Rusko pracuje na projektu vícenásobně použitelné kosmické lodi pro lety na Měsíc

Ruský podnik RKK Energija pracuje na projektu vícenásobně použitelné pilotované kosmické lodi Ryvok určené pro dopravu nákladů a kosmonautů k Měsíci. Podle představitele RKK Jurije Makušenka by doprava Ryvokem měla být levnější než plánovaná doprava lodí Federacija.

Náklady na jednu cestu pilotované lodi Ryvok budou o třetinu nižší než náklady na misi pilotované dopravní lodi Federacija, tlumočila agentura RIA Novosti prohlášení zástupce Energije Jurie Makušenka, který představil projekt Ryvoku na mezinárodní vědecké konferenci Pilotovaný průzkum vesmíru.

Podle projektu má být základna Ryvoku na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) a ten má odtud zajišťovat spojení mezi ISS a lunární stanicí kroužící kolem Měsíce. Tam by měl dopravovat náklad a kosmonauty, kteří budou na ISS dopraveni loděmi Sojuz.

Pro urychlení z první na druhou kosmickou rychlost by měl Ryvok využívat modernizovaný urychlovací blok DM, který by na oběžnou dráhu vynášela těžká raketa Angara A5. Spojení DM s Ryvokem by se uskutečňovalo na oběžné dráze.

Během návratu z lunární oběžné dráhy (a k přistání na Zemi) by Ryvok k zbrzdění rychlosti v atmosféře používal „deštníček“ o ploše cca 55 čtverečních metrů.

Maximální hmotnost kompletu má být 11,4 tuny, doba letu z oběžné dráhy Země k Měsíci by neměla být delší než 5 dní.

Jako významnou přednost Ryvoku v porovnání s plánovanými lety na Měsíc pomocí Federacije uvedl Makušenko, že v tomto případě není k dopravě k Měsíci zapotřebí ultratěžký raketový nosič nebo nosič s vodíkovým palivem, ani certifikace rakety Angara A5 pro pilotované lety, protože nebude využívána při startech kosmonautů ze Země. Další předností je podle Makušenka snížení nákladů na provoz a zkrácení doby přípravy celého dopravního systému.

Makušenko rovněž uvedl, že RKK Energija a NASA posuzují projekt vytvoření společné oběžné stanice Měsíce.

Jedenáctého dubna prohlásil hlavní konstruktér RKK Energija Jevgenij Mikrin, že stavba nové ruské kosmické lodi Federacija bude zahájena v létě letošního roku.

Téměř současně bylo oznámeno, že první nepilotovaný start Federacije se plánuje na rok 2021 a první start s kosmonauty na palubě na rok 2023.

Kosmická loď Federacija, vyvíjená RKK Energija, je určena k dopravě osob a nákladů k Měsíci a na orbitální stanice kroužící kolem Země. Její posádku mohou tvořit až čtyři kosmonauti. Doba samostatného působení lodi je plánována do 30 dnů, v případě připojení k ISS až 1 rok. Pro vyvedení Federacije na oběžnou dráhu se plánuje použití těžkého raketového nosiče Angara A5B.

Zdroj: vz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

photo credit: Moon Unit via photopin (license)

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru