Nechte nás na pokoji, vzkázal Orbán Německu. V tamních médiích se stal "agentem Číny v Evropě"

Viktor Orbán si opět nebral servítky: Východ podle něj předhání „arogantní Západ“, jehož „čas dominance už uplynul“. Maďarský premiér se za to znovu stal terčem silné kritiky.

„Čínské investice již dorazily do Maďarska. Čína kupuje dceřiné společnosti západních firem v Maďarsku a akcie firem maďarských,“ oznamuje se zřetelnou nelibostí jedno z posledních vydání německého deníku Die Welt.

Připomeňme si: mezi Německem, v současné době již zcela otevřeně „šéfujícím“ Evropské unii, a Maďarskem narůstá v jistém smyslu konflikt. Jde o konflikt „studený“, přesto však stále zřetelnější.

Konflikt se rozvíjí hned několika směry. V konfliktu Maďarska s Georgem Sorosem se evropská byrokracie přidala na stranu Sorose.

Německo (a v souladu s ním také Brusel) dráždí neochota Maďarska podílet se na přijímání běženců; předseda německé sociální demokracie a kandidát na pozici kancléře Německa Martin Schulz navrhuje výrazně omezit podporu EU Maďarsku a dalším zemím, které neplní kvóty pro přijímání migrantů.

Premiér Maďarska naopak v maďarském rozhlasu prohlásil: „Nevzpomínám si, že bychom se my, Maďaři někdy chystali informovat Němce o tom, co se chystáme dělat. Němcům trvale prokazujeme naši úctu a německé politiky prosíme, aby nás nechali na pokoji a nezatahovali nás do svého předvolebního boje.“

Ještě více však Orbán naštval „Evropu“ během návštěvy v Číně na fóru věnovaném Nové hedvábné stezce.

Tam mimo jiné prohlásil, že „čas dominance Západu již uplynul“. V rozhovoru na kameru před čínskými televizními diváky pak Orbán řekl: „Nyní je zde nový světový řád, ve kterém Východ předhání arogantní Západ a ve kterém jejich společná budoucnost není nevyhnutelná. Západ má ale u nás dveře otevřené. Peníze, technologie, znalosti i zisky se nyní budou soustřeďovat na Východě a teprve odtud pak poputují na Západ.“

Jako protinávrh současnému modelu evropské integrace představil Orbán nový model založený na zachování národních ekonomických modelů jednotlivých zemí a jejich strategického partnerství i mimo rámec Evropské unie.

Takto ostré protizápadní vystoupení nemohlo zůstat bez pozornosti. Evropská unie je silně zneklidněna zejména tím, že Čína má v plánu udělat z Maďarska logistické centrum zaměřené na vývoz evropského zboží do EU.

To je i hlavní důvod toho, proč Západ hledá páky, jak si tam zachovat vliv. Die Welt píše,

že „kritika Orbána dosud nikdy nedosáhla takového stupně jako tentokrát“. Publikace v německých médiích obsahují barevné fotografie z protestů proti politice maďarského premiéra.

Die Welt rovněž uvádí, že „do ulic vyšly desítky tisíc lidí, kteří protestovali proti uzavření Sorosovy univerzity“ nebo že „více než 500 předních vědců z celého světa včetně 17 laureátů Nobelovy ceny podporuje Sorosovu universitu“.  A tak dále.

V závěru článku se pak Die Welt obrací na Orbána s klíčovým dotazem: skutečně se zříká demokratických hodnot, jak prohlásil v Pekingu, nebo se jen chtěl zalíbit Si Ťin-pchingovi?

Mimochodem Maďarskem plány Pekingu na expanzi do Evropy nekončí. Čína využívá pro posílení své ekonomické přítomnosti a vlivu v EU a ve Středomoří v podstatě všechny existující možnosti.

Například státní Exportní a importní banka Číny vyčlenila kredit 300 milionů amerických dolarů na výstavbu vysokorychlostní železniční tratě mezi Maďarskem a Srbskem. Smyslem je však i vytvoření co nejrychlejší cesty do Řecka.

Řecko je totiž – mimo jiné – i dalším a kratším přístupem do Středomoří kromě cesty přes Černé moře a turecké průlivy Dardanely a Bospor, což může výrazně zkrátit čas dopravy zboží do jižní Evropy.

Poznámka k Německu: I samotné Německo má silné ekonomické vazby na Čínu. Proto je jeho námitky proti čínské expanzi do Evropy a EU třeba chápat hlavně jako přání být „jedinou instancí pro jednání“ z evropské strany. Vstoupit do otevřeného konfliktu s ČLR není Berlín jednak schopen a jednak ani nechce.

Natalija Jankova

Zdroj: nalin.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(18 hlasujících)

Přečtěte si

 • Okamžitý globální úder USA? Dvě ruské zbraně způsobí Američanům vrásky

  Spojené státy chtějí dostat Rusko do kouta svým programem okamžitého globálního úderu. Rusko ale bude disponovat odpovídajícími prostředky obrany i odvetného úderu.

 • Skrývá Izrael, že poškozený letoun F-35 byl zasažen syrskou raketou S-200? (VIDEO)

  Zdá se, že izraelská „demonstrace síly“ během nedávné návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgu se změnila v totální krach.

 • Andrej Babiš je cenný politik

  Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.

 • Jak se krade v Rusku a na Ukrajině

  Mezi „svidomými“ Ukrajinci panuje názor, že korupční problémy Ruska a Ukrajiny jsou totožné. Titíž oligarchové ze soupisu časopisu Forbes s jachtami a miliardovým jměním, nabytým kdovíjakým kouzelným způsobem, tatáž zlodějská sebranka, velí guberniím a oblastem. Ruským obyvatelům se dostane pouze o něco více peněz, protože k nim doletí více ropných krůpějí z panského stolu. A to je celá podstata jejich vyšší životní úrovně.

 • Ukrajinci se pokusili o vlastní „Terminator“. Moc se to nepovedlo

  Ukrajinský obranný průmysl v minulých dnech s velkou slávou představil „bojové vozidlo podpory Straž“. Koncepčně jde evidentně o nápodobu ruského bojového vozidla bojového vozidla podpory tanků (BMPT) Terminator, které se po mnoha letech vývoje dostává na výsluní. Lze prakticky s jistotou předpovědět, že ukrajinský „klon“ nic takového nečeká.

 

 

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru