Konflikt v Sýrii dále graduje: k džihádistům směřují ze zemí NATO už i obrněné transportéry OT-64 (FOTO)

Západ, který se odhodlal rozvrátit Sýrii, zvyšuje objemy zbraní dodávaných džihádistům. Z Bulharska – s pomocí dánských lodí a prostřednictvím americké obchodní společnosti – nyní do trýzněné blízkovýchodní země směřují na pomoc islamistům i obrněné transportéry československo-polského původu.

Dodávky zbraní z Bulharska do Saúdské Arábie, jejímž prostřednictvím se pak tyto zbraně dostávají do rukou syrské „umírněné opozice“, se zdvojnásobily, uvádí v své analýze EurAsia Daily.

Přinejmenším na trase Burgas–Džidda se nyní místo jedné přesunují hned dvě lodi dánské společnosti H. Folmer & Co.

V minulých dnech loď Marianne Danica o nosnosti 1400 tun opět dokončila vykládku v saúdskoarabské Džiddě a nyní míří k Suezskému průplavu. Z Burgasu směrem na Džiddu přitom vyrážela 5. května. Převoz zbraní z Bulharska do Saúdské Arábie tedy trvá dva týdny.

Současně, avšak opačným směrem, se nyní pohybuje druhé dánské plavidlo – Hanne Danica. Podle údajů portálu Marinetrafic, který průběžně podává informace o pohybu lodí, proplula Hanne Danica Bosporem a vstoupila do Marmarského moře.

Tureckým bloggerům Yörüku Isikovi  a Alperu Belairovi, kteří jsou zaměřeni na sledování pohybu lodí, se podařilo Hanne Danicu vyfotografovat při jejím průjezdu kolem Istanbulu a fotografii zveřejnili na Twitteru (viz foto).

Při pohledu na snímek již nejsou žádné pochyby o tom, co vlastně dánské lodi převáží. Až do této doby převážely svůj náklad v dobře uzavřených kontejnerech, takže zjistit jejich obsah bylo možno pouze podle deklarované třídy nákladu Hazard A – což znamená, že převáženy jsou výbušniny, například rakety do Gradů.

Marianne Danica se navíc už dříve zapletla do skandálů s dodávkami zbraní na Blízký východ, například do Egypta. A zákazníka má vždycky stejného – americkou firmu Chemring. Ta je dnes oficiálním nákupčím zbraní nevyhovujících standardům NATO, které jsou v rámci státního programu USA následně dodávány jejich spojencům na Středním východě. A mezi ty patří i „vybrané“ síly v Jemenu a v Sýrii.

V Bulharsku je Chemring jedním z hlavních zákazníků Vazovského strojírenského závodu (VMZ), který vyrábí munici počínaje náboji do krátkých i dlouhých ručních zbraní a konče ručními protitankovými granáty (RPG) a raketami do Gradů. Munice vyrobená v VMZ byla opakovaně zjištěna jak u džihádistů z „umírněné opozice“, tak také u syrské odnože Al Káidy a bojovníků Islámského státu.

V případě fotografie lodi Hanne Danica je prostým okem na palubě vidět kromě kontejnerů také dva obrněné transportéry. Je to poprvé, co byl na trase Burgas–Džidda zaznamenán převoz těžké bojové techniky.

Jedná se nejméně v jednom případě o československo-polský obrněný transportér OT-64 SKOT. Třináctitunový osmikolový obrněný transportér je schopen vyvinout rychlost až 95 km/h na souši a 9 km/h ve vodě. Je vyzbrojen velkorážním kulometem a na místo určení může dopravit 18 plně vyzbrojených vojáků:

Také druhé těžké vojenské vozidlo na palubě Hanne Danici vypadá jako transportér:

Hanne Danica deklaruje cestu z bulharského Burgasu do egyptského Port Saidu, stejně ovšem postupují i ostatní plavidla dánské společnosti H. Folmer & Co, když dopravují zbraně do Saúdské Arábie – konečný cíl cesty a dopravy nákladu tyto lodě oznamují až poté, co vplují do Suezského průplavu.

Zvýšení dodávek zbraní syrským džihádistům může znamenat i zvýšení objemu prostředků na americký vládní program týkající se zajištění zbraní nevyhovujících standardům NATO pro spojence USA.

Kupříkladu americká společnost Orbital ATK, která také patří k významným klientům bulharského VMZ, ohlásila v lednu další objednávku na vojenský materiál v hodnotě 50 milionů dolarů. Během posledního roku přitom (je to veřejně uvedeno na webu společnosti) dostala od americké vlády v rámci výše uvedeného programu objednávky v hodnotě vyšší než 200 milionů dolarů.

Důvodů zvýšení dodávek zbraní „umírněné opozici“ v Sýrii může být několik. Vojenský expert Jurij Ljamin se domnívá, že usilovnější vyzbrojování „umírněné opozice“ souvisí s předpokládanou ofenzívou skupin ozbrojenců (podporovaných USA a Saúdskou Arábií) ze syrského jihu napříč pouští směrem k severovýchodu na města Abu-Kamal a Dajr az-Zaur.

„Poslední události nasvědčují, že na východě a jihovýchodě Sýrie se v souvislosti s oslabením Islámského státu rozhořívá boj o kontrolu nad pouštní hranicí s Irákem mezi vládními jednotkami a bojovníky ozbrojené opozice,“ uvedl Ljamin pro EA Daily.

USA soustřeďují u jižních hranic Sýrie svoji obrněnou techniku a američtí instruktoři již zahájili na jihovýchodě země přípravu jedné skupiny takzvané Svobodné syrské armády.

Opětovné získání kontroly nad cestami do Iráku je podle Ljamina pro Damašek jedním z nejdůležitějších cílů vládních vojsk, neboť jeho splnění umožní obnovit suchozemskou zásobovací trasu z Iráku a Íránu.

„V současné době je přeprava všech zbraní, munice i šíitských dobrovolníků z Íránu a Iráku možná pouze letecky a obnova pozemní trasy by umožnila podstatně rozšířit dopravní možnosti. Navíc by po nich, v případě získání kontroly nad těmito cestami, mohla syrská vláda dopravovat pohonné hmoty a další nezbytné zboží. A samozřejmě by takové získání kontroly posílilo pozice Damašku, což je USA proti srsti,“ shrnul Ljamin.

Potvrzením jeho slov může být i nedávný letecký úder koaličních sil proti dobrovolnickým formacím Damašku, které se přesunovaly směrem k poušti v oblasti Al-Tanf, kde jsou nyní soustředěny hlavní americké síly a kde jsou jimi cvičeni ozbrojenci.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: EurAsia Daily

Foto: Twitter.com

loading...

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)

Přečtěte si

 • Měkkou sílu už Americe nikdo nevěří. Nastává doba pravdy a brutality

  Znáte někoho, kdo si myslí, že USA mají ve světě málo vlivu? Pokud ne, pak vězte, že Donald Trump a jeho lidé takto uvažují. Měkká síla Spojených států přestává fungovat, a jestli někdo považoval Clintona, Bushe ml. a Obamu za hrdlořezy, bude se ještě hodně divit.

 • Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

  Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Jak to bylo se syrskou válkou? Slova expremiéra Kataru potvrzují nejhorší domněnky o zvrácenosti Západu a jeho spojenců
  Jak se blíží ke svému závěru válka v Sýrii, začínají vyplouvat na povrch už i z vysoce postavených míst svědectví dokazující, že krvavý konflikt byl důmyslně zrežírován už před deseti lety. Jak to celé „fungovalo“ a kdo stojí za stovkami tisíc obětí, teď popsal sám expremiér Kataru.
  úterý, 21 listopad 2017 23:12 Přečteno 9988 krát
 • Proč po pádu amerického vlivu na Středním východě skončí hegemonie USA
  Nejvyšší představitel Íránu ajátoláh Alí Chameneí prohlásil, že spolupráce Teheránu a Moskvy a ukončení vzájemného obchodování v dolarech jsou schopné izolovat v této oblasti USA a „odrazit americké sankce“. Ajatolláh dodal, že „s velmocí Ruskem je možno spolupracovat na velkých projektech vyžadujících odhodlání a vytrvalost a lze s ním spolupracovat…
  pondělí, 27 listopad 2017 22:41 Přečteno 6082 krát
 • Co teď čeká ruské vojáky v Sýrii? Sedět se založenýma rukama nebudou
  Vojenské úspěchy v boji proti Islámskému státu, úspěšné a efektivní mírové iniciativy a pevná pozice na mezinárodní scéně – za poslední dva roky Rusko dokázalo, že s návratem na Střední východ to myslí vážně. A nadlouho.
  sobota, 02 prosinec 2017 22:44 Přečteno 5336 krát
 • Putina čeká po znovuzvolení superúkol
  „Rusko půjde stále jen kupředu – a v tomto pohybu ho nikdo nezastaví“. Těmito slovy Vladimir Putin oznámil, že se bude ucházet o funkci prezidenta Ruské federace. Očekávalo se to – a je jasné, že je tím i předurčen výsledek voleb, které se uskuteční 18. března. Čtvrté volební období Vladimira…
  čtvrtek, 07 prosinec 2017 22:49 Přečteno 3909 krát
 • Spojené státy v Afghánistánu: co získaly a co ztratily?
  V roce 2001 rozpoutaly USA válku v Afghánistánu. Válečnou operaci nazvaly Trvalá svoboda a jejím cílem byl podle amerických politiků boj s Talibánem, Al Kajdou a osvobození Afghánistánu od terorismu. Od té doby uplynulo již šestnáct let, na vedení války padly miliardy amerických dolarů – ale podařilo se tyto cíle…
  neděle, 19 listopad 2017 00:01 Přečteno 3852 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru