Evropská unie se bojí Putinovy „odplaty“

V souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami v USA se nejčastěji zmiňovanými osobami v médiích stali Hillary Clintonová a Donald Trump. Jde ovšem pouze o dočasnou změnu – obvykle tato „čest“ patří Vladimíru Putinovi. Vůbec to neznamená, že by na něj někdo zapomněl. Ani náhodou.

Na posledním setkání představitelů zemí EU, během kterého byl posuzován systém sankcí EU vůči Rusku, vyjádřil ministerský předseda Portugalska António Luís Santos da Costa svůj postoj k Rusku, k sankcím, které jsou proti němu uplatňovány, i k jeho nejvyššímu představiteli. Vyslovil svoji podporu scénáři, podle kterého by měly být sankce proti Rusku postupně utlumovány.

Portugalský tisk ovšem nalezl pro takovou pozici svého premiéra velmi podivné vysvětlení. Podle portugalského deníku Observador je vyjádření Costy výrazem obav z toho, že volby v USA vyhraje Trump, ten oslabí tlak na Rusko, a to pak následně rozšíří svoji hegemonii na Evropu.

To vše pak bylo ještě „přizdobeno“ pohádkou o agresi Ruska proti ubohé a nešťastné Ukrajině. Abychom si ověřili objektivitu takového názoru, zadali jsme do Googlu heslo: „Portugalští novináři na Ukrajině“. Nenašli jsme nic kromě aktualit z fotbalu. To ale není vše. V Observadoru se píše také o „nezákonném“ jednání Ruska v Sýrii. Od kdy patří podpora legitimní vlády mezi nezákonné aktivity?

No dobře, vem to čert. Zadáváme do Googlu znovu heslo „Portugalští novináři v Sýrii“. Znovu nic. A to je vše, co je třeba vědět o „objektivitě“ portugalských sdělovacích prostředků.

No a teď se pojďme podívat, proč Costa hovoří tak, jak hovoří a proč Observador píše tak, jak píše. Příčina toho je v samotném Portugalsku. Tato země nepatří ekonomicky ani politicky zrovna k nejsilnějším – a navíc si sama podřezává větev, na které sedí. Sankční válka s takovým ekonomickým žralokem, jakým je Rusko, je pro Portugalsko zhoubná.

Vladimír Putin nikdy neodmítne dialog s kterýmkoli státem, vždyť každý z nich je důležitý, a nechceme se s nikým dostat do konfrontace, i když se nás bude snažit vyprovokovat. António Costa to dobře ví, a proto se zasazuje o odstranění ekonomických i politických bariér (EU) ve vztazích s Ruskem. Větev, kterou si tím pod sebou podřezává, už začíná praskat a brzy povolí. Cesta z toho je jen jedna – žádat o smír.

A teď se vypořádejme s tím, co píše Observador. Jeho cíl je jednoduchý – ospravedlnit či podpořit svého prezidenta. Dlouhou dobu celý západní a prozápadní tisk (včetně Observadoru) psal jen o tom, jak je Rusko špatné a jak není radno se s ním přátelit. A teď najednou představitel zahraniční politiky státu začne mluvit o smíru. A tak se vydání Observadoru muselo uchýlit k takovému vykreslení Vladimíra Vladimiroviče, jaké si Západ oblíbil.

Tím ovšem Evropa sama sebe vede do propasti. A to i bez pomoci prezidentů „států regionálního významu“.

Jevgenij Radugin

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Kremlin.ru

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Média

 • Čtyři večery s pravým synem Ruska
  Dokumentární seriál Svět podle Putina je za námi. Jestli si někdo z kritiků ruského prezidenta myslí, že tím je po všem a že je možné pokračovat ve staré písničce, je mimo realitu. Stoneův dokument je průlom.
  čtvrtek, 22 červen 2017 22:07 Přečteno 8335 krát
 • Nechte nás na pokoji, vzkázal Orbán Německu. V tamních médiích se stal "agentem Číny v Evropě"
  Viktor Orbán si opět nebral servítky: Východ podle něj předhání „arogantní Západ“, jehož „čas dominance už uplynul“. Maďarský premiér se za to znovu stal terčem silné kritiky.
  neděle, 25 červen 2017 23:55 Přečteno 7100 krát
 • Světové „fake-impérium“ a boj s ním
  Vystoupení šéfredaktora agentury Rossija Segodnija a televizního kanálu RT (Russia Today) na rusko-čínském masmediálním fóru, které zjevně vyznělo ve prospěch ruského prezidenta, obsahovalo v podstatě tři jednoduché teze.
  sobota, 08 červenec 2017 01:11 Přečteno 1816 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru