Superrychlý vrtulník z Ruska: vývoj naplňuje očekávání (FOTO)

Rusko dosáhlo významného pokroku ve vývoji vysokorychlostních vrtulníků. Demonstrátor se již podařilo „vyhnat“ do rychlosti, s níž se perspektivně počítá pro vojenské i civilní helikoptéry nové generace.

Létající laboratoř, postavená v rámci projektu vývoje perspektivního rychlostního vrtulníku PSV (Перспективный скоростной вертолет) na bázi Mi-24, dosáhla během testů rychlostí kolem 400 km/h.

Výsledek testování oznámil v minulých dnech generální ředitel holdingu Vertolety Rossii Andrej Boginskij. „Dnes jsme dosáhli rychlosti kolem 400 km/h. Úroveň vibrací a nosný systém umožňují i za těchto podmínek bezpečný provoz,“ konstatoval.

Testovaný stroj Mil LL PSV se oproti původnímu Mi-24 liší propracovanější aerodynamikou – zřetelnou už z tvarování přídě –, dále výkonnějšími motory VK-2500 a především zcela novým rotorem se speciálně tvarovanými konci:

Právě tato kombinace zaručuje výrazné zvýšení rychlosti vrtulníku a přitom představuje finančně únosné a technicky nerizikové řešení.

Hlavní směr ruského vývoje vysokorychlostních vrtulníků proto nyní jde tímto směrem, zatímco s menší intenzitou – pro následující fázi vývoje – pokračují práce na principiálně nových konceptech Mil Mi-Ch1 a Kamov Ka-92.

Ty jsou vybaveny jedním, resp. dvěma (v případě Kamova) hlavními rotory a zadní tlačnou vrtulí, podobně jako americký projekt Sikorsky S-97 Raider (zcela nový design) nebo evropský koncept X3.

Výsledek podstatně levnějšího ruského vývoje však nebude ani v této fázi oproti americkému projektu S-97 příliš rozdílný: zatímco demonstrátor Mil LL PSV již létá čtyřsetkilometrovou rychlostí, maximální předpokládaná a zatím nedosažená rychlost Raideru se má pohybovat někde v rozmezí 430 až 440 km/h, ovšem cestovní rychlost bude mnohem blíže parametru 400 km/h.

„Vědecké a technické poznatky získané díky sestrojení létající laboratoře budou využity při vývojových pracích na modernizaci stávajících vrtulníků i při vývoji nových typů,“ uvedl Andrej Boginskij.

Některé úpravy budou po otestování zapracovány například do sériové podoby modernizovaného úderného vrtulníku Mi-28NM, jehož maximální rychlost má oproti stávající verzi vzrůst o 10 a cestovní rychlost až o 13 procent.

Geo, mbi, Eurasia24.cz

Foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 • Měkkou sílu už Americe nikdo nevěří. Nastává doba pravdy a brutality

  Znáte někoho, kdo si myslí, že USA mají ve světě málo vlivu? Pokud ne, pak vězte, že Donald Trump a jeho lidé takto uvažují. Měkká síla Spojených států přestává fungovat, a jestli někdo považoval Clintona, Bushe ml. a Obamu za hrdlořezy, bude se ještě hodně divit.

 • Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

  Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru