Trump nařídil zásah v Jemenu. Světové agentury náhle informují o mrtvých civilistech

V průběhu prezidentství Donalda Trumpa se zřejmě budeme dozvídat mnohem více o civilistech zabitých americkou armádou, než jak to bylo „obvyklé“ v časech jeho předchůdců. Zvlášť pokud zásah nařídí přímo nová hlava Spojených států.

Česká tisková kancelář na svém domovském zpravodajském serveru v neděli 29. ledna zveřejnila zprávu, jaká byla za Obamovy éry v mainstreamových médiích vzácností: při americkém útoku umírají civilisté.

„Trump nařídil zásah v Jemenu, zemřeli islamisté a možná civilisté“ – přesně tak zní titulek zprávy na Českých novinách. Zpráva se – jak jinak – opírá o informace vyslané do světa „svatou trojicí“, totiž agenturami, které mají nesmírný vliv na světové veřejné mínění – AP, AFP a Reuters.

Ve zprávě se v jednom kontextu dočteme, že podle AFP „na místě přišlo o život zřejmě i několik civilistů“ a že „s odvoláním na amerického vojenského činitele informovala agentura Reuters, že zásah proti ústředí Al-Káidy nařídil prezident Donald Trump“.

Pozoruhodná je přepečlivá snaha o objektivitu, kdy slovo dostala i protistrana – totiž Al-Káida. Podle ní při Trumpově „masakru“ zemřely i ženy a děti. Jedna z uvedených agentur hovoří až o „šestnácti obětech“ a druhá dokonce o „deseti mrtvých ženách a třech dětech“.

Čím to je, že hned při první „Trumpově“ vojenské akci mají světové agentury tolik péče o civilisty? Že by zájem na kvalitnější zpravodajské práci?

Geo, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)

Přečtěte si

 • Měkkou sílu už Americe nikdo nevěří. Nastává doba pravdy a brutality

  Znáte někoho, kdo si myslí, že USA mají ve světě málo vlivu? Pokud ne, pak vězte, že Donald Trump a jeho lidé takto uvažují. Měkká síla Spojených států přestává fungovat, a jestli někdo považoval Clintona, Bushe ml. a Obamu za hrdlořezy, bude se ještě hodně divit.

 • Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

  Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 

 

 

Nejčtenější články - Média

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru