Trump nařídil zásah v Jemenu. Světové agentury náhle informují o mrtvých civilistech

V průběhu prezidentství Donalda Trumpa se zřejmě budeme dozvídat mnohem více o civilistech zabitých americkou armádou, než jak to bylo „obvyklé“ v časech jeho předchůdců. Zvlášť pokud zásah nařídí přímo nová hlava Spojených států.

Česká tisková kancelář na svém domovském zpravodajském serveru v neděli 29. ledna zveřejnila zprávu, jaká byla za Obamovy éry v mainstreamových médiích vzácností: při americkém útoku umírají civilisté.

„Trump nařídil zásah v Jemenu, zemřeli islamisté a možná civilisté“ – přesně tak zní titulek zprávy na Českých novinách. Zpráva se – jak jinak – opírá o informace vyslané do světa „svatou trojicí“, totiž agenturami, které mají nesmírný vliv na světové veřejné mínění – AP, AFP a Reuters.

Ve zprávě se v jednom kontextu dočteme, že podle AFP „na místě přišlo o život zřejmě i několik civilistů“ a že „s odvoláním na amerického vojenského činitele informovala agentura Reuters, že zásah proti ústředí Al-Káidy nařídil prezident Donald Trump“.

Pozoruhodná je přepečlivá snaha o objektivitu, kdy slovo dostala i protistrana – totiž Al-Káida. Podle ní při Trumpově „masakru“ zemřely i ženy a děti. Jedna z uvedených agentur hovoří až o „šestnácti obětech“ a druhá dokonce o „deseti mrtvých ženách a třech dětech“.

Čím to je, že hned při první „Trumpově“ vojenské akci mají světové agentury tolik péče o civilisty? Že by zájem na kvalitnější zpravodajské práci?

Geo, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)

Přečtěte si

 • Grad a Smerč ovládnou arktické pláně. Rusko vyvíjí speciální verze raketometů pro daleký sever (VIDEO)

  Ruská federace v posledních letech věnuje značnou pozornost schopnosti bránit své rozsáhlé arktické oblasti. Díky zásobám surovin a otevírajícím se obchodním cestám nejenže rychle získávají na významu, ale jsou předmětem zájmu řady dalších hráčů. Rusko nic neponechává náhodě a pro boj v Arktidě uzpůsobuje řadu zbraňových systémů – včetně těžkých raketometů.

 • Nové ruské zbraně: dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí žít

  Odhalení existence nových zbraňových systémů ruským prezidentem Vladimirem Putinem má zásadní význam nejen pro obranyschopnost jeho země, ale i pro udržení míru v našich končinách.

 • Páté pravidlo aritmetiky

  Také občas marně hledáte odpověď na otázku, jak je možné, že se dnešní špičkově vzdělaní američtí a evropští politici chovají naprosto iracionálně a věří i tomu, že „už Masaryk říkal, že všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda“? Dokonalou odpověď dává znamenitý článek Viktora Docenka, vyučujícího fyziku a matematiku na pařížské Univerzitě Pierra a Marie Curieových. Text, který stojí za to dočíst do konce, publikoval v českém překladu server Zvědavec.

 • Kdo má prospěch z otrávení ruského emigranta v Británii?

  Britové jsou dobře známi svým talentem pro dramatizování, pokud jde o špionážní příběhy z dob studené války a o záhadné vraždy. Vzpomeňme třeba Iana Fleminga, Johna Le Carré či Agathu Christie. Ovšem epizoda s otrávením bývalého ruského špiona na lavičce veřejného parku v malebném anglickém městečku, která byla zveřejněna tento týden, obsahuje až podezřele mnoho dramatických rysů.

 • Sarmat, Kinžal, Avangard… Pěkně popořádku, podrobně a přímo od náměstka ministra obrany (VIDEO)

  Vladimir Putin ve svém projevu před Federálním shromážděním oznámil, že Rusko disponuje zcela novými vysoce přesnými systémy strategických zbraní. Téma ruských zbraňových novinek se dostalo do středu pozornosti celého světa. Státní orgány i veřejnost jednotlivých zemí zvažují nové vojenské schopnosti a možnosti Ruska jakož i jeho návrhy na mírovou koexistenci všech států a národů světa.

 

 

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru