„Hněv Eufratu“ útočí na Rakku: proč USA přisunuly do Sýrie další vojáky

Americký ministr obrany Ashton Carter oznámil, že se do Sýrie přesunuje 200 dalších příslušníků speciálních sil. Úkolem těchto amerických posil má být pomoc protivládním silám, které v rámci operace „Hněv Eufratu“ útočí společně s Kurdy na Rakku. O plánech Pentagonu na osvobození „hlavního města“ Islámského státu informuje RT.

 „Nenápadná“ spoluúčast

Podle oficiálních informací je po přesunu dalších 200 příslušníků speciálních sil v Sýrii kolem 500 amerických vojáků. Prvních 50 příslušníků námořní pěchoty se na severu Sýrie objevilo v druhé polovině listopadu 2015. Jednotka překročila syrské hranice z Turecka přes kontrolní bod Baynar a přidala se k oddílům kurdské domobrany.

Na konci dubna 2016 oznámil prezident Barack Obama, že USA posílí vojenskou přítomnost v Sýrii a schválil současně vyslání kontingentu 250 důstojníků s úkolem napomoci syrským opozičním skupinám v boji proti IS. Až do současnosti americká vláda tvrdí, že tito vojáci působí v Sýrii jako vojenští poradci a bojů že se přímo neúčastní.

Gordon Daff, šéfredaktor amerického webu Veterans Today, se nicméně domnívá, že Washington svým tvrzením uvádí mezinárodní společenství do omylu. Prvního července letošního roku tento odborník informoval, že den před tím se američtí a britští příslušníci speciálních sil společně s protivládními povstaleckými jednotkami pokusili vypudit IS z letiště ve městě Abú Kamal poblíž syrsko-irácké hranice. Útočící jednotky se však dostaly do obklíčení.

Podle Daffa cca 80 syrských povstalců a příslušníků speciálních jednotek USA a Velké Británie zajali teroristé z IS – ařada pozorovatelů bojovou akci s účastí zahraničních vojáků potvrdila. SOHR ovšem uvedla, že letiště se podařilo osvobodit. Washington ani americké sdělovací prostředky tyto informace nekomentovaly.

V květnu se na internetu objevily fotografie zachycující americké „speciály“ poblíž Rakky. Dobře vyzbrojení američtí vojáci na sobě měli uniformy kurdské domobrany, jak o tom svědčily nášivky YPG (Yekîneyên Parastina Gel – lidové obranné jednotky – ozbrojené křídlo Sjednocené demokratické strany v Rojavě – PYD; pozn. překl.). Fotografovi pózovali na pick-upu Toyota, který měl na korbě namontován granátomet Mk 47 Striker.

Do dnešního dne byla v řadách americké jednotky v Sýrii oficiálně přiznána pouze jedna ztráta. 24. listopadu zemřel na následky zranění způsobeného výbuchem podomácku vyrobené bomby 42letý Scott Dayton. Příslušník námořní pěchoty byl těžce zraněn v blízkosti osady Ain Issa v severní Sýrii, kde na jaře a v létě probíhaly těžké boje.

„Hněv Eufratu“

Přesun pozemních sil USA probíhal v rámci operace „Nedílné odhodlání“, která byla zahájena v srpnu 2014 s cílem zničit IS. Pentagon oficiálně bojové akce se syrskou (vládní) armádou nekoordinuje. Americké ministerstvo obrany si za svůj úkol vzalo letecké útoky na IS a dále pak podporu protivládních povstaleckých sil a kurdských dobrovolnických oddílů.

Šestého listopadu ministr obrany USA Ashton Carter oznámil, že v rámci „Nedílného odhodlání“ bude zahájena operace směřující k „osvobození Rakky“. „Stejně jako v Mosulu nebude boj snadný, čeká nás těžká práce. Naše koalice však udělá vše, co bude v jejích silách, aby pomohla místním ozbrojeným silám v Iráku a Sýrii přivodit Islámskému státu drtivou porážku,“ prohlásil. Kurdové pak operaci na dobytí Rakky nazvali „Hněv Eufratu“.

Město Rakka, správní středisko stejnojmenné provincie, obsadil Islámský stát v dubnu 2013. Společně s Mosulem se Rakka stala jedním z hlavních opěrných bodů teroristů z IS. O rozvinutí mohutného útoku na město se USA pokoušejí od konce loňského roku. Média opakovaně uvedla, že dobytí „hlavního města“ IS je prvořadým cílem odcházející administrativy prezidenta Baracka Obamy.

K dnešnímu dni, jak se zdá, se podařilo USA sjednotit různorodé opoziční síly a nalézt kompromis s Tureckem, které má negativní postoj k americké pomoci Kurdům. 6. listopadu prohlásil mluvčí opozičního sjednocení „Syrské demokratické síly“ (SDF), že na útoku proti Rakkce se kromě YPG podílejí také oddíly Arabů a Turků žijících v severní Sýrii.

Sedmého listopadu pak šéf Sboru náčelníků štábů Ozbrojených sil USA generál Joseph Dunford sdělil o existujících dohodách s Ankarou následující: „Turecko a mezinárodní koalice proti IS vedená Spojenými státy uskuteční dlouhodobý plán na osvobození Rakky, její udržení a na její správu.“

Obtíže útoku

Útočící síly mají v plánu Rakku obklíčit a odříznout IS od zásobovacích cest. Jednotky Syrských demokratických sil (SDF) představují asi 10 000 lidí a zdá se, že nedostatku lidských i materiálních zdrojů jsou si ve Washingtonu vědomi. Podle dostupných informací se koncem listopadu síly Kurdů a povstalců zastavily cca 20 km od Rakky a dosud se jim nepodařilo osvobodit ani osady v okolí Rakky.

Osmého prosince plukovník letectva USA John Dorrian ohlásil vytvoření nové jednotky „umírněné opozice“ určené k útoku na Rakku. „ Nové bojové uskupení vytvořené na severu Sýrie a známé pod názvem „Syrské elitní síly“ je z 90 % složeno ze syrských Arabů,“ doplnil. Celému uskupení velí podle jeho slov jakýsi Ahmad al-Djarva, který je „schopen zmobilizovat místní síly k podpoře útoku“.

Téhož dne Obama na žádost Cartera dočasně zrušil omezení na dodávky munice a materiálu všem silám „podporujícím speciální operace USA při boji s terorismem v Sýrii“. Rozsah amerických dodávek není znám, ale z Obamova nařízení vyplývá, že podpora vojenských spojenců v Sýrii „má pro národní bezpečnost USA mimořádný význam“.

„Pentagon posiluje útočící jednotky u Rakky zejména svými vlastními vojáky – a přesun dalších 200 příslušníků námořní pěchoty to víc než dostatečně dokládá,“ je přesvědčen ředitel Centra studií zemí středního východu a střední Asie Semjon Bagdasarov. Podle jeho názoru představuje reálný počet příslušníků americké armády v Sýrii kolem 4 tisíc vojáků. V samotné operaci působí podle jeho informací také kolem tisíce vojáků z Velké Británie, Dánska, Německa a Francie.

„Kromě toho je (pro Američany) vyslání dalšího kontingentu vlastních vojáků nutné v souvislosti s vytvořením syrských elitních sil, které by měly oživit další pokračování útoku na Rakku. Jednou z velkých „bolestí“ Američanů a příčinou toho, že dosud nebylo dosaženo větších úspěchů, jsou rozpory mezi Kurdy a Turky. Turecká armáda se dala do pohybu směrem na Manbidž, o který Kurdové bojovali s IS plných 73 dnů. Kurdové se nyní obávají přesunout svoje síly z Manbidže k Rakkce, aby turecká armáda nevyužila situaci a neobsadila Manbidž sama,“ vysvětluje Bagdasarov.

Také vedoucí oddělení vojenské politiky a ekonomiky Ruského ústavu strategických studií Ivan Konovalov poukázal na celou řadu rozporů mezi Kurdy a Turky, které torpédují další pokus USA o vypuzení IS z Rakky: „Situace je opravdu složitá – a všichni se přitom snaží tvářit, jako by se nic nedělo. Turci zcela otevřeně bojují místo proti IS proti Kurdům, zatímco Američané vyzbrojují a zásobují Kurdy a vedou dialog s Turky, kteří jsou jejich spojencem v NATO.“

Ankara se snaží zabránit sjednocení kurdských enkláv v Sýrii a Turecku. „Představte si, jak se změní politický význam a „váha“ Kurdů, pokud se Rakku podaří dobýt právě jim. To přece Turci nemohou dopustit. USA zase nemohou dopustit, aby do Rakky vstoupila turecká armáda. Dlouholetým cílem Washingtonu je totiž rozdělení Sýrie podle podobného schématu, jaké dnes existuje v Iráku – Kurdistán, území šíitů a jako třetí vrchol mocenského trojúhelníku pak území ovládané sunnity,“ vysvětlil Konovalov.

Alexej Zakvasin

Vladimir Smirnov

Zdroj: rt.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(7 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Přichází moment pravdy. USA daly ruským oligarchům ultimátum: 180 dní, aby prodali Rusko
  USA pokračují ve zvyšování tlaku v „nové studené válce“, když obsadily ruská diplomatická zastoupení a provedly zde domovní prohlídky a vyšetřování. Čím odpoví Rusko, není zatím jasné, protože diplomaté zatím mlčí, čekajíc na řešení prezidenta. Avšak tato bezprecedentní diplomatická zvůle není hlavní úder USA. Tím je nový soubor sankcí vůči…
  úterý, 05 září 2017 21:50 Přečteno 23625 krát
 • Bitva o Dajr az-Zaur mění nejen syrskou válku. Důsledky jsou dalekosáhlé
  Nedávné proražení blokády města Dajr az-Zaur mění situaci nejen v Sýrii. Důsledky tohoto vojenského úspěchu se už projevují na celém Středním východě a dá se očekávat, že další zvraty ještě nastanou.
  pátek, 15 září 2017 22:35 Přečteno 7391 krát
 • Je těžké mluvit s lidmi, kteří si pletou Austrii s Austrálií. Co tím Vladimir Putin sdělil světu?
  Ještě dosud nikdy jsem neslyšel nic ani vzdáleně podobného jazyku, jaký přichází z Ruska nyní, píše ve svém novém rozboru analytik The Saker. A vysvětluje, proč nedávná ostrá slova ruského prezidenta Vladimira Putina na adresu amerického establishmentu znamenají zásadní změnu přístupu.
  pátek, 08 září 2017 13:32 Přečteno 7108 krát
 • Situace v Kyrgyzstánu se vyhrocuje. Prezident Atambajev naléhavě požádal o setkání s Putinem
  Středoasijský Kyrgyzstán jen pro Rusko mimořádně významnou zemí. Je členem obranné Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti i Eurasijské hospodářské unie (EAHU), Rusko má v kyrgyzském Kantu strategicky významnou leteckou základnu. Situace v zemi před říjnovými prezidentskými volbami je ale velmi najatá.
  pondělí, 18 září 2017 23:06 Přečteno 5589 krát
 • Nejen Hedvábná stezka. V Eurasii narůstá význam koridoru Sever-jih
  Plány na dopravní a ekonomickou integraci zemí Eurasie nejsou omezeny pouze na čínskou iniciativu Nové hedvábné stezky. Značný význam má také projekt Mezinárodního dopravního koridoru (MDK) Sever-jih. Zakládajícími členy projektu jsou Rusko, Írán, Indie a Ázerbájdžán.
  neděle, 03 září 2017 22:57 Přečteno 2590 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru