Kvantový počítač, hořlavý led, likvidace chudoby. Úspěchy Číny už nikdo nemůže zpochybnit

Mnozí v naší zemi by podobný novoroční projev zesměšňovali. Slova jako „společně budovat zemi“ by je vydráždila obzvlášť při pohledu na generálního tajemníka komunistické strany, řečnícího s rudým praporem po pravici. Ale posměšky, vztek a zášť by byly tím jediným, na co by se zmohli: argumenty čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nemůže vyvrátit žádná kritika.

Hlava Říše středu se prostřednictvím televize CGTN v novoročním projevu obrátil ke všem lidem planety Země, ale především k lidem čínským. Nemohl je nepotěšit – rok 2017 byl rokem nezpochybnitelných úspěchů nejlidnatější země světa.

Nejen na poli ekonomickém, ale i v oblasti sociální, ve zdravotnictví, v řadě vědeckých a technických oborů, v dobývání kosmu, vojenství a v dalších oblastech.

Hlavní úspěchy neopomněl Si Ťin-pching v projevu zmínit. „V roce 2017 jsme uskutečnili 19. sjezd Komunistické strany Číny, vstoupili jsme do nové etapy budování země, moderní socialistické země. Vstoupili jsme do nové úrovně ekonomického rozvoje. Objem hrubého domácího produktu Číny převýšil 80 trilionů juanů,“ konstatoval.

Čínské hospodářství jen loni vygenerovalo více než třináct milionů nových pracovních míst. „Systém sociálního a důchodového zabezpečení pokryl více než 900 milionů lidí. A systém zdravotního zabezpečení 1,35 miliardy lidí. Z chudoby se podařilo vyvést více než deset milionů lidí,“ pokračoval Si.

Nové bydlení získalo 3,4 milionu lidí a také další miliony čínských obyvatel si v loňském roce polepšily: „Vypořádali jsme se s úkolem zrekonstruovat a obnovit šest milionů starých domů. Urychlujeme práci na zlepšení úrovně života lidu a ochrany životního prostředí. Lid se začal cítit úspěšnějším, šťastnějším a lépe chráněným. Udělali jsme ještě jeden velký krok směrem k všestrannému budování společnosti středního dostatku: dosáhli jsme značných úspěchů v inovacích a vědě, technice a v realizaci velkých projektů.“

Připomněl zkonstruování a vypuštění vesmírného rentgenového teleskopu, který umožní zkoumat černé díry nebo neutronové hvězdy. V loňském roce se poprvé vznesl moderní čínský dopravní letoun C919, čínští vědci vyrobili kvantový počítač, začala zkušební výroba speciálně vyšlechtěné odrůdy rýže schopné udržet se ve slané (mořské) vodě.

„Na vodu byla spuštěna první letadlová loď čínské výroby. Úspěšně se uskutečnilo ponoření hlubokovodního aparátu Haiyi do mořských hlubin (autonomní podmořský robot Haiyi-7000 dosáhl rekordní hloubky 6329 metrů – pozn. red.),“ připomněl čínský prezident.

Čínským specialistům se podařilo poprvé získat takzvaný hořlavý led, což je hydrát metanu považovaný za jeden z možných energetických zdrojů budoucnosti. V Šanghaji vstoupil do ostrého provozu nejnovější automatizovaný přístav Yangshan a světlo světa spatřil vysokorychlostní vlak nové generace Fùxīng, schopný vyvinout rychlost až 450 kilometrů v hodině.

Si Ťin-pching neopomněl zmínit impozantní  vojenskou přehlídku na počest 90. výročí vzniku Národně-osvobozenecké armády Číny.

„Rok 2018 bude rokem všestranného oživení ducha 19. sjezdu, kde byly stanoveny plány rozvoje naší země na příštích třicet let,“ řekl. A co čeká Čínskou lidovou republikou v nejbližších letech? „Do roku 2020 musíme dosáhnout našich cílů likvidace chudoby na venkově. Zůstaly nám jen tři roky. Celá společnost musí začít konat. Poslali jsme do této ‚války' nejlepší ‚vojáky', přijali přesná opatření a jdeme neustále k vítězství.“

Jak podotkl, pokud se zemi podaří během tři let vypořádat se s chudobou, bude to poprvé v mnohatisícileté historii, kdy Čína bude společností bez bídy. „Pojďme spolu vykonat toto veliké dílo čínského lidu a celého lidstva,“ vyzval.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com / CGTN

loading...

Ohodnotit článek
(18 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru