Co víme o tunovém dronu Fregata (video)

Pokusný prototyp ruského víceúčelového těžkého dronu Fregat (Fregata) s vertikálním startem a přistáním by měl být hotov v roce 2020. Agentuře TASS to sdělil generální ředitel a.s. Letecké technologie Vadim Smirnov.

Nový stroj by měl patřit mezi tzv. „těžké drony“ s hmotností kolem jedné tuny. Měl by současně tvořit základ pro vývoj celé řady dalších podobných bezpilotních letounů. Jeho dolet by měl dosahovat cca 1000 km a ve vzduchu by měl vydržet nepřetržitě 8 až 10 hodin. Pokusný model letounu podle Smirnova nedávno úspěšně prošel letovými zkouškami:

Jde o dron letounového typu s velkou nosností, rychlostí kolem 500 km/h a se schopností kolmého startu a přistání, případně krátkého startu a přistání z omezených ploch (VTOL/STOL).

Jak Smirnov uvedl dále, bezpilotní letoun je vyvíjen na základě vlastní iniciativy společnosti a zákazníkům bude nabízen nejen v Rusku, ale i v zahraničí. „Oblast využití takového stroje je velmi široká – v průmyslu těžby nafty a plynu, při jakémkoli monitoringu zemského povrchu nebo třeba při přepravě nákladů,“ uvádí V. Smirnov.

Nejefektivnější pak bude podle jeho slov využití Fregaty tam, kde chybí dopravní infrastruktura – například v Arktidě. Silová ministerstva zvažují také možnost jeho využití jako palubního námořního stroje.

Fregata jako vysokorychlostní bezpilotní letoun, nepotřebující k provozu letiště, byla veřejnosti poprvé představena na leteckém salonu MAKS 2015. Dron má být předurčen k průzkumu a k přepravě nákladů. Jeho konstruktéři předpokládají, že dostup dronu by měl být až 8 000 m. Se zahájením sériové výroby se počítá v roce 2022.

Zdroj: TASS, k-politika.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(1 hlas)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru