Návrat do 80. let? USA připravují použití taktických jaderných zbraní proti Rusku

Přípravy Spojených států na použití jaderných zbraní v Evropě vrací svět do první poloviny 80. let, do doby plánů rozmístění raket Pershing II v západní části kontinentu.

Velení americké armády připravuje ozbrojené síly evropských států na použití taktických jaderných zbraní proti Ruské federaci. Na nedávné konferenci o odzbrojení to prohlásil ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov.

„Jadernému odzbrojení brání mimo jiné i přítomnost amerických nestrategických jaderných zbraní v Evropě, doprovázená destabilizační praxí takzvaných společných jaderných misí. V rámci těchto misí, hrubě narušujících Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, se nejaderné státy NATO podílejí na plánech použití amerických nestrategických jaderných zbraní a zapojují se do nácviku příslušných dovedností,“ konstatoval Lavrov.

„Všem by mělo být jasné, že tím armáda USA připravuje ozbrojené síly evropských zemí na použití taktických jaderných zbraní proti Rusku,“ zdůraznil Lavrov.

„Rusko nemá (v Evropě) umístěny taktické jaderné zbraně a nepřipravuje jejich použití. Veškerou jadernou munici jsme soustředili na hlavních obranných základnách na svém území,“ upozornil. „Za dané situace není přítomnost taktických jaderných zbraní připravených k použití v Evropě jenom pozůstatkem studené války, ale zřetelně agresivním postojem,“ dodal šéf ruské diplomacie.

Je víc než pozoruhodné, jak se ve Spojených státech rétorika studené války namířená proti Rusku stává součástí každodenní reality.

Při čtení nejrůznějších amerických konstrukcí na téma perspektivy jaderné války člověku nutně přijdou na mysl články a rétorika z první poloviny 80. let minulého století.

Téma amerických raket v Evropě, o kterých hovoří jak Lavrov, tak i američtí analytici, je vlastně kopií tehdejšího plánu na rozmístění raket Pershing II na území západní Evropy.

Hrozba vzájemného jaderného zničení má ochránit svět před těmi nejkrajnějšími scénáři, logika studené války však bude tak jako v minulosti ponoukat soupeřící strany k tomu, aby se vzájemné rozpory pokoušely řešit řadou na sebe navazujících konfliktů a válek vedených na území jiných států.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 • Grad a Smerč ovládnou arktické pláně. Rusko vyvíjí speciální verze raketometů pro daleký sever (VIDEO)

  Ruská federace v posledních letech věnuje značnou pozornost schopnosti bránit své rozsáhlé arktické oblasti. Díky zásobám surovin a otevírajícím se obchodním cestám nejenže rychle získávají na významu, ale jsou předmětem zájmu řady dalších hráčů. Rusko nic neponechává náhodě a pro boj v Arktidě uzpůsobuje řadu zbraňových systémů – včetně těžkých raketometů.

 • Nové ruské zbraně: dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí žít

  Odhalení existence nových zbraňových systémů ruským prezidentem Vladimirem Putinem má zásadní význam nejen pro obranyschopnost jeho země, ale i pro udržení míru v našich končinách.

 • Páté pravidlo aritmetiky

  Také občas marně hledáte odpověď na otázku, jak je možné, že se dnešní špičkově vzdělaní američtí a evropští politici chovají naprosto iracionálně a věří i tomu, že „už Masaryk říkal, že všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda“? Dokonalou odpověď dává znamenitý článek Viktora Docenka, vyučujícího fyziku a matematiku na pařížské Univerzitě Pierra a Marie Curieových. Text, který stojí za to dočíst do konce, publikoval v českém překladu server Zvědavec.

 • Kdo má prospěch z otrávení ruského emigranta v Británii?

  Britové jsou dobře známi svým talentem pro dramatizování, pokud jde o špionážní příběhy z dob studené války a o záhadné vraždy. Vzpomeňme třeba Iana Fleminga, Johna Le Carré či Agathu Christie. Ovšem epizoda s otrávením bývalého ruského špiona na lavičce veřejného parku v malebném anglickém městečku, která byla zveřejněna tento týden, obsahuje až podezřele mnoho dramatických rysů.

 • Sarmat, Kinžal, Avangard… Pěkně popořádku, podrobně a přímo od náměstka ministra obrany (VIDEO)

  Vladimir Putin ve svém projevu před Federálním shromážděním oznámil, že Rusko disponuje zcela novými vysoce přesnými systémy strategických zbraní. Téma ruských zbraňových novinek se dostalo do středu pozornosti celého světa. Státní orgány i veřejnost jednotlivých zemí zvažují nové vojenské schopnosti a možnosti Ruska jakož i jeho návrhy na mírovou koexistenci všech států a národů světa.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru