Tvůrce islámského fundamentalismu je po smrti. Jeho dílo žije dál

Zbigniew Kazimierz Brzeziński byl autorem myšlenky, že odpor proti sovětské invazi do Afghánistánu měl být založen na náboženském základu. Přestože tento patologický rusofob a vyhlášený jestřáb není od pátku 26. května mezi živými, jeho koncept stále je a bude hrůznou, ale účinnou pomůckou americké zahraniční politiky. Další souvislosti nastínil portál Kp.ru.

Tak si představte, co se ukázalo v posledních dnech: pachatelem hrůzného výbuchu v Manchesteru byl bývalý agent britské rozvědky. Předtím byl tento mladý terorista vyslán společně se svým otcem do Libye s úkolem přispět k vyvolání islámského povstání, které by svrhlo Káddáfího. To se jim podařilo – Libye byla rozvrácena, ale oni zatím přešli k přípravě výbuchů v Evropě.

Tento krátký příběh, pokud by byl pravdivý, by mohl sloužit jako nekrolog k úmrtí Zbiniewa Brzezińského, poradce několika amerických prezidentů a člověka, který se výrazně „zasloužil“ o vznik epidemie islámského extremismu.

Byl to Brzeziński, kdo organizoval hnutí ozbrojených mudžahídů v Afghánistánu, kde se v té době Sovětský svaz snažil zachránit rozpadající se a zbídačenou sousední zemi. SSSR otevíral v Afghánistánu nižší i vysoké školy, pomáhal s geologickým průzkumem, školil z řad místních obyvatel nové odborníky a specialisty. Každý starší Afghánec, který má osobní zkušenosti, vám dnes potvrdí, že v době ruského vměšování nebyla v Afghánistánu jen válka.

Spojeným státům ovšem angažovanost SSSR v Afghánistánu silně vadila. Obávaly se totiž, že v případě úspěšného vývoje v této zemi se stejnou cestou vydá také Pákistán a další okolní státy.

Brzeziński proto navrhl změnit situaci pomocí rozpoutání náboženské války. Jeho mudžahedíni vyvolali povstání, provokovali Rusy k pádné odpovědi a nutili je přesunout do země značné množství sil a prostředků. Ze Saúdské Arábie dopravily USA do země svého nejlepšího agenta – Usámu bin Ládina.

SSSR se nechal vtáhnout do konfrontace, která skončila až za Gorbačova. Často můžeme slyšet, že afghánská tragédie dovedla SSSR k rozpadu. To je samozřejmě silně přehnané. SSSR by se s povstáním mohl vypořádat silou. Zvolil si ale jinou cestu, která vedla jak k jeho vlastnímu konci, tak i k destrukci Afghánistánu.

Země se bez ruské pomoci zhroutila. Mudžahedíni se zmocnili Kábulu, pověšeli už téměř dostudované studenty, vyrvali ze země výhonky civilizace.

Jako politický poradce nebyl  Brzeziński příliš úspěšný. Podrazil celkem mírumilovného amerického prezidenta Jimmyho Cartera, když ho uvrtal do neúspěšného pokusu o osvobození amerických rukojmí v Teheránu a po neúspěchu akce na něj navíc shodil veškerou vinu a zodpovědnost. Carter pak nebyl zvolen na další prezidentské období, což je v řadě amerických prezidentů zcela řídký případ.

Brzezińského plán spojenectví s islámskými vyvrheli nejenže zvítězil, ale stal se až do dnešních dnů „páteří“ politiky USA. Spojené státy s využitím sil vyvolaných Brzezińským už dlouhá léta okupují Afghánistán, Kosovo přeměnily na největší vojenskou základnu v Evropě a centrální překladiště drog dovážených z Afghánistánu. Také války v Libyi a Sýrii jsou pokračováním Brzezińského „díla“. 

Proslavil se jako urputný nepřítel Ruska a jeho rusofobie se znovu stala žádaným zbožím v posledních měsících jeho života, kdy bylo Rusko opět prohlášeno za největšího nepřítele Washingtonu.

Israel Šamir

Zdroj: Kp.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)

Přečtěte si

 • Měkkou sílu už Americe nikdo nevěří. Nastává doba pravdy a brutality

  Znáte někoho, kdo si myslí, že USA mají ve světě málo vlivu? Pokud ne, pak vězte, že Donald Trump a jeho lidé takto uvažují. Měkká síla Spojených států přestává fungovat, a jestli někdo považoval Clintona, Bushe ml. a Obamu za hrdlořezy, bude se ještě hodně divit.

 • Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

  Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 

 

Nejčtenější články - Jak to je s...

 • Solidarita s migranty? Přečtěte si, co dělala ČSSR, když Západ na chudých bohatl
  Zatímco francouzský byznys navážel do země „levnou pracovní sílu“ z bývalých afrických kolonií a se stejným cílem Západní Německo organizovalo příliv Turků, Československo a další země RVHP se nejenže nijak nepodílely na zárodku budoucí migrační apokalypsy, ale dělaly přesný opak: po desetiletí vynakládaly z vlastních zdrojů značné prostředky, aby lidé…
  pondělí, 25 září 2017 23:03 Přečteno 11997 krát
 • Jak to, že KLDR sama zvládla mezikontinentální raketu? Ruský novinář nachází odpověď
  Značnou pozornost diváků a přes sto tisíc zhlédnutí na YouTube za půldruhého dne získal poslední díl pořadu Agitprop ruského novináře Konstantina Sjomina. Věnuje se nedávné úspěšné zkoušce severokorejské mezikontinentální balistické rakety Hwasong-15, kterou Korejci doslova šokovali svět.
  neděle, 03 prosinec 2017 22:26 Přečteno 8901 krát
 • Sankce? Severní Korea je využila ve svůj prospěch
  Americké sankce proti Severní Koreji už trvají skoro sedmdesát let. I tak vstoupila do 21. století se slušnou dávkou úspěchů v oblasti průmyslu a již dnes je připravena na „post-ropnou“ éru.
  středa, 11 říjen 2017 23:02 Přečteno 5374 krát
 • Bezvízový styk s EU? Ukrajinci znovu jezdí ve velkém do Ruska
  Bez ohledu na napjaté vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou začali Ukrajinci v poslední době více navštěvovat právě Rusko. Během prvního pololetí letošního roku vyjelo do Ruska o 56,1 % ukrajinských krajanů více než za stejné období roku loňského. Celkem to představuje 2,67 milionu osob. Pokud bude dosavadní trend pokračovat, pak…
  úterý, 03 říjen 2017 22:57 Přečteno 4065 krát
 • To byla ale zlá doba
  Ach, jo... To byla otrava, jít do obchodu a vůbec se nezajímat o to, zdali tam prodávají bezpečné hračky pro děti, zdali jídlo v restauraci má stejnou gramáž, složení a cenu v Aši jako v Praze.
  čtvrtek, 28 září 2017 00:26 Přečteno 3482 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru