Třicet let čekání: nový motor PD-14 (video)

Jestliže již jsme si zvykli, že ruská vojenská letecká technika je ve světě plně konkurenceschopná, pak co se týká civilní letecké techniky, jsou naše obchodní úspěchy podstatně méně přesvědčivé. Naštěstí se situace začíná měnit.

Vývoj nejnovějšího typu našeho leteckého motoru pro civilní dopravu byl sice zahájen už před 29 lety, příliš hrdí tedy být nemůžeme, ale máme teď k dispozici rovnou celou rodinu motorů PD.

Motory PD, to je skupina domácích turboreaktivních dvouhřídelových dvouproudových motorů s účinným systémem tlumení hluku, určených pro letouny létající na krátkých a středně dlouhých tratích. Hlavním vývojovým podnikem je společnost Letecký motor (Авиадвигатель), výrobcem pak Permský motorový závod (Пермский моторный завод).

PD-14 je motorem páté generace – spojuje v sobě ty nejlepší domácí tradice s nejnovějšími leteckými standardy 21. století. Turboreaktivní motor je velmi složité zařízení a jeho konstrukce je výsledkem řady stejně složitých konstrukčních řešení.

Například jedna lopatka turbíny, a těch je v motoru kolem 70, se otáčí rychlostí 12 000 ot./min. a působí na ni odstředivá síla odpovídající zatížení 18 tun. Jen pro srovnání – stejné zatížení působí na podvozek dvoupatrového londýnského autobusu.

Skupina motorů vycházejících z PD-14 umožní vybavit moderními pohonnými jednotkami prakticky všechna ruská dopravní letadla: od PD-7 určeného pro letoun na krátké vzdálenosti Suchoj Superjet 100 až po PD-18, který je možno instalovat do dálkového Il-96.

Dokončení vývoje celé skupiny motorů PD patří mezi prioritní (a nyní splněné) úkoly,“ prohlásil vicepremiér Dmitrij Rogozin. A dnes představený nejnovější ruský motor současně umožní nahradit dosavadní francouzské pohonné agregáty letounu Suchoj Superjet 100.

V listopadu loňského roku prošel motor provozními testy. Letoun Il-76 LL vybavený motory PD-14 uskutečnil 4 zkušební lety. Technické charakteristiky motoru obsažené v zadávací dokumentaci byly dodrženy.

A ještě důležitá okolnost. Kromě ruských firem už pouze firmy v USA, Velké Británii a Francii zvládají komplexní technologii výroby moderních turboreaktivních motorů. Zemí vyrábějících takové motory je tedy méně než zemí disponujících jadernými zbraněmi nebo zemí vypouštějících umělé družice.

Lze říci, že v posledních letech ruské civilní (a samozřejmě také vojenské) letectví znovu zaplňuje dosud čisté stránky vlastní historie novými úspěchy – a to je nesporné vítězství.

Anton Orlovskij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru