek vyzbrojených útočnými puškami AK-74 se speciálními mířidly se na internetu objevily před několika dny. Soudě podle fotografií jsou AK-74M s kolimátory dosud ve výzbroji pouze u samostatných oddílů těchto elitních jednotek. Zdá se, že dokonale zmodernizovaný Kalašnikov zatím dostali jen polní velitelé a nejzkušenější vojáci Tygrů.

Nicméně i nevelký počet AK-74M vybavených kolimátory 1P87 v syrské armádě by nás neměl mýlit. I zcela nepatrné zastoupení zmodernizovaných útočných pušek v armádních útvarech umožňuje otestovat důležitou součást kompletu Ratnik v reálných bojových situacích – a ze získaných zkušeností vyvodit řadu závěrů.

Jevgenij Prosvirin

Zdroj: warfiles.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: © livejournal.com, Twitter – Ivan Sidorenko

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Mezitím v KLDR: další přehlídka a další překvapení, které Pentagon oblilo studeným potem (FOTO)
  Stalo se už pravidlem, že každá vojenská přehlídka v severokorejském Pchjongjangu přinese nějaké překvapení potvrzující vysokou technologickou úroveň tamního zbrojního průmyslu. Bylo tomu tak i tentokrát, v rámci přehlídky při příležitosti 70. výročí vzniku Korejské lidové armády ve čtvrtek 8. února.
  pátek, 09 únor 2018 17:42 Přečteno 7837 krát
 • Su-25 pod palbou. Co všechno už šturmovik vydržel a proč byl sestřelen? (VIDEO)
  Nedávná ztráta Su-25 byla prvním případem sestřelu tohoto ruského bitevníku v Sýrii. Šlo o ojedinělou událost navzdory faktu, že tyto ruské šturmoviky jsou v Sýrii nasazovány velmi intenzivně a denně čelí palbě z nejrůznějších zbraní.
  úterý, 13 únor 2018 22:44 Přečteno 5907 krát
 • Potvrzeno: Su-57 jsou v Sýrii a budou nasazeny v boji. Zde jsou podrobnosti
  Ruské zdroje ve čtvrtek 22. února potvrdily přílet nejméně dvou bojových letounů páté generace Su-57 do Sýrie. O den dříve o události jako první médium v České republice informovala Eurasia24.cz.
  čtvrtek, 22 únor 2018 22:26 Přečteno 5561 krát
 • Kachna, nebo naprostá senzace? FOTO má ukazovat přílet dvojice Su-57 do Sýrie
  Senzační zprávu přinesl ve středu 21. února syrsko-libanonský pozorovatel konfliktu v Sýrii Wael Al Hussaini. Publikoval fotografii, která má ukazovat přílet ruských letounů páté generace Su-57 na základnu Hmímím.
  středa, 21 únor 2018 22:59 Přečteno 5125 krát
 • Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří
  Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.
  čtvrtek, 15 únor 2018 23:01 Přečteno 5052 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru