Kyjev bez Moskvy: úpadek, bída a rozvrat

„Na Ukrajině klesá výroba elektřiny, objem přepravy nákladů, klesá HDP – ubohé a hloupé „navzdory Moskvě“ vede i přes sliby eurointegrátorů jenom k úpadku, bídě a rozvratu.“

Ne ne, Vepříkovi nikdo nenapovídal (v článku je využito tvarové podobnosti slov „Porošenkovi“ a „Vepříkovi“ v ruštině: Порошенка – Поросёнка). To on sám již po několikáté začal „breptat“ o agresi Ruska, tentokrát o agresi ekonomické. Prohlásil, že: „Zbavujeme se závislosti na Rusku, a to je dobře.“ No dobrá, tak teď si nakupuj ruskou naftu za příplatek od svých přátel – Poláků. Pokud si ovšem nevzpomenou na Volyňský masakr… (Převážně během roku 1943 vyvraždila podle odhadu historiků nacionalistická Ukrajinská povstalecká armáda, podporovaná civilisty ukrajinské národnosti na Německem okupovaném území Volyně, cca 50 000 obyvatel polské národnosti; pozn. překl.)

Ne, samozřejmě, že úplně se dodávky motorové nafty na Ukrajinu nepřeruší. Jejím hlavním dodavatelem se zřejmě stane Lukašenko, který „je ochoten třeba i čertu dříví prodat, jen aby se v kotli vařilo“. Ale ani běloruské možnosti nejsou bezedné (hlavně o žních, kdy motorovou naftu potřebuje Bělorusko samo pro sebe).

Jak je to tedy vlastně s ukrajinskými rafinačními kapacitami?

Chersonský NPZ (rafinérie – z ruského „Нефтеперерабатывающий завод“) byl od roku 2012 v rekonstrukci a když se dostala k moci junta, byl zakonzervován (prostředky na rekonstrukci rozkradli „bojovníci s korupcí“).

Oděská rafinérie již loni vyhlásila bankrot a v současné době probíhá konkurzní řízení.

Drogobičská rafinérie je mimo provoz.

Lisičanská rafinérie je také mimo provoz. Existují sice plány na obnovení výroby, ta však nejspíš poběží ve prospěch Luhanské lidové republiky.

Nadvorjanská rafinérie (se sídlem v Ivano-Frankovsku), která patří Kolomejskému, je formálně považována za zařízení v provozu – ovšem jen formálně. V současné době s ní probíhá soud, mimo jiné za podvody s technologickou naftou v hodnotě kolem 1,2 miliardy hřiven.

Rafinérie v Kremenčuku vyrábí v současné době kolem 7000 tun nafty denně, což je pouze zlomek její projektované kapacity.

Z uvedeného přehledu je zřejmé, že na Ukrajině je dnes v provozu pouze jedna rafinérie, ta však pracuje jen na necelou třetinu své výrobní kapacity. Všechny ostatní kapacity přestaly vyrábět hned po příchodu nové, „proevropské“ vlády.

Vůbec nezpochybňuji, že Kyjev může nakoupit motorovou naftu jinde než v Rusku. Bude ale podstatně dražší než ta ruská. To jednak prodraží ukrajinskou zemědělskou produkci, která je i tak jen stěží konkurenceschopná vzhledem k tomu, že do zemědělství nejdou žádné státní dotace. Zvýší to také objem vojenských výdajů z rozpočtu Ukrajiny – a to jí znesnadní další přežívání.

Ukrajincům by se ovšem vyplatilo, aby se zamysleli ještě nad něčím dalším. Svého času všechny ukrajinské rafinérie vyráběly na plnou kapacitu. Motorová nafta je nezbytná v dostatečném množství pro zajištění sklizně úrody a nákladní dopravy. A přeprava nákladů je jedním z hlavních ukazatelů výkonnosti ekonomiky.

Na Ukrajině klesá výroba elektřiny, objem přepravy nákladů, klesá HDP – ubohé a hloupé „navzdory Moskvě“ vede i přes sliby eurointegrátorů jenom k úpadku, bídě a rozvratu.

Alexandr Rogers

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Grad a Smerč ovládnou arktické pláně. Rusko vyvíjí speciální verze raketometů pro daleký sever (VIDEO)

  Ruská federace v posledních letech věnuje značnou pozornost schopnosti bránit své rozsáhlé arktické oblasti. Díky zásobám surovin a otevírajícím se obchodním cestám nejenže rychle získávají na významu, ale jsou předmětem zájmu řady dalších hráčů. Rusko nic neponechává náhodě a pro boj v Arktidě uzpůsobuje řadu zbraňových systémů – včetně těžkých raketometů.

 • Nové ruské zbraně: dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí žít

  Odhalení existence nových zbraňových systémů ruským prezidentem Vladimirem Putinem má zásadní význam nejen pro obranyschopnost jeho země, ale i pro udržení míru v našich končinách.

 • Páté pravidlo aritmetiky

  Také občas marně hledáte odpověď na otázku, jak je možné, že se dnešní špičkově vzdělaní američtí a evropští politici chovají naprosto iracionálně a věří i tomu, že „už Masaryk říkal, že všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda“? Dokonalou odpověď dává znamenitý článek Viktora Docenka, vyučujícího fyziku a matematiku na pařížské Univerzitě Pierra a Marie Curieových. Text, který stojí za to dočíst do konce, publikoval v českém překladu server Zvědavec.

 • Kdo má prospěch z otrávení ruského emigranta v Británii?

  Britové jsou dobře známi svým talentem pro dramatizování, pokud jde o špionážní příběhy z dob studené války a o záhadné vraždy. Vzpomeňme třeba Iana Fleminga, Johna Le Carré či Agathu Christie. Ovšem epizoda s otrávením bývalého ruského špiona na lavičce veřejného parku v malebném anglickém městečku, která byla zveřejněna tento týden, obsahuje až podezřele mnoho dramatických rysů.

 • Sarmat, Kinžal, Avangard… Pěkně popořádku, podrobně a přímo od náměstka ministra obrany (VIDEO)

  Vladimir Putin ve svém projevu před Federálním shromážděním oznámil, že Rusko disponuje zcela novými vysoce přesnými systémy strategických zbraní. Téma ruských zbraňových novinek se dostalo do středu pozornosti celého světa. Státní orgány i veřejnost jednotlivých zemí zvažují nové vojenské schopnosti a možnosti Ruska jakož i jeho návrhy na mírovou koexistenci všech států a národů světa.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Co se děje v Sýrii? Expert stručně a přehledně o posledním vývoji událostí
  Situace v Sýrii se podle zpráv z poslední doby značně vyostřuje. Na bojišti se kromě syrské armády a řady povstaleckých skupin vyskytují dvě regionální velmoci a dvě globální supervelmoci. Ruské jednotky častěji než kdy dříve čelí koordinovaným útokům a první ruští občané zemřeli pod palbou amerických sil.
  úterý, 20 únor 2018 22:27 Přečteno 6642 krát
 • Eskalace v Sýrii – kam až lze Rusy dotlačit?
  Události v Sýrii se v poslední době evidentně zhoršily a roste množství důkazů, že ruské síly v Sýrii jsou cílem systematické kampaně „opotřebovávacích útoků“.
  pondělí, 19 únor 2018 21:31 Přečteno 5998 krát
 • Kyjev se do tří let chystá na válku s Ruskem
  Ukrajina žije očekáváním „odražení agrese ze strany Ruska“, což je možno chápat jako přípravu na obsazení Donbasu – ten Ukrajina, plně v souladu s novým zákonem, považuje za území „okupované Ruskou federací“. Podle náčelníka generálního štábu ukrajinské armády má Kyjev na takovou operaci nejen „zpracované plány“, ale také nové druhy…
  pondělí, 05 březen 2018 22:28 Přečteno 4512 krát
 • KLDR nejen jako „olympijský vítěz“. Bude k ní svět nakonec vzhlížet?
  Je po olympijských hrách a nad KLDR se znovu stahují mračna. Spojené státy přes proklamace o „ochotě jednat“ uvalují nové sankce a vyhrožují, přicházejí zaručené „zprávy jihokorejské rozvědky“ o nedostatku potravin i papíru v zemi, chystá se další velké cvičení v těsné blízkosti KLDR. Čeká Sever zničení či hlad, nebo…
  pondělí, 26 únor 2018 23:57 Přečteno 4092 krát
 • Válka v Sýrii skončila, ale pokračuje: Američané se snaží zabránit vítězství za každou cenu
  S použitím přenosného raketového kompletu americké výroby byl 3. února letošního roku v provincii Idlíb sestřelen ruský bitevní letoun Su-25. Jeho pilot Roman Filipov se katapultoval a po dopadu na zem se pustil do boje s nepřítelem. Nějakou dobu jej odrážel střelbou z osobní zbraně a nakonec na sobě nechal…
  úterý, 27 únor 2018 23:04 Přečteno 4001 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru