V šlépějích předků

Když si svět před několika dny připomínal stalingradský zvrat v historii lidstva, ruský prezident Vladimir Putin prohlásil: „Nemáme právo na polovičatost, malověrnost a nerozhodnost, musíme se v našich skutcích vyrovnat činům otců a dědů.“ Den poté ho poslechl major Roman Filipov. Doslova.

Měl u sebe jednu krátkou zbraň, tři zásobníky a ruční granát. Našli ho rychle. A rychle se pak zkracovala vzdálenost mezi ním a hordou krvežíznivých fanatiků, kteří ho obklopili ze všech stran jako zombie. Nerovný boj vedl až do posledních sekund a když byli těsně u něj, projevil pravý opak polovičatosti, malověrnosti a nerozhodnosti: odjistil granát.

Roman Nikolajevič Filipov byl absolventem krasnodarského vojenského leteckého učiliště. Těšil se respektu právě pro rozhodnost a um letce-šturmovika, za něž si vysloužil nejedno ocenění včetně ceny z armádní soutěže Aviadarst. Zemřel jako hrdina. Hrdina Ruské federace.

Jiný ruský mladík, Alexandr Prochorenko, dokončil teprve před pár lety Vojenskou akademii protivzdušné obrany. Bylo mu pětadvacet let, když 17. března 2016 coby příslušník specnazu plnil v okolí Palmýry samostatný bojový úkol – v hloubi území kontrolovaného Islámským státem určoval pozici cíle a naváděl na něj vzdušný útok.

Když jej teroristé odhalili, obklíčili a dostali se do jeho bezprostřední blízkosti, odkud nebylo úniku ani při podpoře ze vzduchu, navedl úder na svoji pozici. Jeho manželka Jekatěrina s ním v tu dobu čekala potomka.

Lacině patetická rusofilní adorace? Ani náhodou.

Rusů zemřely za dva a půl roku operace v Sýrii čtyři desítky a podobných případů se dá najít v seznamu víc. Osudy bojovníků Velké vlastenecké válce jich pak skrývají nespočítatelně.

A tak zatímco naši novináři řeší, kolik že milionů stála vojenská přehlídka na Rudém náměstí, každá taková přehlídka, každá položená květina u hrobu děda či praděda, každá georgijevská stužka připnutá v Den vítězství, to vše vpisuje do kódu nových a nových ruských generací něco, co nelze ocenit žádnými penězi: čest, víru a rozhodnost.

Právě díky těmto zbraním Rusko války nezačíná, ale ukončuje.

Geo, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Další články této kategorie:

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Blogy a komentáře

 • Hybridní útok, který nakonec sežehne útočníka
  A pak že Rusko zasahuje do voleb v jiných zemích. A pak že Rusko vede hybridní válku. A pak že je Rusko agresivní. A pak že Rusko hraje nefér. A pak že je Rusko necivilizované. Zákaz účasti Ruské federace na zimní olympiádě postaví na stranu Ruska další miliony lidí, kteří…
  úterý, 05 prosinec 2017 23:45 Přečteno 6223 krát
 • Rok druhého dechu?
  Byl to přesně takový rok, jaký západní oligarchové chtěli. Po sedmadvaceti letech od vítězství ve studené válce a rozkradení socialistického bloku konečně nabrali druhý dech. Na desítky let zajistili svým rodinám bezstarostný blahobyt a několika milionům etnicky a kulturně promísených „Zápaďanů“ podmínky k tomu, aby jim mohli levně sloužit.
  neděle, 31 prosinec 2017 19:10 Přečteno 4173 krát
 • Putinův syrský triumf
  Rusko dosáhlo v Sýrii bezvýhradného úspěchu. Jak říkal Alexandr Vasiljevič Suvorov: „Vítězství, matičko!“
  sobota, 16 prosinec 2017 23:06 Přečteno 4107 krát
 • V šlépějích předků
  Když si svět před několika dny připomínal stalingradský zvrat v historii lidstva, ruský prezident Vladimir Putin prohlásil: „Nemáme právo na polovičatost, malověrnost a nerozhodnost, musíme se v našich skutcích vyrovnat činům otců a dědů.“ Den poté ho poslechl major Roman Filipov. Doslova.
  pondělí, 05 únor 2018 22:46 Přečteno 2908 krát
 • Putin je bohem svých nepřátel
  Z vyjadřování kavárníků o Putinovi jasně plyne, že ruský prezident vykazuje, pokud jde o jeho všudypřítomnost ve všech záležitostech, nadlidské rysy.
  neděle, 04 únor 2018 00:07 Přečteno 2881 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru