Bitva o Dajr az-Zaur mění nejen syrskou válku. Důsledky jsou dalekosáhlé

Nedávné proražení blokády města Dajr az-Zaur mění situaci nejen v Sýrii. Důsledky tohoto vojenského úspěchu se už projevují na celém Středním východě a dá se očekávat, že další zvraty ještě nastanou.

„Klíč k východu je v rukou Damašku“, „Daeš – poslední kapitola“, tyto a řada dalších podobných titulků v arabských médiích vypovídají o ohlasech na odblokování syrského města Dajr az-Zaur. Bylo prolomeno více než 1400 dní trvající obležení města teroristy, usilujícími o obsazení místních velkých vládních skladů zbraní a munice.

Přístup ke zdrojům

Průlom syrských sil podporovaných spojenci, zejména Ruskem, do hlavního města stejně nazvané provincie podle pozorovatelů přinesl vládním vojskům jak vojenský, tak i strategický, morální a další prospěch.

Pod vládu Damašku se vrací oblast s více než milionem převážně sunnitských obyvatel, s největšími syrskými ložisky ropy a plynu a sítí produktovodů. Končí tak problém s nedostatkem paliv, který země pociťovala v posledních třech letech.

Syrská armáda tak nyní může pokračovat v likvidaci zbytků IS a současně postupovat k hranicím s Irákem s cílem osvobodit město Abu-Kamal ležící přímo na hranicích. Obsazení tohoto města pak umožní Damašku obnovit kontrolu nad více než 400 km společné hranice a zamezit příchodu dalších teroristů z Iráku.

Tento další úspěch syrské armády završuje celou řadu vítězných střetnutí s teroristy a rebely v

Aleppu, v provincii Hamá, na předměstích Damašku i jinde. V důsledku těchto operací ztratil Islámský stát podle webového deníku libanonské televizní stanice Al-Manar většinu dosud ovládaného území a kontroluje nyní jen 15 % rozlohy Sýrie.

Saúdská Arábie, Katar, Turecko… vše se mění

Syrská armáda se tak v bojových operacích zcela a definitivně chopila iniciativy. To vše probíhá v situaci dalších změn a posunů v celém geopolitickém prostoru Středního východu a v jednotlivých státech.

Tuniský deník Aš-Šuruk konstatuje, že hlavní političtí a finanční sponzoři protivládních ozbrojených skupin ustupují ze svých požadavků na odstoupení (svržení) prezidenta Asada.

Spojené státy, Francie, Saúdská Arábie, Katar a další státy včetně Německa změnily své priority a zájmy týkající se akcí proti hrozbě terorismu. To přinutilo změnit aktivity i Turecko, neboť je bezprostředním sousedem Sýrie a jak pozitivní, tak negativní události v této zemí mají přímý vliv i na dění v Turecku.

Erdoganův postoj ke snahám Kurdů – jeho nepřátel, usilujících s podporou USA o dosažení svých dlouholetých cílů (vytvoření samostatného kurdského státu) –, a zájmy syrského prezidenta se přitom setkaly ve společném průsečíku. Turecko a jeho vojenské velení tak vyjádřilo svoji připravenost připojit se k ose Teherán-Damašek-Moskva.

Turci jsou podle odborníků připraveni stáhnout své vojáky ze syrského území okamžitě poté, co se prokáže schopnost syrské vlády plně kontrolovat společné hranice a garantovat jejich neprostupnost pro jakékoli ozbrojence – včetně Kurdů.

Podle řady arabských analytiků má měnící se „politický vítr“ vliv i na pozice zemí Zálivu vůči Sýrii.

Obecně platí, že všechny země Zálivu zvažují důsledky poklesu cen ropy – a poklesu příjmů. Tato skutečnost je nutí omezovat výdaje včetně výdajů spojených se zahraničněpolitickými zájmy a s poskytováním finanční pomoci jejich „chráněncům“.

Pozornost věnovaná otázkám širší mezinárodní politiky je v případě Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Egypta na straně jedné a Kataru na straně druhé omezena i díky jejich rozporům.

Mediální útoky proti Sýrii a jejím spojencům však od počátku krize v roce 2011 pokračují až do dnešních dnů. Po celé ty roky za nimi stojí některá regionální média podporovaná „petrodolary“, snažící se zkreslovat a překrucovat veškeré dění v Sýrii. A po celou tuto dobu se také snaží vnutit světu myšlenku, že syrský režim je „na pokraji krachu“ a že „jeho dny jsou sečteny“.

Po historických událostech v Dajr az-Zauru však dnes ti, kteří tuto myšlenku po celou dobu prosazovali, najednou mlčí. Opravdu těžko se totiž oponuje závěrům syrského novináře A. Maarbuniho: „Vojenská operace směřující od (Středozemního) moře k řece (Eufrat), kterou před dvěma lety zahájila syrská armáda poté, co do bojů vstoupili ruští vojáci, probíhá tak, jak by měla a jak bylo plánováno.“

Jurij Zinin

Zdroj: journal-neo.org

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 • Okamžitý globální úder USA? Dvě ruské zbraně způsobí Američanům vrásky

  Spojené státy chtějí dostat Rusko do kouta svým programem okamžitého globálního úderu. Rusko ale bude disponovat odpovídajícími prostředky obrany i odvetného úderu.

 • Skrývá Izrael, že poškozený letoun F-35 byl zasažen syrskou raketou S-200? (VIDEO)

  Zdá se, že izraelská „demonstrace síly“ během nedávné návštěvy ruského ministra obrany Sergeje Šojgu se změnila v totální krach.

 • Andrej Babiš je cenný politik

  Babišovi lidé odvedli za čtyři roky obrovský kus práce, díky které našly pod oligarchovými křídly útočiště desetitisíce bývalých voličů jiných stran, včetně třeba původně pravověrných komunistů. Krutě spláčou nad výdělkem. Babiš ale dokázal i něco, pročež nelze jeho význam jakkoliv snižovat.

 • Jak se krade v Rusku a na Ukrajině

  Mezi „svidomými“ Ukrajinci panuje názor, že korupční problémy Ruska a Ukrajiny jsou totožné. Titíž oligarchové ze soupisu časopisu Forbes s jachtami a miliardovým jměním, nabytým kdovíjakým kouzelným způsobem, tatáž zlodějská sebranka, velí guberniím a oblastem. Ruským obyvatelům se dostane pouze o něco více peněz, protože k nim doletí více ropných krůpějí z panského stolu. A to je celá podstata jejich vyšší životní úrovně.

 • Ukrajinci se pokusili o vlastní „Terminator“. Moc se to nepovedlo

  Ukrajinský obranný průmysl v minulých dnech s velkou slávou představil „bojové vozidlo podpory Straž“. Koncepčně jde evidentně o nápodobu ruského bojového vozidla bojového vozidla podpory tanků (BMPT) Terminator, které se po mnoha letech vývoje dostává na výsluní. Lze prakticky s jistotou předpovědět, že ukrajinský „klon“ nic takového nečeká.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Rusko po odražení útoku ostře varuje USA. Nakolik to myslí vážně?
  V Sýrii právě došlo k něčemu dosti nevídanému: „Dobří teroristé“, kteří jsou podporováni Spojenými státy, se pokusili o překvapivý útok na syrské vládní síly, které jsou nasazeny severně a severovýchodně od města Hamá. Tento útok je unikátní v tom, že se odehrál uvnitř tzv. „deeskalační zóny“, a navíc to vypadá,…
  sobota, 30 září 2017 14:10 Přečteno 10998 krát
 • Odblokování Dajr az-Zauru nevyhání ze Sýrie jen Islámský stát. Prchají i vojáci NATO
  Rychlé osvobození města Dajr az-Zaur, posledního „hlavního města“ Islámského státu (IS) v Sýrii, vyvolalo masový útěk ozbrojenců z bývalého území již prakticky poraženého chalifátu. Společně s nimi utíkají z pouště na jihovýchodě Sýrie také zahraniční instruktoři, kteří se snaží zamést stopy spolupráce s teroristy.
  sobota, 23 září 2017 23:21 Přečteno 8494 krát
 • Výsledky ruského letectva v Sýrii vypadají jako fantazie
  Vojenská operace Ruské federace v Sýrii byla zahájena před dvěma lety. 30. září 2015 vydal Vladimir Putin jako vrchní velitel ruské armády rozkaz k zahájení úderů na živou sílu a objekty Islámského státu v Sýrii. Hlavní roli v operaci sehrálo a dosud sehrává ruské vojenské letectvo. Výsledky jeho činnosti v…
  neděle, 08 říjen 2017 21:28 Přečteno 7400 krát
 • Moskva, Teherán a Ankara otevřely protizápadní frontu
  Írán oznámil, že je připraven prohlásit americké ozbrojené síly za teroristickou strukturu srovnatelnou s organizací „Islámský stát" (IS). Velitel Islámských revolučních gard (IRGC) Muhammad Alí Džafarí při svém vystoupení na schůzce velitelů gard varoval, že pokud bude IRGC prohlášena Washingtonem za teroristickou organizaci (o čemž informovali ve Washingtonu), bude se…
  pátek, 13 říjen 2017 18:12 Přečteno 3635 krát
 • Prodat Ukrajinu a vyhnout se válce. K návrhu českého prezidenta
  Jsou mnohem „větší kluci“, jejichž myšlenky Zeman vyjádřil, či spíše předběžně odhalil, a tohle je jejich mínění o Ukrajině, která jim odevzdala subjektivitu a suverenitu a už je dál celkově nezajímá.
  sobota, 14 říjen 2017 22:30 Přečteno 2317 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru