Dvacet málo známých zajímavostí o Rusku

Ruský portál Politikus.ru přinesl výčet dvaceti méně známých zajímavostí o Rusku. Zde jsou:

1. V Petrohradě je 3x víc mostů než v Benátkách. Podle počtu kanálů a mostů nad nimi by pomalu bylo vhodné pojmenovat Petrohrad Severní Benátky a Benátkám dát naopak název Jižní Petrohrad.

2. Rusko je jedinou zemí na světě, jejíž území omývá hned 13 moří.

3. Pohoří Ural je nejstarší pohoří naší planety. Poblíž vsi Alexandrovka v Usinském okrese (Republika Komi) se nachází hora Karandaš (Tužka), jejíž stáří je odhadováno na cca 4 miliardy let. I když je hora v současné době vysoká jen kolem 600 m, je opravdu úžasné, že za tak dlouhou dobu nebyla ještě zničena větrem a vodou.

4. Moskevský Kreml je největší do dnešních dnů zachovaná středověká tvrz. Původní délka kremelských zdí je 2235 metrů.

5. Rozloha Sibiře je 9 734 000 čtverečních kilometrů. Pro lepší představu – jde o 9 % z celkové výměry zemské pevniny.

6. Není žádným tajemstvím, že Kalašnikovova útočná puška je ve všech zemích bez výjimky známá a populární zbraň. Ne každý však ví, že těchto automatů je ve světě víc než všech ostatních zbraní tohoto druhu dohromady.

7. Oproti všeobecnému přesvědčení nebyl Ivan Hrozný krvavým tyranem. Při zhruba stejné velikosti tehdejší Evropy a Ruska nechal Ivan během své vlády popravit stokrát menší počet lidí než za stejnou dobu jeho evropští kolegové vladaři, a to 3–4 tisíce lidí proti 300–400 tisícům popravených v Evropě.

8. Japonský pokrm suši je v Rusku překvapivě populárnější než doma v Japonsku.

9. V Rusku existuje nejméně 15 utajovaných měst. Nejsou uvedena na mapách ani na dopravních značkách a ani do jejich blízkosti není dovolen přístup cizincům.

10. Dača – ruský fenomén a výraz, který se objevuje v mnoha evropských jazycích (u nás „chata“). První chaty se v Rusku objevily za vlády Petra Velikého. Ten často daroval svým poddaným (šlechticům a boháčům) pozemky na venkově, aby tam bez ostychu experimentovali v architektuře. Z ruského „dannoje carjom“, tedy „daca“, pak postupně vzniklo „dača“.

11. Jak by se dalo říci v současných termínech, příklad kvalitního managementu: každý monarcha dynastie Romanovců zanechal svému následníkovi říši větší, než jakou převzal od svého předchůdce.

12. Za Ivana Hrozného byl obsah alkoholu v alkoholických nápojích jen mezi 1 až 6 %. Víno se tak jako v Řecku ředilo vodou. A pít se mohlo jenom o svátcích a ne častěji než 2x za měsíc.

13. Co se týká legálního vlastnictví zbraní: v carském Rusku si až do roku 1917 mohl každý koupit zbraň v obchodě stejně snadno jako bochník chleba.

14. Zeměpisně leží polovina Čeljabinska na Urale a druhá polovina na Sibiři. A přitom má Čeljabinsk na svém městském znaku velblouda. Člověk by si řekl: Proč velblouda? Vždyť v Čeljabinsku žádní velbloudi nejsou! Nejsou, ale před 200 lety byli! Do Čeljabinska často přicházely obchodní karavany s nákladními velbloudy.

15. V Rusku je 103 přírodních rezervací, 43 velkých národních parků a 70 chráněných oblastí. Celková plocha chráněných přírodních oblastí Ruska je asi 600 tisíc čtverečných kilometrů, což představuje téměř 4 % rozlohy státu.

16. Historicky první ruskou matrjošku údajně vymyslel a vyrobil ruský umělec Vasilij Zvjezdočkin v roce 1900. V témže roce ji mazaní obchodníci představili na světové výstavě v Paříži jako „starou ruskou hračku“ a dostali za ní bronzovou medaili v kategorii „hračky“.

17. V roce 2005 vyhlásil vtipný Uljanovský gubernátor Sergej Morozov den 12. září za „Den početí“ (oficiálně Den rodinných styků). Občané nezklamali a úspěch iniciativy překonal všechna očekávání: porodnost v Uljanovsku se v červnu 2006 zvýšila více než třikrát.

18. V Moskvě jsou toulaví psi, kteří používají metro a jezdí každý den stejnou trasou. Vědí totiž, kde se dá dobře nažrat.

19. Rusko nikdy nepoznalo otroctví v jeho typické podobě. Období nejpodobnější formy feudální závislosti – nevolnictví, trvalo podstatně kratší dobu než například v Anglii a ve většině evropských zemí. Nevolnictví v Rusku mělo navíc mírnější formu. Rusko zrušilo nevolnictví v roce 1861, USA zrušily otroctví v r. 1865.

20. V roce 2002 byl Jekatěrinburg organizací UNESCO zařazen do seznamu 12 měst světa ideálních k životu.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Geo, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru