Syrská operace jako výcvik. Část peněz na cvičení pokryla reálné bojové operace

Rusku se podařilo bez dalších nároků na rozpočet prověřit bojovou připravenost ozbrojených sil, neboť část prostředků plánovaných na provedení vojenských cvičení byla jednoduše převedena na operaci v Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin nazval syrskou operaci „výcvikem“.

Výsledky operace ruských Vzdušných a kosmických sil v Sýrii prokázaly, že připravenost armády je na potřebné úrovni. Do současné doby bylo do bojových operací zapojeno téměř sedmdesát letadel, zničeno bylo víc než dva tisíce objektů.

Rusko může podle Putina pokračovat ve „výcviku“ v Sýrii i v dalším období. „My jsme válku nezačali, ale tím, že v Sýrii uskutečňujeme jednotlivé akce s využitím Vzdušných a kosmických sil, rozvědky a systémů protivzdušné obrany, pomáháme Damašku.“

Vojenské operace syrské opozice proti „Islámskému státu“ bude přitom Rusko podporovat stejně jako operace armády Syrské arabské republiky ve snaze spojit vládní a opoziční síly k boji proti islamistům. Kontakty na představitele syrské ozbrojené opozice už Moskva našla.

Prokázala se také vynikající mobilita ruské armády. Na to, aby její útvary byly vyvedeny ze syrského území, by armáda potřebovala pouze dva dny.

Cíle vojenské operace Ruska v Sýrii bylo prakticky dosaženo: došlo ke stabilizaci legitimní syrské vlády a byly vytvořeny podmínky pro politický kompromis. Vlastní proces mírového urovnání syrského konfliktu byl zahájen. Rozmístění pozemních sil ruské armády (ve větších počtech) v této zemi tak již není nutné.

Islámský stát (IS) byl zasažen zničujícími údery, které existenci této teroristické organizace prakticky ukončily. Zbývají z ní již pouze početně malé a nekoordinované skupinky teroristů tvořené příslušníky IS, kterým se zatím podařilo uniknout. S těmi se momentálně vypořádávají vojáci vládní armády, kurdské oddíly Národní sebeobrany a jednotky ozbrojené opozice.

Vyjádření nejvyššího představitele Ruska nejenže srozumitelně vysvětluje postoj Moskvy k „syrské frontě“ v rámci mezinárodní politiky, ale současně i vyvrací fantazijní tvrzení USA o tom, že Sýrie se stane pro Rusko „druhým Afghánistánem“.

Pomoc Sýrii nebyla zdlouhavou vojenskou operací s velkými ztrátami a požadavky na státní rozpočet, ale výcvikem vojsk v reálných bojových podmínkách, který umožnil letcům a dalším ruským vojenským specialistům zdokonalit jejich dovednosti a návyky.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: Kremlin.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 • Grad a Smerč ovládnou arktické pláně. Rusko vyvíjí speciální verze raketometů pro daleký sever (VIDEO)

  Ruská federace v posledních letech věnuje značnou pozornost schopnosti bránit své rozsáhlé arktické oblasti. Díky zásobám surovin a otevírajícím se obchodním cestám nejenže rychle získávají na významu, ale jsou předmětem zájmu řady dalších hráčů. Rusko nic neponechává náhodě a pro boj v Arktidě uzpůsobuje řadu zbraňových systémů – včetně těžkých raketometů.

 • Nové ruské zbraně: dobrá zpráva pro všechny, kteří chtějí žít

  Odhalení existence nových zbraňových systémů ruským prezidentem Vladimirem Putinem má zásadní význam nejen pro obranyschopnost jeho země, ale i pro udržení míru v našich končinách.

 • Páté pravidlo aritmetiky

  Také občas marně hledáte odpověď na otázku, jak je možné, že se dnešní špičkově vzdělaní američtí a evropští politici chovají naprosto iracionálně a věří i tomu, že „už Masaryk říkal, že všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda“? Dokonalou odpověď dává znamenitý článek Viktora Docenka, vyučujícího fyziku a matematiku na pařížské Univerzitě Pierra a Marie Curieových. Text, který stojí za to dočíst do konce, publikoval v českém překladu server Zvědavec.

 • Kdo má prospěch z otrávení ruského emigranta v Británii?

  Britové jsou dobře známi svým talentem pro dramatizování, pokud jde o špionážní příběhy z dob studené války a o záhadné vraždy. Vzpomeňme třeba Iana Fleminga, Johna Le Carré či Agathu Christie. Ovšem epizoda s otrávením bývalého ruského špiona na lavičce veřejného parku v malebném anglickém městečku, která byla zveřejněna tento týden, obsahuje až podezřele mnoho dramatických rysů.

 • Sarmat, Kinžal, Avangard… Pěkně popořádku, podrobně a přímo od náměstka ministra obrany (VIDEO)

  Vladimir Putin ve svém projevu před Federálním shromážděním oznámil, že Rusko disponuje zcela novými vysoce přesnými systémy strategických zbraní. Téma ruských zbraňových novinek se dostalo do středu pozornosti celého světa. Státní orgány i veřejnost jednotlivých zemí zvažují nové vojenské schopnosti a možnosti Ruska jakož i jeho návrhy na mírovou koexistenci všech států a národů světa.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru