Bělgorodská oblast: ruský předobraz budoucího společenství vzájemné solidarity

Má Rusko potenciál spasit lidstvo od současného individualistického a egoistického úpadku? Je nějaká šance, že se svět obrodí z nákazy liberalismem, jako když se probouzíme ze špatného snu? Filosof Alexandr Dugin tomu věří a popisuje první vlaštovku ohlašující uzdravování společnosti z jedné ruské gubernie.

Právě jsem se vrátil z Bělgorodu a chtěl bych se podělit o své dojmy.

Když se nás ptají „jaké byste vy, konzervativci a tradicionalisté, chtěli vidět Rusko?“, začínáme obvykle mluvit o eurasijských projektech, slavjanofilních utopiích, nebo se obracíme ke zkušenosti z Moskevského carismu či říše. To je v pořádku, ale někdy se nám stane, že nemáme dostatek skutečných příkladů a vzorů, a to činí naše pozice méně přesvědčivé. Tuto mezeru je snadné vyplnit jednoduchou radou: zajeďte si do Bělgorodu!

V Bělgorodě byl během dlouhé doby gubernátorství Jevgenije Stěpanoviče Savčenka vybudován regionální model ruského způsobu života, jenž může být podle mého názoru doporučen jako vzor. A to má zásadní význam. Ve stejné době, jako všechny ostatní regiony Ruska, při stejném zákonodárství a stejné vládě, jak v děsivých v 90. letech, tak při následném příklonu ke konzervatismu v roce 2000, navzdory tomu všemu v oblasti Bělgorodu běželo naplno skutečné národní obrození. Jako by se zde pomalu a postupně vytvářel obraz Ruska, jaké opravdu potřebujete, o jaké usilujeme a o jakém sníme. Co především umožnilo Bělgorodský zázrak?

V Bělgorodě lidé, inteligence i vláda již před desetiletími ostře pocítili potřebu ideologie, která by byla alternativou k liberalismu. A tato ideologie, nebudete mi věřit, byla vytvořena. Říká se jí solidarita. Jejím cílem je vybudování společnosti postavené na vzájemné solidaritě, kde světská moc je neoddělitelně spojena s duchovní mocí a byrokracie má nastavené takové podmínky, aby musela jednat v zájmu občanů a nikoliv ve svůj vlastní prospěch. Společnost by neměla být liberální, založená na individualismu a egoismu, ale na principu vzájemnosti, což zahrnuje také zbožnost, kolektivismus, a souhru pravomocí na úrovni gubernie. Tato Bělgorodská ideologie byla tak působivá, že v roce 2013 Všeruský národní koncil pojal z iniciativy patriarchy Kirilla myšlenku společenství vzájemné solidarity za své hlavní téma.

V Bělgorodě je snad poprvé v ruské historii vyřešena otázka pozemkového vlastnictví. Konečně je tak doopravdy realizována teze „pozemky křesťanům“, tedy lidem. Aby se zabránilo spekulacím s pozemky, guvernér rozhodl vydat všem 15 akrů zdarma, a také přivedl do obytných obvodů plyn a vybudoval asfaltové cesty. Musí se platit pouze za vodu, a to za velmi výhodnou cenu, a budovat. Za 20 let vyrostl kolem Bělgorodu celý stát – jedno podlaží Ruska – s obcemi, z nichž v každé je školka, škola a samozřejmě kostel. „To není možné“ – řeknete. Kdybych to neviděl na vlastní oči, asi bych tomu také nevěřil.

V Bělgorodě stojí unikátní university – státní, národní a technologická. Během sovětské doby zde nebyla žádná univerzita. Dnes je to obrovský nově vybudovaný komplex, kde studuje desetitisíce studentů a pracuje jedinečný pedagogický sbor. Stále častěji přijíždějí učitelé z Moskvy a Petrohradu: platy jsou zde vysoké, navíc město a univerzity poskytují půdu a dotace na stavbu rodinného domu.

Trhák v agrárním sektoru: Bělgorodský region má tak rozvinuté zemědělství, že pokrývá zemědělskou produkcí více regionů. A jakými produkty! Žádné GMO, žádné chemické přísady, žádná toxická hnojiva.

Ve zdravotnictví je zakotven program „rodinný lékař“ a běží kurzy na podporu plodnosti a intenzivní a velmi významné pomoci mladým rodičům. V důsledku toho se demografie očividně zlepšila.

Z toho všeho se zrodil Bělgorodský zázrak. Mohlo by se zdát, že nejde o nic mimořádného: vše je racionální a optimalizované a všechny prostředky se nacházejí uvnitř regionu. Ale proto, aby všechno zapadalo, je nezbytná, zdá se, šťastná kombinace několika faktorů: hluboké vlastenectví a vnitřní přesvědčení guvernéra, jednota a soudržnost oblastní administrativní elity, nadšená inteligence a vděčný a optimistický národ horlivě podporující všechna místní opatření.

To ale nestačí. Aby byla Bělgorodina taková, jaká je nyní, je potřeba velmi milovat svůj národ, svoji zemi, mít velké srdce a činit čestně a spravedlivě podle vnitřních životních principů. Skutečnost, že se to stává tak zřídka, že nevěříme vlastním očím – to je velmi, velmi špatné. Něco takového by mělo být normou. Ale, bohužel, jedná se o výjimku. Všem pořád něco vadí. Ale guvernérovi Savčenkovi, ani obyvatelům Bělgorodu, ani celému regionu není na obtíž nic, a pokud ano, snaží se to řešit. Víra a láska vítězí nad vším, co stojí v cestě.

Na konferenci v Bělgorodu jsme posuzovali budoucí podobu světového řádu a roli Ruska v něm. Místo pro podobnou debatu bylo zvoleno tím nejlepším možným způsobem: V Bělgorodu budoucnost už nastupuje. Budoucnost ruského společenství vzájemné solidarity, založeného na duchovnosti, národním vlastenectví a spravedlnosti.

Alexandr Dugin

Zdroj: izborsk-club.ru

Překlad: ralh

Foto: beladm.ru

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

 • O co šlo v Pekingu? O konec amerického století a začátek století Eurasie (VIDEO)
  Svět má za sebou událost epochálního významu, kterou západní média prakticky ignorovala – pekingské fórum k iniciativě Nové hedvábné stezky. Ilustrací úpadku západních hodnot byl fakt, že největším tématem, které zaujalo tuzemská média, bylo zdržení závěrečného focení způsobené prezidentem Zemanem. Přitom v Pekingu nešlo o nic menšího, než o skoncování…
  čtvrtek, 01 červen 2017 23:19 Přečteno 12937 krát
 • Zemím Eurasijské unie v čele s Ruskem se otevírají nebývalé možnosti
  Eurasijskou hospodářskou unii a Rusko jako klíčovou zemi tohoto uskupení čekají bezpochyby velmi zajímavé perspektivy. Nejde čistě jen o ekonomiku: dohody o volném obchodu se zeměmi jako Egypt, Írán či Singapur posílí partnerství s těmito stále významnějšími světovými hráči a umožní přístup ke strategickým námořním cestám. Detaily popsal analytický portál…
  čtvrtek, 11 květen 2017 23:53 Přečteno 6739 krát
 • Rusko hromadí zlato nejrychleji na světě. A nijak v tom nepolevuje
  Ruská federace nejrychleji ze všech zemí světa zvětšuje své zlaté rezervy. Jen za letošní rok navýšila své zásoby zlata o více než devadesát tun.
  úterý, 25 červenec 2017 17:21 Přečteno 6557 krát
 • Banka Ruska začala připravovat národní kryptoměnu
  Ruská Centrální banka začala připravovat národní kryptoměnu. Na nedávném Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru (PMEF) to oznámila místopředsedkyně Centrální banky Ruské federace Olga Skorobogatova.
  neděle, 18 červen 2017 22:07 Přečteno 5093 krát
 • Setkání Putina s Trumpem: přijde konec liberálního ekonomického modelu?
  Přední ruský politický a ekonomický analytik Michail Chazin se zamýšlí nad možnou podobou průběhu systémových změn ve světové ekonomice v kontextu setkání hlav nejvýznamnějších států světa.
  úterý, 09 květen 2017 00:02 Přečteno 4083 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru