Kosmická maškaráda USA. Bez ruských RD-180 americký kosmický program nepřežije

Podle amerického deníku The New York Times budou k prvnímu prosinci ukončeny dodávky ruských raketových motorů RD-180 do USA, což může americké přítomnosti v kosmu přinést značné problémy.

Rusko-americká spolupráce v oblasti kosmického výzkumu zůstává „ostrůvkem stability“ v rozbouřeném moři stále se zhoršujících vzájemných vztahů. Propojený svět 21. století svým způsobem omezuje prostor pro jednání politiků – a tak bez ohledu na tři roky starý zákon přijatý Kongresem USA a zakazující další nákup ruských motorů RD-180 nemá americký kosmický program dosud za tento ruský raketový motor adekvátní náhradu.

Experti navíc předpokládají, že se tato situace protáhne přinejmenším na dalších pět let. Právě tolik času budou podle nich američtí vývojáři a konstruktéři potřebovat na to, aby vyvinuli a otestovali nový motor, který by ruský RD-180 nahradil.

Každé politické prohlášení USA i RF týkající se jejich vesmírné spolupráce se nějakým způsobem motoru RD-180 dotýká. Podstata této skutečnosti je zcela triviální: rakety USA postavené v rámci amerického programu EELV zahájeného již v polovině 90. let se ukázaly jako zcela nevyhovující.

Těžká raketa Delta-IV s motory poháněnými vodíkem byla příliš drahá a pro raketu Atlas-V se střední nosností neměly USA vlastní motory. 

Rakety Atlas, široce využívané ke startům do vesmíru v 60. až 80. letech, totiž všechny vycházely ze stejně pojmenované vojenské balistické rakety a jejích modifikací. V 50. a 60. letech bylo v USA těchto raket (a motorů k nim) vyrobeno víc než 300. A jak se dalo čekat, počátkem 90. let byli všichni výzkumníci a konstruktéři zapojení do vývoje Atlasů buď v důchodu, nebo již zemřeli.

V polovině 90. let ovšem Pentagon neměl s Rusy žádný problém: vláda Borise Jelcina nejenže zásobovala USA obohaceným uranem určeným k vojenskému využití, ale dokonce Američanům „nastavila rámě“ v oblasti vojenského využití kosmu, když jim za výhodnou cenu nabídla jeden z nejlepších motorů na světě poháněných kerosinem – již vzpomínaný RD-180.

RD-180 byl opravdu nejlepší. Byl zkonstruován jako pokračovatel motoru RD-170 používaného na prvním stupni nejtěžší sovětské superrakety Eněrgija a svými parametry porážel všechny americké motory na hlavu. Byl to právě RD-180, který v letech 2000 až 2010 umožnil bezproblémové pokračování amerického vojenského i vědeckého kosmického programu. Bez jeho dodávek by situace Pentagonu a NASA byla prostě beznadějná, a to zvláště po ukončení programu Space Shuttle v roce 2011.

Se závislostí na Rusku nemohou dnes USA v kosmické oblasti dělat vůbec nic. Lety na mezinárodní kosmickou stanici ISS ruskými Sojuzy mohou Američané jen těžko odmítnout z prestižních důvodů a odmítnutí dalších dodávek motorů RD-180 se již přímo dotýká národní bezpečnosti USA.

Navíc není možná „jednoduchá náhrada“ RD-180, a to bez ohledu na skutečnost, že v 90. letech získaly USA licenci na výrobu motoru včetně úplné technické dokumentace. Ani během 20 let se totiž americkým odborníkům nepodařilo výrobu RD-180 osvojit.

Výsledkem je, že v současné době jsou za alternativní varianty nahrazení RD-180 považovány jednodušší, ale také podstatně dražší projekty, které na základě výsledků tendru vyhlášeného Pentagonem rozpracovávají hned čtyři americké společnosti: ULA (United Launch Alliance – společný podnik firem Boeing a Lockheed Martin), která financuje projekt BE-4 společnosti Blue Origin, dále pak firmy Orbital ATK, Aerojet Rocketdyne – a také Space X.

Hurá – řeknou si teď asi fanoušci Elona Muska, kteří věří, že společnost Space X je univerzální odpovědí na jakýkoli americký problém. Náš Elon, náš Musk určitě vymyslí, jak RD-180 nahradit.

Ale stop! Teď se musíme vrátit z virtuálního kosmu, ve kterém Elon Musk již „doletěl“ na Mars, zpátky na zem. Připomínám: Pentagon by mohl mít k dispozici „špatnou“ raketu vyvinutou společně s Atlasem. Jde o Deltu-IV, jejíž jeden start by v cenách roku 2015 stál 400 milionů dolarů. Dražší byl v historii pouze start Space Shuttle, který stál 1,3 miliardy dolarů, což byl hlavní důvod, že program Space Shuttle byl potichu „pohřben“. Jen v počítačových hrách je totiž nábojů neomezeně – v reálném životě musí i vojáci s penězi zacházet opatrně.

„Ale Musk přece vypouští rakety už za 65 milionů,“ řeknou si asi kritici. Ano, to vypouští. Ale už třetí rok na tom prodělává. Přitom, a to je zajímavé, se jeho ztráta nezmenšuje, ale s počtem startů naopak roste – a podle obchodního plánu společnosti nechce Space X do budoucna „vydělávat na startech“.

Elon Musk se v současné době snaží „podarovat“ pozemšťany levným satelitním internetem. A rakety i jejich starty se (prý) zaplatí z abonentních poplatků. Reálnost takového plánu posuďte sami, Space X mezitím ze svého webu nenápadně odstranil slovo „ziskový“. Muskova „kosmická maškaráda“ skončila.

Takže není nic divného, že i USA závisí na Rusku. V příštím měsíci bude do USA dodáno ještě pět motorů RD-180, které budou, tak jako vždy, namontovány na nejlepší raketu amerického kosmického arzenálu: Atlas-V. Raketu vybavenou nejlepšími raketovými motory světa – ruskými RD-180. Motory, bez kterých americký kosmický program nepřežije.

Alexej Anpilogov

Zdroj: Zavtra.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru