Ruská pravoslavná církev navrhuje bezúročný finanční systém a zákaz spekulací

Ježíš byl mírumilovným tvorem. Přesto penězoměncům v chrámě převrátil rázně stoly, aby nás varoval před bohem mamonu a lichváři, kteří nic nevytváří. Kdy víc je jeho varování aktuálnější, než dnes. Ruská ortodoxní církev navrhuje bezúročný finanční systém a zákaz spekulací.

Ale u nás my, neortodoxní katolíci, propagující totéž, si necháváme nadávat od našich spoluvěrců do amatérů a ekonomů, kteří neznají základní ekonomické zákony. V Rusku se však rýsuje naděje na posun v myšlení.

Přesto se divíme, že lichva, složený úrok, spekulace a tvorba peněz z ničeho papeže Františka zajímá evidentně podstatně méně než oteplování planety. Pokud oteplování planety opravdu existuje, je právě negativním ekologickým důsledkem působení složeného úroku. Dokud bude díky složenému úroku vytvářen tlak na nekonečný hospodářský růst, pak je každá rada ohledně životního prostředí více méně zbytečná. Natož zavedení uhlíkové daně, kterou se budou snažit prosadit zachránci planety v Paříži, kde kvůli zavedení výjimečného stavu nebudou elity, prosazující naše dobro, rušeni demonstracemi. Protože demonstrace jsou v průběhu zasedání o klimatických změnách v Paříži pochopitelně zakázány.

Neortodoxní návrhy ortodoxní církve

V této napjaté době přicházejí ruští ortodoxní patriarchové s neortodoxními návrhy finančního systému, který by měl být v souladu s ortodoxní křesťanskou morálkou. Ježíš byl mírumilovným tvorem. Přesto penězoměncům v chrámě rázně převrátil stoly, aby nás varoval před bohem mamonu a lichváři, kteří nic nevytváří. Kdy víc je jeho varování aktuálnější než dnes, kdy se vysoce sofistikované penězoměnectví postavilo na úroveň boha.

Takže bychom se měli radovat. Nevím, co tomu budou říkat naši kardinálové, kteří si nechávají radit od bankéřů, jak investovat do budoucna, aby úroky, které jim budou díky špatně provedeným restitucím platit ještě naše děti a vnuci, investovali tak, aby se jim majetek dále rozmnožoval. Na rozdíl od dobře placených poradců Goldman Sachs nebo Black Rock, je tu jedna rada zdarma: Určitě ne do instrumentů finančních trhů!

Problematiku úroku dostatečně objasňuje útlá knížečka „Occupy Money, aneb abychom i my všichni byli v budoucnosti vítězi“, od zesnulé profesorky Kennedyové, kterou právě propagujeme na stránkách E-republiky. Myslím, že se dívá seshora a má radost. Nevím, zda se tam nahoře však setká se slovutnými teology katolické církve, kteří dodnes nebyli ochotni revidovat a aktualizovat otázku úroku a lichvy, natož spekulací, v sociální nauce církve. A uznat, že staří církevní otcové měli pravdu, když považovali úrok za hřích a braní úroku bylo tvrdě sankcionováno. A to prosím žili ve společnosti, která se nacházela na zcela jiném stupni rozvoji výrobních sil.

Nestačí o hodnotách kázat, naše „hodnotové“ evropské společenství se díky mlčení řítí do záhuby. Dokonce nestačí ani odsuzovat slovně ty, co připravují války a způsobují teror. Chyba je v systému, který zákonitě vede ke krizím, sociálním nepokojům, růstu chudoby na zeměkouli, hladomorům a nakonec válkám. Selhaly církve, hlásící se ke křesťanství a selhali i křesťanští politici. Být konzervativní neznamená podporovat zloděje a podvodníky. Psát o socialistech, to je zase škoda času i papíru.

Je dobře, že s kritikou úroku a návrhem nového bezúročného systému přichází ruská ortodoxní církev. A přibližuje se v mnohém k zásadám muslimského bankovnictví. Třeba ještě ale není pozdě i pro to, aby se probudily i ostatní církve. Budou si muset vybrat: nelze sloužit Bohu a současně mamonu. Nestačí v kostele v neděli kázat o charitě. Lidé očekávají, že církve budou morální autoritou. Že ani jejich představitelé nebudou ohební jako plastelína. Že se budou podílet z hlediska své autority na morální podpoře i takového finančního systému, který bude skutečně křesťanské hodnoty prosazovat. Jsme v 21. století. Klanění se mocným tohoto světa činí církve zbytečnými a vyprazdňuje kostelní lavice.

Moskevský patriarchát ruské ortodoxní církve nemlčel

Po uvalení sankcí na ruské banky a firmy v roce 2014 přišel s vlastním návrhem bezúročného bankovního systému, který se přibližuje v mnoha aspektech islámskému bankovnictví. Dmitrij Lubomudrov, právní poradce ortodoxní církve, sdělil médiím následující:

„Uvědomili jsme si, že nemůžeme být nadále závislí na západním bankovním systému, ale že si musíme vytvořit náš vlastní. Stejně jako islámský, tak i ortodoxní systém se bude opírat nejenom o právní státní systém, nýbrž také o ortodoxní morální principy a bude pozváním pro všechny ty podnikatele, kteří hledají bezpečí v krizových dobách“.

Mezi zvláštnostmi nového systému bude bezúročné úvěrování a zákaz investování do spekulací a finančního kasina, které jsou v rozporu s hodnotami církve.

Ruská obchodní a hospodářská komora tento systém podporuje

Umíte si představit, že by toto podpořil Vladimír Dlouhý, poradce Goldman Sachs a dnešní prezident České hospodářské komory? Od srpna letošního roku se ledy hnuly. Sergej Katyrin, šéf ruských průmyslníků a obchodní komory, oznámil po zasedání s představiteli církve pro nový ortodoxní finanční řád pověřeným zástupcem Vsevolodem Chaplinem, že jak Hospodářská, tak Obchodní ruská komora ortodoxní finanční systém podpoří. Zajímavé je, že v Tatarstánu, největší muslimské ruské republice, již banky na islámské bankovnictví přešly. Což bylo hodnoceno od generálního ředitele největší ruské státní banky Sberbank velmi pozitivně.


Ortodoxní finanční systém nedovoluje brát z úvěrů úroky. Účastníci systému se podílejí společně na rizicích, ale i ztrátách na financovaných projektech. Pak lze říci, že i banka je podnikatelským subjektem. A řízení rizik, když nebudou mít jistotu, že jejich ztráty uhradí díky korumpovaným politikům a zákonodárcům pracující daňový poplatník, bude vypadat podstatně jinak.

Návrhy Sergeje Glazjeva a ortodoxní finanční model

Model se diskutuje velmi seriózně právě v době, kdy poradce prezidenta Putina Sergej Glazjev představil plán pro zlepšení ruské národohospodářské situace, v němž z hlediska bezpečnosti země vytyčuje jako klíčovou úlohu takový finanční systém, který by nemohl být ohrožován spekulanty.

Finanční sankce, obchodní sankce a stávající stále se stupňující vojenská hrozba války proti Rusku právě s touto problematikou zřejmě velmi úzce souvisí. A konec konců, první krok na cestě ke spravedlivějšímu a morálnějšímu finančnímu systému Putin již učinil: vydal mezinárodní zatykač na George Sorose.

Samozřejmě bezúročný úvěrový systém není ještě všechno. Uvidíme, jak se Rusové postaví k právu na emisi peněz a možnostem využívat decentralizované měny, které budou vyrovnávat regionální rozdíly. Pokud by nebyla možná demokratické kontrola centrální banky, mohla by mít tisk peněz v rukou pouze úzká politická elita kolem prezidenta Putina a bylo by také možné toto právo snadno zneužít. Další otázkou je filosofie hospodářského růstu, protože jít stejnou cestou jako Západ a Čína je pro planetu luxusním plýtváním zdrojů.

To, co se děje dnes v západním bankovnictví, když dochází k trvalému přelévání majetku od pracující většiny k malé elitě vyvolených, by bezúročný úvěrový model mohl zastavit, nebo alespoň velmi zbrzdit příliš rychlý, ekologii ohrožující hospodářský růst. Odsávání bohatství států, které se naivně zapojily do podvodného bankovního letadla, nemá se slibovanou demokracií nic společného a mohlo by být ukončeno. Pak bychom mohli hovořit o společnosti hodnot. Prozatím však místo hodnot vítězí peníze a vraždění právě kvůli nim.

Květa Pohlhammer Lauterbachová

Zdroj: E-republika.cz

Foto: geo

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Grad a Smerč ovládnou arktické pláně. Rusko vyvíjí speciální verze raketometů pro daleký sever (VIDEO)

  Ruská federace v posledních letech věnuje značnou pozornost schopnosti bránit své rozsáhlé arktické oblasti. Díky zásobám surovin a otevírajícím se obchodním cestám nejenže rychle získávají na významu, ale jsou předmětem zájmu řady dalších hráčů. Rusko nic neponechává náhodě a pro boj v Arktidě uzpůsobuje řadu zbraňových systémů – včetně těžkých raketometů.

 • Nové ruské zbraně: dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí žít

  Odhalení existence nových zbraňových systémů ruským prezidentem Vladimirem Putinem má zásadní význam nejen pro obranyschopnost jeho země, ale i pro udržení míru v našich končinách.

 • Páté pravidlo aritmetiky

  Také občas marně hledáte odpověď na otázku, jak je možné, že se dnešní špičkově vzdělaní američtí a evropští politici chovají naprosto iracionálně a věří i tomu, že „už Masaryk říkal, že všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda“? Dokonalou odpověď dává znamenitý článek Viktora Docenka, vyučujícího fyziku a matematiku na pařížské Univerzitě Pierra a Marie Curieových. Text, který stojí za to dočíst do konce, publikoval v českém překladu server Zvědavec.

 • Kdo má prospěch z otrávení ruského emigranta v Británii?

  Britové jsou dobře známi svým talentem pro dramatizování, pokud jde o špionážní příběhy z dob studené války a o záhadné vraždy. Vzpomeňme třeba Iana Fleminga, Johna Le Carré či Agathu Christie. Ovšem epizoda s otrávením bývalého ruského špiona na lavičce veřejného parku v malebném anglickém městečku, která byla zveřejněna tento týden, obsahuje až podezřele mnoho dramatických rysů.

 • Sarmat, Kinžal, Avangard… Pěkně popořádku, podrobně a přímo od náměstka ministra obrany (VIDEO)

  Vladimir Putin ve svém projevu před Federálním shromážděním oznámil, že Rusko disponuje zcela novými vysoce přesnými systémy strategických zbraní. Téma ruských zbraňových novinek se dostalo do středu pozornosti celého světa. Státní orgány i veřejnost jednotlivých zemí zvažují nové vojenské schopnosti a možnosti Ruska jakož i jeho návrhy na mírovou koexistenci všech států a národů světa.

 

 

 

Nejčtenější články - Alternativy

 • Jubilejní zpráva Římského klubu. Verdikt: „Starý svět je odsouzen k zániku. Nový svět je nevyhnutelný!“
  Jen málokteré globalistické uskupení vyvolává tolik diskusí a emocí jako Římský klub, který se vyjadřuje k problémům současného světa, k limitům ekonomického, ale také populačního růstu. Nedávno zveřejněná jubilejní výroční zpráva této organizace je otevřeným přiznáním hluboké krize a signálem, že dosavadní politika Západu se chystá zásadním způsobem změnit dosavadní…
  pátek, 12 leden 2018 23:36 Přečteno 12238 krát
 • Rusko a Čína se společně vzdalují dolaru: systém plateb v rublech a jüanech už funguje
  Finanční systémy Číny a Ruska se sbližují každým dnem. S cílem snížit rizika finančních operací a zvýšit efektivitu svých devizových operací spustila Čína clearingový systém operací s čínským jüanem a ruským rublem. Rusko a Čína také pokračují v přechodu od obchodování v dolarech k trhu na bázi zlata podle postupně…
  čtvrtek, 02 listopad 2017 23:10 Přečteno 8002 krát
 • Spása ve zlatě. Vladimir Putin našel obranu před útoky dolaru
  Kurz dolaru, průběžně klesající během celého roku, podnítil dedolarizaci v Rusku. Boj s takzvanou petrodolarovou závislostí se projevil zejména zvýšenými nákupy zlata, což Ruské federaci umožní již v prvním čtvrtletí příštího roku překonat v objemu zlatých devizových rezerv Čínu.
  pondělí, 11 prosinec 2017 22:13 Přečteno 7782 krát
 • Další rána pro dolar: Rusko a Čína se naučily obejít SWIFT
  Hospodářská spolupráce Ruska s Čínou vedla v uplynulém roce k vytvoření nových nástrojů zbavujících tyto státy závislosti na dolaru.
  úterý, 06 březen 2018 22:36 Přečteno 6730 krát
 • Kapitalismus a nerovnost po sto padesáti letech. Měl Marx pravdu?
  Rychle rostoucí nerovnost žene naši civilizaci do záhuby. Proč digitalizace průmyslu a dalších odvětví ekonomiky tento proces ještě urychlí a k jakým může vést důsledkům, rozebírá Anatol Liven ve svém článku pro diskusní Valdajský klub.
  neděle, 29 říjen 2017 20:46 Přečteno 5222 krát

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru