Tvůrce islámského fundamentalismu je po smrti. Jeho dílo žije dál

Zbigniew Kazimierz Brzeziński byl autorem myšlenky, že odpor proti sovětské invazi do Afghánistánu měl být založen na náboženském základu. Přestože tento patologický rusofob a vyhlášený jestřáb není od pátku 26. května mezi živými, jeho koncept stále je a bude hrůznou, ale účinnou pomůckou americké zahraniční politiky. Další souvislosti nastínil portál Kp.ru.

Tak si představte, co se ukázalo v posledních dnech: pachatelem hrůzného výbuchu v Manchesteru byl bývalý agent britské rozvědky. Předtím byl tento mladý terorista vyslán společně se svým otcem do Libye s úkolem přispět k vyvolání islámského povstání, které by svrhlo Káddáfího. To se jim podařilo – Libye byla rozvrácena, ale oni zatím přešli k přípravě výbuchů v Evropě.

Tento krátký příběh, pokud by byl pravdivý, by mohl sloužit jako nekrolog k úmrtí Zbiniewa Brzezińského, poradce několika amerických prezidentů a člověka, který se výrazně „zasloužil“ o vznik epidemie islámského extremismu.

Byl to Brzeziński, kdo organizoval hnutí ozbrojených mudžahídů v Afghánistánu, kde se v té době Sovětský svaz snažil zachránit rozpadající se a zbídačenou sousední zemi. SSSR otevíral v Afghánistánu nižší i vysoké školy, pomáhal s geologickým průzkumem, školil z řad místních obyvatel nové odborníky a specialisty. Každý starší Afghánec, který má osobní zkušenosti, vám dnes potvrdí, že v době ruského vměšování nebyla v Afghánistánu jen válka.

Spojeným státům ovšem angažovanost SSSR v Afghánistánu silně vadila. Obávaly se totiž, že v případě úspěšného vývoje v této zemi se stejnou cestou vydá také Pákistán a další okolní státy.

Brzeziński proto navrhl změnit situaci pomocí rozpoutání náboženské války. Jeho mudžahedíni vyvolali povstání, provokovali Rusy k pádné odpovědi a nutili je přesunout do země značné množství sil a prostředků. Ze Saúdské Arábie dopravily USA do země svého nejlepšího agenta – Usámu bin Ládina.

SSSR se nechal vtáhnout do konfrontace, která skončila až za Gorbačova. Často můžeme slyšet, že afghánská tragédie dovedla SSSR k rozpadu. To je samozřejmě silně přehnané. SSSR by se s povstáním mohl vypořádat silou. Zvolil si ale jinou cestu, která vedla jak k jeho vlastnímu konci, tak i k destrukci Afghánistánu.

Země se bez ruské pomoci zhroutila. Mudžahedíni se zmocnili Kábulu, pověšeli už téměř dostudované studenty, vyrvali ze země výhonky civilizace.

Jako politický poradce nebyl  Brzeziński příliš úspěšný. Podrazil celkem mírumilovného amerického prezidenta Jimmyho Cartera, když ho uvrtal do neúspěšného pokusu o osvobození amerických rukojmí v Teheránu a po neúspěchu akce na něj navíc shodil veškerou vinu a zodpovědnost. Carter pak nebyl zvolen na další prezidentské období, což je v řadě amerických prezidentů zcela řídký případ.

Brzezińského plán spojenectví s islámskými vyvrheli nejenže zvítězil, ale stal se až do dnešních dnů „páteří“ politiky USA. Spojené státy s využitím sil vyvolaných Brzezińským už dlouhá léta okupují Afghánistán, Kosovo přeměnily na největší vojenskou základnu v Evropě a centrální překladiště drog dovážených z Afghánistánu. Také války v Libyi a Sýrii jsou pokračováním Brzezińského „díla“. 

Proslavil se jako urputný nepřítel Ruska a jeho rusofobie se znovu stala žádaným zbožím v posledních měsících jeho života, kdy bylo Rusko opět prohlášeno za největšího nepřítele Washingtonu.

Israel Šamir

Zdroj: Kp.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)

Přečtěte si

 • Okamžitý globální úder USA? Dvě ruské zbraně způsobí Američanům vrásky

  Spojené státy chtějí dostat Rusko do kouta svým programem okamžitého globálního úderu. Rusko ale bude disponovat odpovídajícími prostředky obrany i odvetného úderu.

 • Skrývá Izrael, že poškozený letoun F-35 byl zasažen syrskou raketou S-200? (VIDEO)

  Zdá se, že izraelská „demonstrace síly“ během nedávné návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgu se změnila v totální krach.

 • Andrej Babiš je cenný politik

  Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.

 • Jak se krade v Rusku a na Ukrajině

  Mezi „svidomými“ Ukrajinci panuje názor, že korupční problémy Ruska a Ukrajiny jsou totožné. Titíž oligarchové ze soupisu časopisu Forbes s jachtami a miliardovým jměním, nabytým kdovíjakým kouzelným způsobem, tatáž zlodějská sebranka, velí guberniím a oblastem. Ruským obyvatelům se dostane pouze o něco více peněz, protože k nim doletí více ropných krůpějí z panského stolu. A to je celá podstata jejich vyšší životní úrovně.

 • Ukrajinci se pokusili o vlastní „Terminator“. Moc se to nepovedlo

  Ukrajinský obranný průmysl v minulých dnech s velkou slávou představil „bojové vozidlo podpory Straž“. Koncepčně jde evidentně o nápodobu ruského bojového vozidla bojového vozidla podpory tanků (BMPT) Terminator, které se po mnoha letech vývoje dostává na výsluní. Lze prakticky s jistotou předpovědět, že ukrajinský „klon“ nic takového nečeká.

 

 

Nejčtenější články - Jak to je s...

 • Solidarita s migranty? Přečtěte si, co dělala ČSSR, když Západ na chudých bohatl
  Zatímco francouzský byznys navážel do země „levnou pracovní sílu“ z bývalých afrických kolonií a se stejným cílem Západní Německo organizovalo příliv Turků, Československo a další země RVHP se nejenže nijak nepodílely na zárodku budoucí migrační apokalypsy, ale dělaly přesný opak: po desetiletí vynakládaly z vlastních zdrojů značné prostředky, aby lidé…
  pondělí, 25 září 2017 23:03 Přečteno 10679 krát
 • I toto je Severní Korea: čtvrť Ryoyong z první ruky (FOTO)
  Média se mohou přetrhnout v poukazování na všelijaké „šokující“ „hrůzy“, „absurdity“ a „bizarnosti“ Severní Koreje. Do čeho se jim ale vůbec nechce, jsou jakékoliv zmínky o reálných úspěších a projektech, které KLDR uskutečňuje navzdory dlouhodobým sankcím všeho druhu: zprávy tohoto typu se do mainstreamu zpravidla nedostanou nebo jsou přímo blokovány…
  pondělí, 28 srpen 2017 23:01 Přečteno 7572 krát
 • Co se děje s jádrem globální moci?
  V inteligentních prostorách českého internetu se v posledních dnech vede zajímavá polemika na téma „globální moc“. Jelikož jde o závažné téma, které se promítá do všech sfér života na Zemi v podobě „všudypřítomné krize“, publikujeme část cenného příspěvku, jehož autorem je ekonom a vysokoškolský pedagog Doc. Radim Valenčík CSc. Činíme…
  pátek, 25 srpen 2017 22:10 Přečteno 5658 krát
 • Sankce? Severní Korea je využila ve svůj prospěch
  Americké sankce proti Severní Koreji už trvají skoro sedmdesát let. I tak vstoupila do 21. století se slušnou dávkou úspěchů v oblasti průmyslu a již dnes je připravena na „post-ropnou“ éru.
  středa, 11 říjen 2017 23:02 Přečteno 4331 krát
 • Bezvízový styk s EU? Ukrajinci znovu jezdí ve velkém do Ruska
  Bez ohledu na napjaté vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou začali Ukrajinci v poslední době více navštěvovat právě Rusko. Během prvního pololetí letošního roku vyjelo do Ruska o 56,1 % ukrajinských krajanů více než za stejné období roku loňského. Celkem to představuje 2,67 milionu osob. Pokud bude dosavadní trend pokračovat, pak…
  úterý, 03 říjen 2017 22:57 Přečteno 3327 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru