Bitva o Dajr az-Zaur mění nejen syrskou válku. Důsledky jsou dalekosáhlé

Nedávné proražení blokády města Dajr az-Zaur mění situaci nejen v Sýrii. Důsledky tohoto vojenského úspěchu se už projevují na celém Středním východě a dá se očekávat, že další zvraty ještě nastanou.

„Klíč k východu je v rukou Damašku“, „Daeš – poslední kapitola“, tyto a řada dalších podobných titulků v arabských médiích vypovídají o ohlasech na odblokování syrského města Dajr az-Zaur. Bylo prolomeno více než 1400 dní trvající obležení města teroristy, usilujícími o obsazení místních velkých vládních skladů zbraní a munice.

Přístup ke zdrojům

Průlom syrských sil podporovaných spojenci, zejména Ruskem, do hlavního města stejně nazvané provincie podle pozorovatelů přinesl vládním vojskům jak vojenský, tak i strategický, morální a další prospěch.

Pod vládu Damašku se vrací oblast s více než milionem převážně sunnitských obyvatel, s největšími syrskými ložisky ropy a plynu a sítí produktovodů. Končí tak problém s nedostatkem paliv, který země pociťovala v posledních třech letech.

Syrská armáda tak nyní může pokračovat v likvidaci zbytků IS a současně postupovat k hranicím s Irákem s cílem osvobodit město Abu-Kamal ležící přímo na hranicích. Obsazení tohoto města pak umožní Damašku obnovit kontrolu nad více než 400 km společné hranice a zamezit příchodu dalších teroristů z Iráku.

Tento další úspěch syrské armády završuje celou řadu vítězných střetnutí s teroristy a rebely v

Aleppu, v provincii Hamá, na předměstích Damašku i jinde. V důsledku těchto operací ztratil Islámský stát podle webového deníku libanonské televizní stanice Al-Manar většinu dosud ovládaného území a kontroluje nyní jen 15 % rozlohy Sýrie.

Saúdská Arábie, Katar, Turecko… vše se mění

Syrská armáda se tak v bojových operacích zcela a definitivně chopila iniciativy. To vše probíhá v situaci dalších změn a posunů v celém geopolitickém prostoru Středního východu a v jednotlivých státech.

Tuniský deník Aš-Šuruk konstatuje, že hlavní političtí a finanční sponzoři protivládních ozbrojených skupin ustupují ze svých požadavků na odstoupení (svržení) prezidenta Asada.

Spojené státy, Francie, Saúdská Arábie, Katar a další státy včetně Německa změnily své priority a zájmy týkající se akcí proti hrozbě terorismu. To přinutilo změnit aktivity i Turecko, neboť je bezprostředním sousedem Sýrie a jak pozitivní, tak negativní události v této zemí mají přímý vliv i na dění v Turecku.

Erdoganův postoj ke snahám Kurdů – jeho nepřátel, usilujících s podporou USA o dosažení svých dlouholetých cílů (vytvoření samostatného kurdského státu) –, a zájmy syrského prezidenta se přitom setkaly ve společném průsečíku. Turecko a jeho vojenské velení tak vyjádřilo svoji připravenost připojit se k ose Teherán-Damašek-Moskva.

Turci jsou podle odborníků připraveni stáhnout své vojáky ze syrského území okamžitě poté, co se prokáže schopnost syrské vlády plně kontrolovat společné hranice a garantovat jejich neprostupnost pro jakékoli ozbrojence – včetně Kurdů.

Podle řady arabských analytiků má měnící se „politický vítr“ vliv i na pozice zemí Zálivu vůči Sýrii.

Obecně platí, že všechny země Zálivu zvažují důsledky poklesu cen ropy – a poklesu příjmů. Tato skutečnost je nutí omezovat výdaje včetně výdajů spojených se zahraničněpolitickými zájmy a s poskytováním finanční pomoci jejich „chráněncům“.

Pozornost věnovaná otázkám širší mezinárodní politiky je v případě Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Egypta na straně jedné a Kataru na straně druhé omezena i díky jejich rozporům.

Mediální útoky proti Sýrii a jejím spojencům však od počátku krize v roce 2011 pokračují až do dnešních dnů. Po celé ty roky za nimi stojí některá regionální média podporovaná „petrodolary“, snažící se zkreslovat a překrucovat veškeré dění v Sýrii. A po celou tuto dobu se také snaží vnutit světu myšlenku, že syrský režim je „na pokraji krachu“ a že „jeho dny jsou sečteny“.

Po historických událostech v Dajr az-Zauru však dnes ti, kteří tuto myšlenku po celou dobu prosazovali, najednou mlčí. Opravdu těžko se totiž oponuje závěrům syrského novináře A. Maarbuniho: „Vojenská operace směřující od (Středozemního) moře k řece (Eufrat), kterou před dvěma lety zahájila syrská armáda poté, co do bojů vstoupili ruští vojáci, probíhá tak, jak by měla a jak bylo plánováno.“

Jurij Zinin

Zdroj: journal-neo.org

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 • Měkkou sílu už Americe nikdo nevěří. Nastává doba pravdy a brutality

  Znáte někoho, kdo si myslí, že USA mají ve světě málo vlivu? Pokud ne, pak vězte, že Donald Trump a jeho lidé takto uvažují. Měkká síla Spojených států přestává fungovat, a jestli někdo považoval Clintona, Bushe ml. a Obamu za hrdlořezy, bude se ještě hodně divit.

 • Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

  Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Jak to bylo se syrskou válkou? Slova expremiéra Kataru potvrzují nejhorší domněnky o zvrácenosti Západu a jeho spojenců
  Jak se blíží ke svému závěru válka v Sýrii, začínají vyplouvat na povrch už i z vysoce postavených míst svědectví dokazující, že krvavý konflikt byl důmyslně zrežírován už před deseti lety. Jak to celé „fungovalo“ a kdo stojí za stovkami tisíc obětí, teď popsal sám expremiér Kataru.
  úterý, 21 listopad 2017 23:12 Přečteno 10032 krát
 • Proč po pádu amerického vlivu na Středním východě skončí hegemonie USA
  Nejvyšší představitel Íránu ajátoláh Alí Chameneí prohlásil, že spolupráce Teheránu a Moskvy a ukončení vzájemného obchodování v dolarech jsou schopné izolovat v této oblasti USA a „odrazit americké sankce“. Ajatolláh dodal, že „s velmocí Ruskem je možno spolupracovat na velkých projektech vyžadujících odhodlání a vytrvalost a lze s ním spolupracovat…
  pondělí, 27 listopad 2017 22:41 Přečteno 6106 krát
 • Co teď čeká ruské vojáky v Sýrii? Sedět se založenýma rukama nebudou
  Vojenské úspěchy v boji proti Islámskému státu, úspěšné a efektivní mírové iniciativy a pevná pozice na mezinárodní scéně – za poslední dva roky Rusko dokázalo, že s návratem na Střední východ to myslí vážně. A nadlouho.
  sobota, 02 prosinec 2017 22:44 Přečteno 5362 krát
 • Putina čeká po znovuzvolení superúkol
  „Rusko půjde stále jen kupředu – a v tomto pohybu ho nikdo nezastaví“. Těmito slovy Vladimir Putin oznámil, že se bude ucházet o funkci prezidenta Ruské federace. Očekávalo se to – a je jasné, že je tím i předurčen výsledek voleb, které se uskuteční 18. března. Čtvrté volební období Vladimira…
  čtvrtek, 07 prosinec 2017 22:49 Přečteno 3956 krát
 • Spojené státy v Afghánistánu: co získaly a co ztratily?
  V roce 2001 rozpoutaly USA válku v Afghánistánu. Válečnou operaci nazvaly Trvalá svoboda a jejím cílem byl podle amerických politiků boj s Talibánem, Al Kajdou a osvobození Afghánistánu od terorismu. Od té doby uplynulo již šestnáct let, na vedení války padly miliardy amerických dolarů – ale podařilo se tyto cíle…
  neděle, 19 listopad 2017 00:01 Přečteno 3868 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru