Proč po pádu amerického vlivu na Středním východě skončí hegemonie USA

Nejvyšší představitel Íránu ajátoláh Alí Chameneí prohlásil, že spolupráce Teheránu a Moskvy a ukončení vzájemného obchodování v dolarech jsou schopné izolovat v této oblasti USA a „odrazit americké sankce“. Ajatolláh dodal, že „s velmocí Ruskem je možno spolupracovat na velkých projektech vyžadujících odhodlání a vytrvalost a lze s ním spolupracovat zcela logicky“.

Hlavním hráčem v boji s tzv. petrodolarem je Čína jako největší světový odběratel ropy. Peking již na trhu s ropou zavedl nový ropný standard v juanech (nyní se bude s ropou obchodovat podle dvou standardů: v juanech – a s ropou WTI a Brent v amerických dolarech) a do konce roku uzavře s Jihoafrickou republikou první termínovaný (tzv. futures) kontrakt.

Přitom každý exportér ropy, který bude ochoten obchodovat v juanech, bude mít možnost vyměnit následně juany na šanghajské zlaté burze za zlato – a přispívat tak k posílení a stabilizaci ceny zlata při kontraktech uzavíraných v rámci šanghajské futures burzy. K tomu Čína potřebuje zlato ve fyzické podobě, a proto ho v poslední době skupuje po celém světě.

Na tomto opatření čínského futures trhu vydělají všichni exportéři ropy – zejména pak ti, kteří mají napjaté politické vztahy se Spojenými státy. Jakékoli oslabení vlivu dolaru totiž výrazně omezí možnosti Washingtonu vést s těmito státy ekonomickou válku. Vznik burzovních futures derivátů uzavíraných v juanech umožní exportérům – například Rusku, Íránu a Venezuele – obejít v případě nutnosti sankce na trhu s ropou.

Války, zmar a chaos pro Království dolaru

A tak se před našima očima začíná realizovat plán na vyvolání krachu Spojených států. Je všeobecně známo, že síla a moc Ameriky ve světě nespočívá na průmyslu nebo zemědělství, ale na dolaru jakožto světové měně. Právě jeho prostřednictvím USA okrádají celý svět a nutí jeho národy platit neskutečnou chamtivost Washingtonu.

Byly doby, kdy dolary byly kryty zlatým ekvivalentem. To se však změnilo – a dolary jsou dnes jen obyčejné a ničím nepodložené papírky. V roce 1974 uzavřely Spojené státy se Saúdskou Arábií dohodu, že jí poskytnou zbraně a zajistí ochranu (těžko říci, před kým) jejích ropných polí. Na oplátku se Saúdové zavázali prodávat ropu pouze za americké dolary a investovat své výnosy do amerických dluhopisů. O rok později pak všechny státy produkující ropu a sdružené v OPEC musely na nátlak Washingtonu tento „příklad“ následovat. A tím se svět ponořil do propasti petrodolaru.

Nedá se říci, že by představitelé zemí těžících ropu nepochopili, že se ze strany USA jedná o loupež za bílého dne, ale sami proti tomu nemohli nic dělat – Washington všechny takové pokusy tvrdě potlačil, třeba i za cenu okupace.

Jako příklad je možno uvést Irák, na který USA uvalily tvrdé sankce, jež měly katastrofální dopad na životy prostých lidí. Sankce existovaly od roku 1991 a zdálo se, že budou existovat navždy. Počátkem 21. století se však Saddám Husajn rozhodl, že bude prodávat ropu za „eurodolary“ v rámci programu Ropa za potraviny. Odplata přišla obratem: pod záminkou demokratizace Iráku (a nikdy neobjevených „zbraní hromadného ničení“) americká vojska okupovala zemi a vyvolala občanskou válku, která vlastně pokračuje až do současnosti. Samotný Saddám Husajn byl oběšen.

Druhý příklad. Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, ke kterému se Evropa i USA vždy chovaly benevolentně, se rozhodl vydat vlastní platidlo – zlatý dinár – a obchodovat pouze s ním. Trest následoval okamžitě: zvenčí byl zorganizován tzv. národní neklid, rezolucemi OSN – přijatými na návrhy a pod tlakem USA – byly Kaddáfímu prakticky „svázány ruce i nohy“ a nakonec byl zvěrsky zavražděn.

Samotná myšlenka vymanit se z dusící smyčky amerického dolaru však nevyhasla. Dnes si její uskutečnění vzaly na starost silné a na USA (do značné míry) nezávislé státy – Rusko, Čína a Írán.

Nejistá budoucnost Saúdské Arábie

V sázce je osud ještě jedné země, která stojí na čelných místech států těžících „černé zlato“ – Saúdské Arábie. Zejména na postojích tohoto království bez přehánění závisí osud samotných Spojených států, které proto dělají všechno možné, aby Rijád udržely mezi svými satelity. A proto není situace Saúdů záviděníhodná.

Za prvé – skončila tradice předávat vládu jednoho syna zakladatele království Abda al-Azíze ibn Saúda na syna dalšího (sourozence).

Za druhé – v Saúdské Arábii probíhá dosud nevídaný boj o moc, když současný král Salmán bin Abd al-Azíz odebral následnictví legitimnímu dědici a moc chce předat svému synovi Muhammadu bin Salmán al-Saúdovi.

Za třetí – nový následník trůnu, který nemá s vládnutím dostatek zkušeností, již udělal řadu hrubých chyb: bezúspěšně promarnil velké částky peněz na podporu teroristických skupin v Sýrii, zahájil zbytečný a marný boj proti sousednímu Jemenu, vyvolal nepochopitelný, osobně pojatý konflikt s Katarem. Navíc pak boj o světový trh s ropou vedl k poklesu cen „černého zlata“, což Saúdskou Arábii přivedlo až k deficitu státního rozpočtu.

A aby toho nebylo málo, přišla před nedávnem podezřelá krize v Libanonu, když jeho premiér Saad Harírí vycestoval do Saúdské Arábie a tam vydal prohlášení o svém odstoupení z funkce. Rezignaci zdůvodnil nesouhlasem s vměšováním Íránu do vnitřních záležitostí své země, nátlakem Hizballáhu na svoji osobu a zprávami o tom, že se na něj chystá atentát, které mu prý předala saúdskoarabská rozvědka.

V současné době se v saúdském království roztáčí nové a možná i rozhodující Washingtonem vyvolané kolo boje o moc a budoucnost země. Zdá se, že než předá moc svému synovi, „vyčistí“ současný král tamní politickou arénu a „odklidí z cesty“ všechny konkurenty včetně členů vládnoucí saúdské dynastie.

Na králův příkaz urychleně zahájil činnost nově ustavený Výbor pro boj s korupcí, do jehož čela se postavil princ-následník Muhammad bin Salmán. Výbor dostal pravomoc samostatně provádět vyšetřování, věznit, vydávat zákaz vycestování, zmrazovat bankovní konta a uskutečňovat i řadu dalších opatření v rámci boje s korupčním jednáním a s jeho účastníky.

V rámci této nevídané protikorupční kampaně bylo v Saúdské Arábii podle dostupných informací k 10. listopadu zadrženo 208 osob, z nichž sedm bylo později propuštěno bez obvinění. Na televizním kanálu al-Džazíra uvedl generální prokurátor Saúdské Arábie Saúd al-Mudžíb, že všichni ostatní zatčení zůstávají ve vazbě.

Následně americký ministr zahraničí Rex Tillerson volal svému saúdskému kolegovi Ahmed al-Džubairovi. Během rozhovoru prý „obě strany posoudily situaci v Saúdské Arábii“, neboli lépe řečeno: Saúdům byly předány dodatečné americké pokyny. Je zřejmé, že Washington zcela vědomě a záměrně proti sobě štve následníka trůnu, který se co nevidět stane králem, a ostatní členy rodiny Saúdů – a to s cílem, aby Muhammad bin Salmán nakonec zůstal sám a mohl se ve svém boji a snahách opřít jen o podporu USA.

Mimochodem mezi zadrženými je i jeden z nejbohatších lidí na Středním východě, saúdský princ a bývalý ministr financí Saúdské Arábie Al-Valíd bin Talál al-Saúd. Princ je vnukem zakladatele Saúdské Arábie a příbuzným hned šesti saúdských králů včetně současného. Nikdy se nepokoušel získat politickou moc a dával přednost aktivitám v investicích a na burzách cenných papírů. Je nositelem tří vědeckých titulů, jeden z nich je z filosofie. Poprvé v dějinách království byla uvězněna také jeho dcera – princezna.

Co se Spojenými státy?

Saúdové však mají ještě jeden další, neméně složitý problém s ropou – a to, za jakou měnu budou ropu prodávat Číně, která pro Saúdy je a zůstane jedním z největších zahraničních trhů. Zatím Saúdská Arábie od čínských dovozců za ropu vytrvale požaduje pouze dolary.

Peking ale začíná tato neústupnost Rijádu zlobit, protože v případě dodavatelů ropy mají Číňané široký výběr. A tak lze očekávat, že čínská vláda dá Rijádu najevo, že jeho dolarový fanatismus by ho mohl přijít draho. Přechod ropných obchodů na juany jistě postihne Spojené státy – hlavního spojence království, ale dříve či později bude Rijád muset kapitulovat. Co se potom stane se Spojenými státy?

Pokud několik velkých producentů ropy odmítne dále obchodovat v dolarech, bude to pro USA znamenat nenapravitelný úder do vazu, který výrazně přispěje k úpadku amerického impéria a jeho globálních hegemonistických plánů.

Viktor Michin

Zdroj: journal-neo.org

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Mezititulky: Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(24 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Nová krize v USA. Korea vyzrála na Trumpa
  Při určité shodě okolností může šikovný novoroční trik severokorejského vůdce výrazně změnit světovou politiku.
  pondělí, 15 leden 2018 23:45 Přečteno 6201 krát
 • Panika Borise Johnsona v Moskvě: Agónie rozpadající se říše
  Všechno to bylo hodně ošklivé, agresivní a často značně vulgární: Způsob, jakým se britský ministr zahraničí choval před a během své oficiální návštěvy Moskvy. Pan Johnson označil Rusko za „uzavřené, strašné, militaristické a protidemokratické“, a dospěl k závěru, že to nebude „práce jako obvykle“. Nespecifikoval, čím se Spojené království stalo,…
  pondělí, 08 leden 2018 22:20 Přečteno 6175 krát
 • Americké zbraně pro Ukrajinu: rozuzlení se blíží
  Ruské vedení se na jedné straně až dosud snažilo vyhnout se přímé, otevřené vojenské pomoci oběma lidovým republikám, na druhou stranu se však Vladimir Putin nejednou vyjádřil v tom smyslu, že Rusko nedopustí, aby na Donbasu došlo k masakru Rusů. Vyhrocení situace na frontě tak bezpochyby postaví ruské vedení před…
  pátek, 29 prosinec 2017 00:50 Přečteno 6010 krát
 • „Cirkus PRO“: Americký protiraketový systém nestačí ani na rakety KLDR
  Silně nepřátelské postoje USA vůči Severní Koreji, dále vyhrocené po příchodu Donalda Trumpa k moci, nejsou jen politickým divadelním představením v soupeření s posledním ostrůvkem komunismu. Americké obavy před severokorejskou jadernou hrozbou mají svůj reálný základ: spočívají v zaostávání Pentagonu v oblasti protiraketové obrany (PRO).
  sobota, 30 prosinec 2017 23:23 Přečteno 5697 krát
 • Válka v Sýrii končí. Washington ale potřebuje, aby pokračovala
  Pro „vybranou syrskou opozici“ zaoceánský sponzor vyčlenil v „obranném“ rozpočtu na letošní rok 500 milionů dolarů.
  úterý, 02 leden 2018 21:37 Přečteno 3866 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru