Čína s dechem nekončí. Ve jménu socialismu se chystá na další sprint

Čínská lidová republika v minulých dnech překročila práh epochálních politických, ekonomických i společenských změn. Kteří konkrétní lidé budou jejich kormidelníky? A kam kráčí země, jež staví na hlavu mantry o tom, že plán je překážkou rozvoje a socialismus svěrací kazajkou jednotlivce?

Ve stínu průběhu a překvapivých výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zatím zůstala jiná, celosvětově významná událost – jednání 19. sjezdu Komunistické strany Číny a závěry prvního zasedání jejího nového ústředního výboru.

Čína je přitom podle odborníků i nezpochybnitelných fakt významnou světovou mocností s dnes již druhou nejsilnější ekonomikou, obrovským vlivem v celé Asii, rozvojovém světě a v zemích snažících se o ekonomickou a politickou nezávislost na USA.

Její ekonomická, politická i vojenská síla bude podle všech prognóz i nadále narůstat a v blízké budoucnosti se stane hlavní hybnou silou dalšího rozvoje světa. Rozhodující vliv na dění v ČLR má personální obsazení hlavních funkcí ve státě a v ústředním výboru Komunistické strany (KS). Publikujeme proto překlad článku deníku Gazeta.ru k výsledkům 1. zasedání nově zvoleného ústředního výboru (ÚV) KS Číny.

K výsledkům sjezdu a z nich vyplývajícímu dalšímu zaměření rozvoje Číny se v dalších dnech ještě vrátíme.

Znovu Si

V Pekingu proběhlo první plenární zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny zvoleného na jejím 19. sjezdu. Generálním tajemníkem ÚV KS Číny byl zvolen prezident ČLR Si Ťin-pching. Současně byl zvolen i do funkce předsedy Vojenské rady ÚV řídícího Národní osvobozeneckou armádu Číny.

K výrazným změnám došlo ve složení Politbyra ÚV a jeho stálého výboru, který je prakticky nejvyšším orgánem země: kromě samotného Si Ťin-pchinga v něm z dosavadních členů zůstal jen předseda Státní rady (vlády) ČLR  Li Kche-čchiang.

Zástupci Si Ťin-pchinga ve Vojenské radě ÚV se stali generálplukovníci Sü Čchü-liang a Čang Jü-s'-a. Vojenský výbor ÚV řídí činnost čínských ozbrojených sil – Národní osvobozenecké armády Číny. Paralelně s tímto stranickým orgánem existuje také obranný orgán státu – Ústřední vojenská komise ČLR, jejíž složení se však zpravidla neliší od složení Vojenského výboru ÚV.

Do nejužšího vedení KS Číny – Stálého výboru politbyra – pak byli zvoleni předseda Šanghajské stranické organizace Chan Čeng, místopředseda Státní rady (vicepremiér) Wang Jang, vedoucí sekretariátu ÚV Li Čan-šu, vedoucí Organizačního oddělení ÚV  Čao Le-ťi a vedoucí Centra pro politický výzkum při ÚV Wang Junin.

Jak ještě před volbou Stálého výboru oznámil deník South China Morning Post, nebyl ani do nového ÚV zvolen jeden z nejbližších spolupracovníků Si Ťin-pchinga a vedoucí osobnost protikorupční kampaně v KS Číny Wang Čchi-šan.

Devětašedesátiletý Wang tak ztrácí i možnost pokračovat ve funkci předsedy Ústřední disciplinární komise zabývající se bojem s korupcí. Vedení strany i státu v Číně se již řadu let snaží dopadnout a dostat do vězení tisíce zkorumpovaných hospodářských i politických činitelů.

Podle informací South China Morning Post se novým předsedou Ústřední disciplinární komise pravděpodobně stane Čao Le-ťi. Korupce je jedním z hlavních čínských problémů: právě jí a zpronevěrami nejvíce trpí čínská armáda. Z korupce byli obviněni například i dva z bývalých místopředsedů Ústřední vojenské komise – oba generálplukovníci. První z nich zemřel v průběhu vyšetřování na rakovinu, druhý byl vojenským tribunálem odsouzen k doživotnímu vězení.

Na cestě ke společnosti střední prosperity

Během jednání 19. sjezdu KS Číny vytýčil Si Ťin-pching prioritní úkoly dalšího rozvoje Číny nikoli pouze na pět let, tedy do konání 20. sjezdu v roce 2022, ale na podstatně delší období. O několik málo dnů později, 24. října, pak agentura Reuters oznámila, že sjezd schválil doplnění stanov KS Číny s tím, že v nich bude uvedeno jméno současného vůdce strany a jeho politická ideologie.

Podle schváleného návrhu bude ve stanovách KS Číny uvedeno jméno Si Ťin-pchinga a „teorie Si Ťin-pchinga o socialismu s čínskými charakteristickými rysy v nové epoše“.

Až dosud byl „socialismus s čínskou specifikou“, bez odkazu na „novou epochu“ zformulovaný Teng Siao-pchingem na počátku čínských reforem, považován za základ ideologie čínské KS. „Socialismus s čínskou specifikou“ tak v sobě zahrnoval celé období vývoje dogmat KS Číny v „pomaocetungovské“ době.

Je samozřejmé, že se Siův plán v první řadě týká ekonomiky. Předpokládá, že Čína se během několika málo let vyrovná s chudobou a do roku 2035 v ní vznikne „středně prosperující společnost“. Tak byl tento záměr i ohlášen během 19. sjezdu KS.

Hlavní důraz bude v ekonomice kladen na stimulaci domácí poptávky a na nové technologie. Ideje socialismu však ČLR neopustí.

Čínský stát bude stimulovat banky k vytváření nových typů spotřebitelských úvěrů. Budou snížena cla na část spotřebního zboží, zvýší se počet bezcelních obchodů.

Je zaváděno placené volno a v souvislosti s tím jsou plánovány (vysoké) investice do infrastruktury domácího cestovního ruchu a do dopravy. „Musíme být připraveni na příchod epochy masové turistiky,“ uvedl ve svém projevu Si.

KS se dále zasadí za zjednodušení a formalizaci dosavadních omezení týkajících se změny trvalého bydliště, přihlášení k pobytu a podobně.

Je plánována renovace více než 6 milionů (státních) bytů ze zastaralého bytového fondu.

Nový desetiletý plán ekonomického rozvoje Číny počítá s výrazným vzestupem centrálních a západních provincií země. Úkolem rozvinutějších východních částí státu je „dosáhnout průlomu v oblasti institucionálních inovací, sjednotit plánování ekonomického rozvoje na moři a na souši“.

Jak Si Ťin-pching naznačil ve svém projevu, Čína je do roku 2035 schopna sesadit USA z pozice nejsilnější ekonomiky světa.

„Čínská ekonomika trvale dosahuje středně vysokých temp růstu a udržuje se v tomto ukazateli na jednom z čelných míst mezi významnými státy světa. Pokud jde o HDP, ten vzrostl z 54 bilionů jüanů na 80 bilionů (od r. 2013 – pozn. redakce Gazeta) a ČLR se tak dostala na 2. místo ve světě,“ uvedl Si. Dodal, že „podíl Číny na růstu světové ekonomiky již překročil hodnotu 30 %“.

Vedení státu očekává, že v letošním roce dosáhne ekonomický růst Číny téměř 7 %. Průměrný růst světové ekonomiky je přitom sotva poloviční.

Ivan Žukovskij

Překlad a úvod: mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: gazeta.ru

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

 • O co šlo v Pekingu? O konec amerického století a začátek století Eurasie (VIDEO)
  Svět má za sebou událost epochálního významu, kterou západní média prakticky ignorovala – pekingské fórum k iniciativě Nové hedvábné stezky. Ilustrací úpadku západních hodnot byl fakt, že největším tématem, které zaujalo tuzemská média, bylo zdržení závěrečného focení způsobené prezidentem Zemanem. Přitom v Pekingu nešlo o nic menšího, než o skoncování…
  čtvrtek, 01 červen 2017 23:19 Přečteno 13341 krát
 • Rusko hromadí zlato nejrychleji na světě. A nijak v tom nepolevuje
  Ruská federace nejrychleji ze všech zemí světa zvětšuje své zlaté rezervy. Jen za letošní rok navýšila své zásoby zlata o více než devadesát tun.
  úterý, 25 červenec 2017 17:21 Přečteno 6981 krát
 • Rusko a Čína se společně vzdalují dolaru: systém plateb v rublech a jüanech už funguje
  Finanční systémy Číny a Ruska se sbližují každým dnem. S cílem snížit rizika finančních operací a zvýšit efektivitu svých devizových operací spustila Čína clearingový systém operací s čínským jüanem a ruským rublem. Rusko a Čína také pokračují v přechodu od obchodování v dolarech k trhu na bázi zlata podle postupně…
  čtvrtek, 02 listopad 2017 23:10 Přečteno 5998 krát
 • Banka Ruska začala připravovat národní kryptoměnu
  Ruská Centrální banka začala připravovat národní kryptoměnu. Na nedávném Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (PMEF) to oznámila místopředsedkyně Centrální banky Ruské federace Olga Skorobogatova.
  neděle, 18 červen 2017 22:07 Přečteno 5458 krát
 • Kapitalismus a nerovnost po sto padesáti letech. Měl Marx pravdu?
  Rychle rostoucí nerovnost žene naši civilizaci do záhuby. Proč digitalizace průmyslu a dalších odvětví ekonomiky tento proces ještě urychlí a k jakým může vést důsledkům, rozebírá Anatol Liven ve svém článku pro diskusní Valdajský klub.
  neděle, 29 říjen 2017 20:46 Přečteno 3542 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru