Válka v Sýrii skončila, ale pokračuje: Američané se snaží zabránit vítězství za každou cenu

S použitím přenosného raketového kompletu americké výroby byl 3. února letošního roku v provincii Idlíb sestřelen ruský bitevní letoun Su-25. Jeho pilot Roman Filipov se katapultoval a po dopadu na zem se pustil do boje s nepřítelem. Nějakou dobu jej odrážel střelbou z osobní zbraně a nakonec na sobě nechal vybuchnout granát, aby nebyl zajat. Posmrtně obdržel titul Hrdina Ruska.

Komentáře události ve světovém tisku hovoří o tom, že se jednalo o dobře připravenou provokaci, jejímž cílem bylo pokračování války a zánik Syrské arabské republiky jako nezávislého státu. Všechny okolnosti ukazují na to, že útočníci čekali na Su-25 na speciálně vybraném místě. Událost natáčelo hned několik kamer, jejichž „dobře“ sestříhané záběry byly okamžitě vysílány televizemi západních zemí současně se škodolibými a nechutnými komentáři.

Jsou již známy osoby, které se útoku na ruské letadlo zúčastnily a existují (zatím jen verze) toho, jak se k nim „dostal“ přenosný raketový komplet PVO. V současné době existuje předpoklad, že ruský Su-25 byl sestřelen přenosným kompletem PVO americké výroby, a to ozbrojenci ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám (bývalé Džebhat an-Nusra, což byla odnož  Al Káidy) štědře financované Saúdskou Arábií. Teroristé, kteří 3. února Su-25 sestřelili, totiž nedisponují vlastními prostředky na nákup takové zbraně a podle názoru expertů by bez vnější podpory nebyli schopni útok na letadlo zorganizovat.

V této souvislosti je dobré připomenout, že v Afghánistánu sestřelovali sovětská letadla stejnými americkými přenosnými PLŘS afghánští mudžahedíni a jejich američtí instruktoři. Ve stejném období, kdy došlo k neblahým událostem 11. září (je pravdou, že dodneška není jasné, kdo je skutečným viníkem) a kdy se USA celou svou silou obořily na (na rozdíl od Saúdské Arábie) zcela nevinný Afghánistán, to pak bylo právě Rusko, které jako první přišlo Američanům v jejich hoři na pomoc.

Přitom by také mohlo zahltit Afghánistán ruskými přenosnými systémy PLŘS a dívat se pak, jak Američané posílají domů zinkové rakve s americkými piloty.

Zmařit vojenské vítězství…

USA touží se mstít, což je ale možné pouze v případě zachování vojenského napětí v Sýrii. To je důvodem neustálých provokací proti Rusku, páchaných teroristy, kteří se pak skrývají za zády svých „ochránců“.

Na Silvestra bojovníci „Islámského státu“ ostřelovali z území provincie Idlíb z minometů vojenskou základnu Hmímím.  Téhož dne se v provincii Hamá zřítil vrtulník Mi-24 doprovázející vojenský konvoj. Zahynuli přitom dva členové jeho posádky – Arťom Kuliš a Valerij Matvějev (oba rodáci ze Saratovské oblasti). Těžce zraněn byl palubní technik, který byl evakuován na základnu Hmímím. Poté na ruské základny Hmímím a Tartús zaútočily ozbrojené drony, zatímco poblíž se (náhodou?) potuloval americký letoun dálkového radiolokačního průzkumu a řízení boje.

Útok proběhl jen několik týdnů poté, co základnu Hmímím navštívil ruský prezident Vladimir Putin, který tam ohlásil ruské vítězství v syrském konfliktu. A tak lze útoky na ruské vojenské základny chápat jako vzkaz Kremlu hovořícímu o vojenském vítězství ve stejné době, kdy je ozbrojená syrská opozice schopna útočit na hlavní ruské vojenské základny a poškodit tak ruskou vojenskou prestiž.

Šestého února pak ještě došlo k ostřelování budovy ruské obchodní mise v centru Damašku – naštěstí bez zraněných. Samotná budova podléhající pravidlům diplomatické imunity však byla značně poškozena. Přes žádost ruského ministerstva zahraničí ovšem Rada bezpečnosti OSN odmítla přijmout rezoluci, která by tuto událost odsoudila.

…i diplomatické úsilí

Západní země se také pokusily uštědřit Rusku politický úder spočívající v tom, že „světové velmoci spolu s vlivnými státy regionu“ odmítly uznat legitimitu kongresu v Soči. To způsobilo, že se z kongresu stala konference a diskuse mezi přívrženci a odpůrci syrského režimu.

Spojené státy, Francie, Velká Británie, Saúdská Arábie a Jordánsko pak vyhlásily svůj plán politického řešení syrského konfliktu, který předpokládá přehodnocení výsledků Ženevských jednání a mezinárodních dohod. Uvedených pět zemí vyhlásilo jako podmínku pro „zahájení přechodné etapy urovnání situace a provedení voleb“ abdikaci prezidenta Bašára Asada a předání jeho pravomocí syrské vládě a parlamentu. Z toho pak ruská diplomacie usoudila, že výše uvedený návrh pěti států je vlastně pokusem zmařit obsah a závěry konference v Soči.

Nové zprávy ze Sýrie jasně svědčí o tom, že ve své zlobě a bezmoci se USA snaží ničit i civilní objekty. Jak jinak je možno chápat zničení mostu přes Eufrat postaveného ruskými vojáky v roce 2017 během operace v provincii Dajr az-Zaur?

Západ se snaží tvrdit, že se most zhroutil vlivem prudkého zvýšení hladiny Eufratu, přestože v oblasti nedošlo k větším vodním srážkám. Vyšetřování prokázalo, že k prudké výrazné změně vodního režimu došlo v důsledku úmyslného otevření propustí na přehradě a hydroelektrárně Tabka, ležící na území obsazeném opozičními skupinami a kontrolovaném koalicí vedenou USA. Ministerstvo obrany Ruska je proto přesvědčeno, že na vině jsou USA, které oblast s nedalekou přehradou Tabka mají pod kontrolou.

Ruské ministerstvo zahraničí se odvolává na závěry svých expertů, kteří jsou přesvědčeni, že prudké vypuštění vody z přehrady nebylo technicky nevyhnutelné. „Nelze vyloučit, že tímto barbarským způsobem se USA prostřednictvím cizích rukou pokusily zabránit upevnění zákonné moci syrské vlády na levém břehu Eufratu – tedy v oblasti, ve které se USA snaží posílit svůj vliv,“ píše se v oficiálním deníku Ministerstva obrany RF.

„Bezpečnost v regionu a boj proti terorismu“

Do této politiky rozdmýchávání válek na Středním východě (Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie) promyšleně zapadá návštěva státního tajemníka (ministra zahraničí) USA Rexe Tillersona v pěti zemích, uskutečněná od 11. do 16. února.

V rámci své cesty navštívil Tillerson Jordánsko, Turecko, Libanon, Egypt a Kuvajt, aby tam projednal „otázky bezpečnosti v regionu a boje proti terorismu“. Nad obsahem jednání amerického „mírotvorce“ a jeho partnerů se lze jen pousmát. Vždyť právě Washington je hlavním ochráncem teroristů a jsou to USA, které mají ve všech zemích Středního východu svou armádu, rozsévající na arabské půdě smrt a zkázu.

Až příliš často se objevují informace bojových akcích amerického vojenského letectva zaměřených proti vládní syrské armádě. Tady lze jen zdůraznit, že vojáci USA jsou na syrském území v rozporu s přáním Damašku – a tím spíš i s požadavkem, aby neútočili na armádu Sýrie. Útok koaličních sil vedených USA na síly přívrženců Bašára Asada v provincii Dajr az-Zaur je zločinem, prohlásil stálý zástupce RF při OSN Vasilij Nebenzja. Uvedl dále, že přes deklarovaný cíl USA „bojovat v Sýrii s teroristy“ jsou reálné aktivity USA v této zemí zcela odlišné.

„Celou dobu prohlašují (USA), že bojují s mezinárodním terorismem, ale vidíme, že se tím nijak neomezují ani nesvazují. A vystupovat proti těm, kteří proti mezinárodnímu terorismu opravdu bojují na straně Sýrie, je zločin“, okomentoval poslední incidenty stálý zástupce Ruska při OSN.

Viktor Michin

Zdroj: journal-neo.org

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 • Grad a Smerč ovládnou arktické pláně. Rusko vyvíjí speciální verze raketometů pro daleký sever (VIDEO)

  Ruská federace v posledních letech věnuje značnou pozornost schopnosti bránit své rozsáhlé arktické oblasti. Díky zásobám surovin a otevírajícím se obchodním cestám nejenže rychle získávají na významu, ale jsou předmětem zájmu řady dalších hráčů. Rusko nic neponechává náhodě a pro boj v Arktidě uzpůsobuje řadu zbraňových systémů – včetně těžkých raketometů.

 • Nové ruské zbraně: dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí žít

  Odhalení existence nových zbraňových systémů ruským prezidentem Vladimirem Putinem má zásadní význam nejen pro obranyschopnost jeho země, ale i pro udržení míru v našich končinách.

 • Páté pravidlo aritmetiky

  Také občas marně hledáte odpověď na otázku, jak je možné, že se dnešní špičkově vzdělaní američtí a evropští politici chovají naprosto iracionálně a věří i tomu, že „už Masaryk říkal, že všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda“? Dokonalou odpověď dává znamenitý článek Viktora Docenka, vyučujícího fyziku a matematiku na pařížské Univerzitě Pierra a Marie Curieových. Text, který stojí za to dočíst do konce, publikoval v českém překladu server Zvědavec.

 • Kdo má prospěch z otrávení ruského emigranta v Británii?

  Britové jsou dobře známi svým talentem pro dramatizování, pokud jde o špionážní příběhy z dob studené války a o záhadné vraždy. Vzpomeňme třeba Iana Fleminga, Johna Le Carré či Agathu Christie. Ovšem epizoda s otrávením bývalého ruského špiona na lavičce veřejného parku v malebném anglickém městečku, která byla zveřejněna tento týden, obsahuje až podezřele mnoho dramatických rysů.

 • Sarmat, Kinžal, Avangard… Pěkně popořádku, podrobně a přímo od náměstka ministra obrany (VIDEO)

  Vladimir Putin ve svém projevu před Federálním shromážděním oznámil, že Rusko disponuje zcela novými vysoce přesnými systémy strategických zbraní. Téma ruských zbraňových novinek se dostalo do středu pozornosti celého světa. Státní orgány i veřejnost jednotlivých zemí zvažují nové vojenské schopnosti a možnosti Ruska jakož i jeho návrhy na mírovou koexistenci všech států a národů světa.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Co se děje v Sýrii? Expert stručně a přehledně o posledním vývoji událostí
  Situace v Sýrii se podle zpráv z poslední doby značně vyostřuje. Na bojišti se kromě syrské armády a řady povstaleckých skupin vyskytují dvě regionální velmoci a dvě globální supervelmoci. Ruské jednotky častěji než kdy dříve čelí koordinovaným útokům a první ruští občané zemřeli pod palbou amerických sil.
  úterý, 20 únor 2018 22:27 Přečteno 6642 krát
 • Eskalace v Sýrii – kam až lze Rusy dotlačit?
  Události v Sýrii se v poslední době evidentně zhoršily a roste množství důkazů, že ruské síly v Sýrii jsou cílem systematické kampaně „opotřebovávacích útoků“.
  pondělí, 19 únor 2018 21:31 Přečteno 5999 krát
 • Kyjev se do tří let chystá na válku s Ruskem
  Ukrajina žije očekáváním „odražení agrese ze strany Ruska“, což je možno chápat jako přípravu na obsazení Donbasu – ten Ukrajina, plně v souladu s novým zákonem, považuje za území „okupované Ruskou federací“. Podle náčelníka generálního štábu ukrajinské armády má Kyjev na takovou operaci nejen „zpracované plány“, ale také nové druhy…
  pondělí, 05 březen 2018 22:28 Přečteno 4512 krát
 • KLDR nejen jako „olympijský vítěz“. Bude k ní svět nakonec vzhlížet?
  Je po olympijských hrách a nad KLDR se znovu stahují mračna. Spojené státy přes proklamace o „ochotě jednat“ uvalují nové sankce a vyhrožují, přicházejí zaručené „zprávy jihokorejské rozvědky“ o nedostatku potravin i papíru v zemi, chystá se další velké cvičení v těsné blízkosti KLDR. Čeká Sever zničení či hlad, nebo…
  pondělí, 26 únor 2018 23:57 Přečteno 4092 krát
 • Válka v Sýrii skončila, ale pokračuje: Američané se snaží zabránit vítězství za každou cenu
  S použitím přenosného raketového kompletu americké výroby byl 3. února letošního roku v provincii Idlíb sestřelen ruský bitevní letoun Su-25. Jeho pilot Roman Filipov se katapultoval a po dopadu na zem se pustil do boje s nepřítelem. Nějakou dobu jej odrážel střelbou z osobní zbraně a nakonec na sobě nechal…
  úterý, 27 únor 2018 23:04 Přečteno 4002 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru