Protivzdušný systém S-500 jako zbraň proti satelitům

Američtí odborníci přiznali, že perspektivní ruský protivzdušný raketový komplet S-500 Prometheus bude hrozbou pro americké stíhací letouny, strategické bombardéry, letouny AWACS, křídlaté rakety a také pro umělé družice.

Nový ruský protivzdušný raketový systém S-500 Prometheus (nebo také Triumfator-M) využije, stejně jako americký protiraketový systém THAAD, princip tzv. „kinetického útoku“. To znamená, že ke zničení cíle bude využita pouze kinetická energie střely (bez výbušné náplně). Rychlost letu antiraket (již využívaných v systému S-400 – pozn. překl.) 77N6-N a 77N6-N1 se přitom pohybuje mezi 5 a 7 km/s, což jim umožňuje efektivně zasahovat všechny rychle se pohybující cíle včetně křídlatých raket.

Lze předpokládat, že Prometheus bude mimořádně efektivní při použití proti letounům „stealth“, ale soudě podle dostupných takticko-technických dat nebude tato činnost pro nový ruský systém základním úkolem.

Podle magazínu National Interest dělá velký dosah z Promethea ideální zbraň proti největším a nejméně „viditelným“ cílům. Zaměřit a zasáhnout bombardér na velkou vzdálenost bude obtížné, ovšem letouny dálkového radiolokačního průzkumu a velení (AWACS – z anglického Airborne Warning and Control System) nebo letadla radioelektronického boje (REB) se ocitnou v podstatně větším ohrožení a budou tak nejspíš nuceny operovat mimo dosah S-500. Nebo budou Američané muset výrazně zdokonalit aparaturu, kterou tato letadla nesou na svých palubách.

Analytici časopisu zdůrazňují, že nový ruský komplex je vyvíjen především jako obranný protiraketový systém, ale že současně „může být použit i jako protidružicová zbraň“.

Podle názoru experta ruského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST) Sergeje Denisenceva je hodnocení Promethea ze strany amerického časopisu objektivní. Sám pak uvádí:

„Úlohou nového systému je ničení balistických a křídlatých raket nepřítele a boj s jeho letectvem. To je logické. Nicméně řadu takticko-technických dat a bojových schopností S-500 neznáme. Hodnotit můžeme pouze to, co lze zjistit z otevřených zdrojů a co uniklo do médií.“

S-500 se podle jeho názoru klidně může pustit „do křížku“ s letadly AWCS na velkou vzdálenost. Pro boj s protivníkovými družicemi bude podle Denisenceva nutno vyvinout speciální typ rakety, a to minimálně dvoustupňové. Srovnání S-500 s americkým systémem je podle něj celkem přiléhavé, THAAD byl ovšem vyvinut dříve a je již ve výzbroji americké armády. Kdy se dostane do služby ruský systém, není dosud známo.

Nicméně – jak již před šesti měsíci uvedla agentura TASS, dostane armáda první komplety Promethea v nejbližší době. Když informace zpravodajské agentury komentovali představitelé amerického průmyslu, podivovali se nad tím, že Rusko dokáže takový systém vyvinout i po rozpadu Sovětského svazu.

Představitel Pentagonu k tomu doplnil, že S-500 představuje výrazné nebezpečí pro americké „stealth“ letouny F-22, F-35 a B-2.

Pokud si ovšem připomeneme zkušenosti z války v Jugoslávii, tak i starý sovětský protiletadlový systém S-125 je schopen zničit letící těleso vybavené technologií stealth. 27. března 1999 sestřelil protiletadlový oddíl pod velením plukovníka Zoltána Daniho nedaleko Bělehradu americký letoun F-117, který byl až do té doby pokládán pro radary za „neviditelný“.

Shrňme si tedy, že Prometheus představuje novou generaci raketových systémů „země-vzduch“. Jde o univerzální komplet s velkým dálkovým i výškovým dosahem, s vyšší schopností protiraketové obrany a schopností zasahovat balistické rakety, aerodynamické cíle (letadla, vrtulníky i další vzdušné cíle) a také křídlaté rakety. Systém má schopnost na vzdálenost až 500 km sledovat a napadat až 10 nadzvukových cílů současně. Komplety S-500 mají v ruské armádě postupně nahradit systémy S-300 a S-400.

V listopadu 2013 velitel Vzdušné a kosmické obrany (VKO) generálmajor Alexandr Golovko oznámil, že koncern PVO Almaz-Antej zahájil vývoj jednotlivých prvků Promethea. V rámci státního programu přezbrojení armády do roku 2020 bude podle jeho slov zakoupeno 5 kompletů S-500.

Stejné datum uvedl i bývalý velitel protivzdušných raketových vojsk velení sil zvláštního určení ruské armády plukovník Sergej Chatylev, když řekl: „Rusko disponuje systémy S-300 a S-400, které patří do stejné kategorie. Potřebujeme však vytvořit celý diferencovaný, ale komplexní systém prostředků protivzdušné, protiraketové i protikosmické obrany. Práce na systému úspěšně probíhají. Patří sem systém S-350 Viťaz, modernizace systému S-300 na typ S-300PM-2, další modernizace komplexu S-400 atd. Celý komplexní automatizovaný systém by měl být hotov do roku 2020.“

„Naléhavou potřebu systému S-500 nepociťujeme, ve výzbroji již máme jeho předchůdce – protivzdušné raketové systémy S-300 Favorit a S-400 Triumf, a to zatím stačí. Je k tomu ale třeba doplnit, že jak tyto systémy, tak i další PVO a PRO technika a zbraně již pracují jako ucelený komplex s jediným společným automatizovaným velením. Systémy S-500 by měly celý systém kvalitativně posílit,“ uvedl plukovník Chatylev

Jako příklad doplnil, že jeden z typů raket používaných systémem S-500 bude mít schopnost ničit nepřátelské cíle i v kosmickém prostoru ve výškách kolem 186 km (tj. průzkumné, případně i ozbrojené družice protivníka pohybující se na tzv. nízké oběžné dráze – pozn. překl.).

Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: mil.ru

Ohodnotit článek
(20 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Matka všech bomb? Rusové mají otce – čtyřikrát silnějšího (VIDEO)
  Svět obletěla zpráva, že Američané ve čtvrtek 13. dubna poprvé použili svoji nejsilnější nejadernou bombu GBU-43. Média existenci „matky všech bomb“ prezentují jako absolutní senzaci – a nezmiňují, že Rusko disponuje ještě daleko silnější nejadernou pumou.
  pátek, 14 duben 2017 01:09 Přečteno 16410 krát
 • Protiletadlový systém Pečora–2M sestřelil v Sýrii špičkový americký dron MQ-1 Predator
  Prostředky syrské protivzdušné obrany na severu provincie Latákíja objevily ve vzdušném prostoru Sýrie cizí letoun. Na cíl zahájily palbu a zničily jej. Pátrací skupina následně zjistila, že se jednalo o americký bezpilotní letoun. Po incidentu s leteckou základnou Šajrát se objevily výhrady,  že syrské systémy PVO ruské provenience, ty modernizované…
  sobota, 22 duben 2017 21:06 Přečteno 12458 krát
 • Rusové už Srbsko padnout nenechají. Pomáhají mu znovu nabrat sílu
  Už zanedlouho získá srbské letectvo z Ruska nadzvukové stíhací letouny MiG-29. Dostane je darem, přičemž dohlížitelem této transakce je samotný prezident Ruské federace Vladimir Putin. Stíhačky a další zbraně z Ruska a také z Běloruska dodají Srbsku vojenskou sílu, jakou nemělo od dob socialistické Jugoslávie.
  středa, 05 duben 2017 23:35 Přečteno 10015 krát
 • Skrýš v kopcích? K ničemu – Solncepjok teroristy sežehne kdekoliv (VIDEO)
  Agentura ANNA News publikovala záběry likvidace úkrytů teroristů ve vyvýšeninách u syrské Palmýry s pomocí ruského reaktivního plamenometu Solncepjok.
  úterý, 04 duben 2017 23:38 Přečteno 8557 krát
 • Hyperzvukový Zirkon: vážný problém pro americké námořnictvo
  Ruská protilodní hyperzvuková řízená střela Zirkon, která se už zanedlouho dostane do výzbroje námořních sil RF, bude znamenat vážný problém pro americké útočné svazy s letadlovými loděmi.
  neděle, 16 duben 2017 00:27 Přečteno 6503 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru