„Hněv Eufratu“ útočí na Rakku: proč USA přisunuly do Sýrie další vojáky

Americký ministr obrany Ashton Carter oznámil, že se do Sýrie přesunuje 200 dalších příslušníků speciálních sil. Úkolem těchto amerických posil má být pomoc protivládním silám, které v rámci operace „Hněv Eufratu“ útočí společně s Kurdy na Rakku. O plánech Pentagonu na osvobození „hlavního města“ Islámského státu informuje RT.

 „Nenápadná“ spoluúčast

Podle oficiálních informací je po přesunu dalších 200 příslušníků speciálních sil v Sýrii kolem 500 amerických vojáků. Prvních 50 příslušníků námořní pěchoty se na severu Sýrie objevilo v druhé polovině listopadu 2015. Jednotka překročila syrské hranice z Turecka přes kontrolní bod Baynar a přidala se k oddílům kurdské domobrany.

Na konci dubna 2016 oznámil prezident Barack Obama, že USA posílí vojenskou přítomnost v Sýrii a schválil současně vyslání kontingentu 250 důstojníků s úkolem napomoci syrským opozičním skupinám v boji proti IS. Až do současnosti americká vláda tvrdí, že tito vojáci působí v Sýrii jako vojenští poradci a bojů že se přímo neúčastní.

Gordon Daff, šéfredaktor amerického webu Veterans Today, se nicméně domnívá, že Washington svým tvrzením uvádí mezinárodní společenství do omylu. Prvního července letošního roku tento odborník informoval, že den před tím se američtí a britští příslušníci speciálních sil společně s protivládními povstaleckými jednotkami pokusili vypudit IS z letiště ve městě Abú Kamal poblíž syrsko-irácké hranice. Útočící jednotky se však dostaly do obklíčení.

Podle Daffa cca 80 syrských povstalců a příslušníků speciálních jednotek USA a Velké Británie zajali teroristé z IS – ařada pozorovatelů bojovou akci s účastí zahraničních vojáků potvrdila. SOHR ovšem uvedla, že letiště se podařilo osvobodit. Washington ani americké sdělovací prostředky tyto informace nekomentovaly.

V květnu se na internetu objevily fotografie zachycující americké „speciály“ poblíž Rakky. Dobře vyzbrojení američtí vojáci na sobě měli uniformy kurdské domobrany, jak o tom svědčily nášivky YPG (Yekîneyên Parastina Gel – lidové obranné jednotky – ozbrojené křídlo Sjednocené demokratické strany v Rojavě – PYD; pozn. překl.). Fotografovi pózovali na pick-upu Toyota, který měl na korbě namontován granátomet Mk 47 Striker.

Do dnešního dne byla v řadách americké jednotky v Sýrii oficiálně přiznána pouze jedna ztráta. 24. listopadu zemřel na následky zranění způsobeného výbuchem podomácku vyrobené bomby 42letý Scott Dayton. Příslušník námořní pěchoty byl těžce zraněn v blízkosti osady Ain Issa v severní Sýrii, kde na jaře a v létě probíhaly těžké boje.

„Hněv Eufratu“

Přesun pozemních sil USA probíhal v rámci operace „Nedílné odhodlání“, která byla zahájena v srpnu 2014 s cílem zničit IS. Pentagon oficiálně bojové akce se syrskou (vládní) armádou nekoordinuje. Americké ministerstvo obrany si za svůj úkol vzalo letecké útoky na IS a dále pak podporu protivládních povstaleckých sil a kurdských dobrovolnických oddílů.

Šestého listopadu ministr obrany USA Ashton Carter oznámil, že v rámci „Nedílného odhodlání“ bude zahájena operace směřující k „osvobození Rakky“. „Stejně jako v Mosulu nebude boj snadný, čeká nás těžká práce. Naše koalice však udělá vše, co bude v jejích silách, aby pomohla místním ozbrojeným silám v Iráku a Sýrii přivodit Islámskému státu drtivou porážku,“ prohlásil. Kurdové pak operaci na dobytí Rakky nazvali „Hněv Eufratu“.

Město Rakka, správní středisko stejnojmenné provincie, obsadil Islámský stát v dubnu 2013. Společně s Mosulem se Rakka stala jedním z hlavních opěrných bodů teroristů z IS. O rozvinutí mohutného útoku na město se USA pokoušejí od konce loňského roku. Média opakovaně uvedla, že dobytí „hlavního města“ IS je prvořadým cílem odcházející administrativy prezidenta Baracka Obamy.

K dnešnímu dni, jak se zdá, se podařilo USA sjednotit různorodé opoziční síly a nalézt kompromis s Tureckem, které má negativní postoj k americké pomoci Kurdům. 6. listopadu prohlásil mluvčí opozičního sjednocení „Syrské demokratické síly“ (SDF), že na útoku proti Rakkce se kromě YPG podílejí také oddíly Arabů a Turků žijících v severní Sýrii.

Sedmého listopadu pak šéf Sboru náčelníků štábů Ozbrojených sil USA generál Joseph Dunford sdělil o existujících dohodách s Ankarou následující: „Turecko a mezinárodní koalice proti IS vedená Spojenými státy uskuteční dlouhodobý plán na osvobození Rakky, její udržení a na její správu.“

Obtíže útoku

Útočící síly mají v plánu Rakku obklíčit a odříznout IS od zásobovacích cest. Jednotky Syrských demokratických sil (SDF) představují asi 10 000 lidí a zdá se, že nedostatku lidských i materiálních zdrojů jsou si ve Washingtonu vědomi. Podle dostupných informací se koncem listopadu síly Kurdů a povstalců zastavily cca 20 km od Rakky a dosud se jim nepodařilo osvobodit ani osady v okolí Rakky.

Osmého prosince plukovník letectva USA John Dorrian ohlásil vytvoření nové jednotky „umírněné opozice“ určené k útoku na Rakku. „ Nové bojové uskupení vytvořené na severu Sýrie a známé pod názvem „Syrské elitní síly“ je z 90 % složeno ze syrských Arabů,“ doplnil. Celému uskupení velí podle jeho slov jakýsi Ahmad al-Djarva, který je „schopen zmobilizovat místní síly k podpoře útoku“.

Téhož dne Obama na žádost Cartera dočasně zrušil omezení na dodávky munice a materiálu všem silám „podporujícím speciální operace USA při boji s terorismem v Sýrii“. Rozsah amerických dodávek není znám, ale z Obamova nařízení vyplývá, že podpora vojenských spojenců v Sýrii „má pro národní bezpečnost USA mimořádný význam“.

„Pentagon posiluje útočící jednotky u Rakky zejména svými vlastními vojáky – a přesun dalších 200 příslušníků námořní pěchoty to víc než dostatečně dokládá,“ je přesvědčen ředitel Centra studií zemí středního východu a střední Asie Semjon Bagdasarov. Podle jeho názoru představuje reálný počet příslušníků americké armády v Sýrii kolem 4 tisíc vojáků. V samotné operaci působí podle jeho informací také kolem tisíce vojáků z Velké Británie, Dánska, Německa a Francie.

„Kromě toho je (pro Američany) vyslání dalšího kontingentu vlastních vojáků nutné v souvislosti s vytvořením syrských elitních sil, které by měly oživit další pokračování útoku na Rakku. Jednou z velkých „bolestí“ Američanů a příčinou toho, že dosud nebylo dosaženo větších úspěchů, jsou rozpory mezi Kurdy a Turky. Turecká armáda se dala do pohybu směrem na Manbidž, o který Kurdové bojovali s IS plných 73 dnů. Kurdové se nyní obávají přesunout svoje síly z Manbidže k Rakkce, aby turecká armáda nevyužila situaci a neobsadila Manbidž sama,“ vysvětluje Bagdasarov.

Také vedoucí oddělení vojenské politiky a ekonomiky Ruského ústavu strategických studií Ivan Konovalov poukázal na celou řadu rozporů mezi Kurdy a Turky, které torpédují další pokus USA o vypuzení IS z Rakky: „Situace je opravdu složitá – a všichni se přitom snaží tvářit, jako by se nic nedělo. Turci zcela otevřeně bojují místo proti IS proti Kurdům, zatímco Američané vyzbrojují a zásobují Kurdy a vedou dialog s Turky, kteří jsou jejich spojencem v NATO.“

Ankara se snaží zabránit sjednocení kurdských enkláv v Sýrii a Turecku. „Představte si, jak se změní politický význam a „váha“ Kurdů, pokud se Rakku podaří dobýt právě jim. To přece Turci nemohou dopustit. USA zase nemohou dopustit, aby do Rakky vstoupila turecká armáda. Dlouholetým cílem Washingtonu je totiž rozdělení Sýrie podle podobného schématu, jaké dnes existuje v Iráku – Kurdistán, území šíitů a jako třetí vrchol mocenského trojúhelníku pak území ovládané sunnity,“ vysvětlil Konovalov.

Alexej Zakvasin

Vladimir Smirnov

Zdroj: rt.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(7 hlasujících)

Přečtěte si

 • Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro Slovany

  Mediální cenzoři se rozhodli pustit do medií porovnání kvality potravin určené pro „podřadné“ Slovany.

 • Drž tu čubku, ať nám neuteče! Zasedli poslanci proevropského ukrajinského parlamentu

  O tom, že postmajdanovská klika vládnoucí momentálně na Ukrajině již ztratila i poslední zbytky soudnosti a smyslu pro realitu, jsme se mohli v posledních měsících a týdnech přesvědčit již mnohokrát. Že se však často zcela šílené nápady protagonistů kyjevského režimu plynule dostávají až do Verchovnoj rady Ukrajiny, tedy jejího zákonodárného orgánu, to se z našich mainstreamových médií vždy nedozvíme.

 • Takto mizí Islámský stát po úderech Rusů (VIDEO)

  Ruské vzdušné a kosmické síly provedly řadu úderů v okolí strategického města Al-Sukhnah v provincii Homs. Zlikvidovaly zde důležité objekty Islámského státu.

 • Konstruktéři Bumerangu: Náš stroj nemá konkurenci

  Nejnovější ruský obrněný transportér Bumerang, který byl veřejnosti poprvé představen během Přehlídky vítězství 9. května 2015, nemá ve světě přímou konkurenci. Prohlásil to generální ředitel moskevské Vojensko-průmyslové společnosti (VPK) Alexandr Krasovickij, podle kterého jde o „průlom v konstruktérském myšlení“.

 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie

  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se dále tyto informace v praxi postupně potvrdí, bude se jednat o celkovou změnu a nové uspořádání politické situace v Evropě i ve světě.

 

 

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Na syrské obloze začíná válka bez pravidel
  Americké letectvo, které sestřelilo letoun syrské armády, bylo prohlášeno za legitimní cíl ruských stíhačů a protivzdušné obrany.
  pátek, 23 červen 2017 13:50 Přečteno 6724 krát
 • Syrská koalice musí ukončit americko-kurdskou agresi. Už teď
  Američané v Sýrii rozehrávají hru, která je přinejmenším stejně špinavá a nebezpečná jako hra s odepsaným Islámským státem. Je ale mnohem zákeřnější: k plíživé okupaci Sýrie teď využívají Kurdy, o něž se pečlivě starají nejen na bojišti, ale také v médiích, kde Kurdům budují renomé „rozumné“ a schopné síly. O…
  sobota, 01 červenec 2017 15:14 Přečteno 5950 krát
 • ŠOS proti NATO: „Afghánské předmostí“ USA se ocitlo v sevření multipolární Eurasie
  Zatímco v NATO dominuje jeden stát, jeden expanzivní cíl, ŠOS sestává ze států a politických sil, které zastupují zcela odlišné civilizace, zahrnující různé ideologie a politické systémy. ŠOS se jeví jako multipolární blok, který se v mnohém vyrovná USA a hegemonii celého Západu.
  pátek, 23 červen 2017 23:32 Přečteno 4823 krát
 • Rusko a Indie: neochvějné přátelství
  Indie, druhá nejlidnatější země planety, se před měsícem stala plnoprávným členem Šanghajské organizace pro spolupráci. Tento krok může s ruskou pomocí přispět ke sblížení letitých asijských rivalů a současně přetváří zmíněné nezápadní uskupení v jednu z nejvýznamnějších organizací světa.
  úterý, 11 červenec 2017 21:53 Přečteno 3628 krát
 • Evropská budoucnost po jednání G20 – složitá a neuvěřitelně zajímavá partie
  Následující text je nepatrně zkráceným překladem článku, který se původně jmenoval „Trumpovy manévry v Evropě. Jak si Washington a Moskva budou dělit Berlín“. Obsahuje pozoruhodné a dá se říci, že velmi závažné informace týkající se letošních zahraničněpolitických jednání Donalda Trumpa v Evropě včetně výstupů z nedávných jednání G20. Pokud se…
  neděle, 16 červenec 2017 22:51 Přečteno 2431 krát

 

loading...

 

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru