Nad Libyí zuří letecká válka, o které se nepíše. Jak si stojí síly generála Haftara?

Západní mainstreamová média publikují jen minimum aktuálních informací z Libye, aby se čtenář nedozvěděl, jakou katastrofu Západ svojí intervencí způsobil. Země se po smrti Muammara Kaddáfího propadla do chaosu a bojů několika frakcí a koalic. Dvě z nich, podporované různými zeměmi, zapojují do bojů také bojová letadla.

V zemi působí dvě znesvářené „libyjské vzdušné síly“ – letectvo Libyjské národní armády (LNA) generála Khalify Haftara a „misurátské“ letectvo koalice nazvané Libyjský úsvit.

Zatímco Libyjskou národní armádu aktivně podporují například Rusko, Egypt a Spojené arabské emiráty, islamistická koalice Libyjský úsvit má podporu mimo jiné Kataru (ano, proxy válku proti sobě vedou v Libyi dvě členské země Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu).

Jak na tom je aktuálně letectvo Libyjské národní armády generála Khalify Haftara?

Jeho vzdušné sály ztratily během posledních týdnů v boji s islamisty dva Migy 21 a jednoho z jejich pilotů. První MiG-21 byl sestřelen nad Al Sabrí v provincii Benghází (stalo se to 18. dubna a jednalo se o typ MiG-21MF), druhý se zřítil u Tobruku během návratu z náletu na islamisty v Derně. Zahynul přitom velitel libyjské letecké základny Gamála Abd al-Násira.

Haftarovy síly ztratily také jeden z bitevních vrtulníků Mi-35, který byl zasažen a zničen na zemi na letecké základně Las Ranuf během útoku islámských milicí. Uvedené ztráty omezily možnosti letectva Libyjské národní armády (LNA) v bojích se silami Libyjského úsvitu z Misuráty o tzv. „Ropný půlměsíc“ ve střední Libyi.

Od ledna 2016 tak vzdušné vojenské síly LNA ztratily při haváriích a v bojích s nepřítelem celkem 8 letadel: 3 MiGy 21, 5 MiGů 23 a také 6 vrtulníků včetně dvou bitevních Mi-35. Udržování letadel, která v řadě případů stála desítky let v hangárech nebo i pod širým nebem, v provozuschopném stavu s využitím náhradních dílů z Egypta a Ruska neumožňuje zachovat početní stavy letuschopných strojů vojenského letectva.

Zatímco přišla o 14 letounů, podařilo se LNA doplnit inventář pouze 6 opravenými letadly. V daném okamžiku tak LNA disponuje pro vlastní boj osmnácti nadzvukovými proudovými letouny (14x MiG-21 a 4x MiG-23), sedmi bitevními vrtulníky Mi-35 a čtrnácti dopravními vrtulníky Mi-8 (používanými také pro bombardování). Z letounů jsou bojeschopné všechny 4 stroje MiG-23, zatímco MiGů 21 jen část.

Ověřit bojeschopnost vrtulníků je složitější, protože nemají palubní čísla, sám Haftar však hovořil o 10 strojích, které vedou „protiteroristické akce“ proti milicím „Misuráty“.

Letos 27. února podle serveru warisboring.com předalo Rusko Haftarovi  několik strojů Mig-23, ty se ale ještě do bojů nezapojily.

Létající personál vojenského letectva LNA tvoří především starší piloti ještě z dob Kaddáfího Libye. V červenci 2016 ukončilo egyptskou leteckou akademii 35 libyjských pilotů, kteří dnes létají na dvoumístných strojích MiG-21 na letecké základně Gamála Abd al-Násira u Tobruku, ale bojových akcí se zatím nezúčastňují.

S novými piloty pro MiG-23 je to ovšem složitější: Egypt sám nemá taková letadla ve výzbroji a také samotný letoun je podstatně složitější a náročnější na pilotáž než MiG-21.

V bojích o ropná pole poskytují silám LNA přímou vzdušnou podporu Spojené arabské emiráty (SAE), které rozmístily v Libyi několik ozbrojených turbovrtulových letadel  Air Tractor. Vzhledem k omezenému operačnímu doletu však není možné „traktory“, které operují ze základny Al Khadim v jihovýchodní Libyi, používat ve vzdálených jižních a západních oblastech země.

SAE v současné době tuto základnu rozšiřují, práce však ještě nejsou ukončeny – hotova je prozatím jen polovina vzletové a přistávací dráhy a tak Emiráty sem moderní proudové stroje s delším doletem zatím nemohly přesunout.

Jedinými silami letectva LNA v blízkosti nepřátelské Misuráty tak jsou jedna Mirage F-1, dva stroje Su-22 a jeden Mi-35 na základně Al Watíja u Zintanu, které jsou ovšem využívány pouze k průzkumu podél linie kontaktu znepřátelených stran.

Dne 5. dubna 2017 zahájilo Haftarovo letectvo nálety na leteckou základnu Tamanhint  (leží cca 30 km od Sabhá), kde probíhají boje mezi 12. brigádou LNA a dvěma oddíly „Misuráty“.

Letectvo Libyjského úsvitu reagovalo na tyto akce LNA útokem na leteckou základnu Brak (leží cca 80 km od Sabhá), kterou využívají Haftarovy MiGy 23. Představitelé Misuráty oznámili, že jejich L-39 zničily při náletu na zemi jeden Mig-23. LNA tento údaj nepotvrdila.

Další vývoj letecké války nad Libyí bude zřejmě ještě dramatický: podle dobře informovaného odborného žurnalisty Babaka Taghvaeeho obdržely vzdušné síly Libyjského úsvitu peníze od Kataru na přípravu pilotů pro vzdušné údery proti Libyjské národní armádě. A není vyloučeno, že dojde i na vzdušné duely MiGů – také v inventáři „Misuráty“ jsou totiž letouny MiG-23.

mbi, Geo, Eurasia24.cz

Zdroje: warisboring.com, Diana Michailova, Babak Taghvaee

Foto: Diana Michailova

loading...

Ohodnotit článek
(12 hlasujících)

Přečtěte si

 • Měkkou sílu už Americe nikdo nevěří. Nastává doba pravdy a brutality

  Znáte někoho, kdo si myslí, že USA mají ve světě málo vlivu? Pokud ne, pak vězte, že Donald Trump a jeho lidé takto uvažují. Měkká síla Spojených států přestává fungovat, a jestli někdo považoval Clintona, Bushe ml. a Obamu za hrdlořezy, bude se ještě hodně divit.

 • Co se teď děje v KLDR? Sankce silně působí, jenže ne podle představ jejich iniciátorů

  Desítky let trvající blokáda Severní Koreje nepřinesla iniciátorům sankcí nic než fakt, že se KLDR stala jadernou velmocí s mezikontinentálními raketami, což vedení země označilo za završení svého úsilí v této oblasti. Co bude následovat a jak sankce dopadají nejen na ekonomiku země, ale i na myšlení a chování obyvatel KLDR, popisuje profesor Ústavu cizích jazyků Pekingské univerzity Jing Jin-yi.

 • O vítězství nad Islámským státem

  Vlna sporů o to, kdo vlastně v Sýrii zvítězil nad Islámským státem, se zklidnila jak vodní hladina. Kromě vítězství v Sýrii Trump veřejně vyhlásil také vítězství ve dvou světových válkách a vítězství nad komunismem.

 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru

  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.

 • BMMP: superrychlý plavec pro námořní pěchotu

  Pod kódovým označením Platforma BMMP v Rusku vzniká kolové bojové vozidlo námořní pěchoty, které nebude mít ve světě obdoby. Bude vynikat především rekordní rychlostí plavby.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Jak to bylo se syrskou válkou? Slova expremiéra Kataru potvrzují nejhorší domněnky o zvrácenosti Západu a jeho spojenců
  Jak se blíží ke svému závěru válka v Sýrii, začínají vyplouvat na povrch už i z vysoce postavených míst svědectví dokazující, že krvavý konflikt byl důmyslně zrežírován už před deseti lety. Jak to celé „fungovalo“ a kdo stojí za stovkami tisíc obětí, teď popsal sám expremiér Kataru.
  úterý, 21 listopad 2017 23:12 Přečteno 10043 krát
 • Proč po pádu amerického vlivu na Středním východě skončí hegemonie USA
  Nejvyšší představitel Íránu ajátoláh Alí Chameneí prohlásil, že spolupráce Teheránu a Moskvy a ukončení vzájemného obchodování v dolarech jsou schopné izolovat v této oblasti USA a „odrazit americké sankce“. Ajatolláh dodal, že „s velmocí Ruskem je možno spolupracovat na velkých projektech vyžadujících odhodlání a vytrvalost a lze s ním spolupracovat…
  pondělí, 27 listopad 2017 22:41 Přečteno 6106 krát
 • Co teď čeká ruské vojáky v Sýrii? Sedět se založenýma rukama nebudou
  Vojenské úspěchy v boji proti Islámskému státu, úspěšné a efektivní mírové iniciativy a pevná pozice na mezinárodní scéně – za poslední dva roky Rusko dokázalo, že s návratem na Střední východ to myslí vážně. A nadlouho.
  sobota, 02 prosinec 2017 22:44 Přečteno 5364 krát
 • Putina čeká po znovuzvolení superúkol
  „Rusko půjde stále jen kupředu – a v tomto pohybu ho nikdo nezastaví“. Těmito slovy Vladimir Putin oznámil, že se bude ucházet o funkci prezidenta Ruské federace. Očekávalo se to – a je jasné, že je tím i předurčen výsledek voleb, které se uskuteční 18. března. Čtvrté volební období Vladimira…
  čtvrtek, 07 prosinec 2017 22:49 Přečteno 3966 krát
 • Spojené státy v Afghánistánu: co získaly a co ztratily?
  V roce 2001 rozpoutaly USA válku v Afghánistánu. Válečnou operaci nazvaly Trvalá svoboda a jejím cílem byl podle amerických politiků boj s Talibánem, Al Kajdou a osvobození Afghánistánu od terorismu. Od té doby uplynulo již šestnáct let, na vedení války padly miliardy amerických dolarů – ale podařilo se tyto cíle…
  neděle, 19 listopad 2017 00:01 Přečteno 3869 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru