Komunistické Vánoce

Komunistická totalitní hrůzovláda nám ukradla Ježíška i křesťanské tradice, ale definitivně zničit Vánoce se rudým extrémistům přes čtyřicetiletou snahu nepodařilo: nejkrásnější svátky naštěstí zachránil příchod věčných dob pravdy, lásky a těch nejupřímnějších radostí z připomínky narození Krista. Tedy alespoň podle Idnesu.

Stává se už vánoční tradicí, že režimní redaktoři v čase adventním vytahují pětašedesátiletý projev Antonína Zápotockého a vydávají ho za typický přístup komunistů k Vánocům. Stejně je tomu i v článku nadepsaném „Komunisté změnili Ježíška ve vousáče v beranici, lobboval za něj i Zápotocký“.

Po notoricky známých Zápotockého citacích následuje série velmi přesvědčivých tvrzení, která vyvolají stovky uštěpačných poznámek v diskusi pod článkem.

Autor třeba píše: „Stejně jako s Ježíškem bylo nutno skoncovat i s celou křesťanskou vánoční symbolikou.“ Nic na tom patrně nezmění skutečnost, že třeba na Štědrý den roku 1984 si tehdejší prezident ČSSR a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák vyměnil vánoční pozdravení s kardinálem Tomáškem, arcibiskupem pražským – a to přímo na titulní straně Rudého práva

Nebo: „Zrušit Vánoce si nedovolili ani komunisté. Od počátku padesátých let se ale snažili zlikvidovat všechny křesťanské, ale i prvorepublikové zvyky provázející oslavu těchto svátků.“

Zde je třeba objektivně uznat, že v konstatování výše je kus pravdy: komunisté se skutečně snažili zlikvidovat některé prvorepublikové zvyky, jako bylo třeba maso jedenkrát týdně nebo spekulativní zdražování některých potravin v době svátků.

„Komunistický režim si byl dobře vědom, že staré zvyky a tradice je potřeba nahradit něčím novým,“ píše dále autor článku.

Takže jak nakonec čtyřicetiletá snaha komunistů dopadla? To si musí aspoň trochu pamatovat každý mentálně normální člověk nad pětatřicet let věku.

„Komunisty zničené Vánoce“ byly mnohem upřímnějšími a tradičnějšími, ve své podstatě mnohem více křesťanskými svátky, než jsou Vánoce dnešní, nenávratně zdeformované ideologií volného trhu.

Současné Vánoce jsou dokonalou ilustrací licoměrnosti doby: symbolika sice zůstala a vtiskla se do všech exaltovaných péefek a reklamních hajpů, ale obsah zmizel v propadlišti dějin – těch socialistických.

Byl Ježíšek, byly betlémy, byly koledy, byl křesťanský duch. Jediným způsobem, jak „komunisté“ vstupovali do tradic a kouzla Vánoc, byly čokoládové kolekce od ROH. Kdo si vzpomene i na detaily, určitě mu naskočí motivy na těch největších kouscích, které vždycky zůstaly na stromku nejdéle, protože byly bez náplně a z echt hořké čokolády – antikomunisto div se, byly to figurky Tří králů.

„Ideologie ale šla ještě dále. Nesměly se veřejně zpívat koledy a z veřejných knihoven mizely knihy, kde se oslavovaly Vánoce,“ píše Idnes.

Tak pokud už někomu paměť neslouží, nebo jemu míň než pětatřicet a je tak obzvláště silně vystaven propagandistické masáži, nechť se sám přesvědčí, čím vrcholila snaha komunistů zničit Vánoce – jak se nesměly veřejně zpívat koledy, jak byly likvidovány křesťanské zvyky a symboly. Takto krvelační komunisté s pomocí své hlásné trouby vypuzovali ducha Vánoc z československých domácností čtyřicet let po Vítězném únoru.

Geo, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(32 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru