Ukrajina „zakazuje“ stavbu Kerčského mostu. Přeprava po mostě zasáhne kapsy „patriotů“

„Most stop! A hned!“ Zhruba takový příkaz se pokusil vydat Kerčskému mostu ukrajinský ministr infrastruktury Omeljan. Ve stavbě mostu, kterým Rusko spojí svou pevninu s Krymem, vidí „nebezpečí pro námořní provoz a současně i pro obchod“ – a požaduje stavbu mostu zastavit.

„Protiprávní stavbu Kerčského mostu je nutno okamžitě zastavit; to je možné uskutečnit pouze pod tlakem zahraničních partnerů Ukrajiny a zavedením dalších sankcí jak proti ruskému státu, tak také proti firmám, společnostem i jednotlivým osobám účastnícím se na nezákonné stavbě Kerčského mostu,“ vykřikuje ministr.

Podle Omeljana, patřícího do skupiny ukrajinských vládních „jestřábů“ (v čele s ministrem vnitra Avakovem), Ruská federace „trvale porušuje základní pravidla námořního práva tím, že hospodaří, provádí rybolov a uskutečňuje stavební práce ve výlučné ekonomické zóně Ukrajiny“.

Sama Ukrajina za to Vladimira Putina trestat nemůže, spoléhá ale na nové protiruské sankce, které slibují prosadit Spojené státy. „Jestřábi“ mezitím ponoukají k aktivitě partnery Ukrajiny, když srovnávají „anexi“ Krymu s aktivitami Ruska na Kubě v 60. letech: „Krym – to je ve skutečnosti Kuba číslo 2. Totéž, co sovětské impérium provádělo v 60. letech na dohled od USA, dnes Ruská federace jako následník SSSR provádí na Krymu,“ snaží se ministr strašit Američany.

Nejbolestněji ale Kerčský most zasáhne kapsy ukrajinských „patriotů“. A čím větší odhadují tito „vlastenci“ své ztráty, tím větší paniku to vyvolává mezi členy ukrajinské vlády – penízky odplouvají, a to v doslovném smyslu slova.

Omeljan si stěžuje, že v důsledku výstavby Kerčského mostu bude omezena nosnost lodí proplouvajících Kerčským průlivem, a to že způsobí ekonomické ztráty ukrajinským výrobcům a dopravcům.

K dnešnímu dni došlo podle Ukrajiny k poklesu námořního provozu a odbavených nákladů v přístavech Mariupol a Berďjansk, což se negativně odráží v hospodářských výsledcích tamních podniků. Podstatně prý se zhoršilo zajištění přepravy a zpracování obilovin v Azovské oblasti.

Nechybí moc a ukrajinské přístavy začnou chátrat a rozpadat se stejně jako loděnice, jejichž zařízení je dnes odváženo do šrotu.

Hrozivým problémem je pro Ukrajinu i skutečnost, že oba zmíněné přístavy leží v tzv. frontové zóně, kde je problematika pracovních míst vyhrocenější než jinde. Pokud zmizí i poslední zbytky průmyslové infrastruktury, pak již tuto oblast na Ukrajině nic neudrží.

Vinu na tom samozřejmě ponese, tak jako vždy, Putin. „Rusko tento region úmyslně a cílevědomě destabilizuje,“ stěžuje si Omeljan a tvrdí, že stavba mostu přes Kerčský průliv je „dalším nástrojem politického a hospodářského nátlaku na Ukrajinu“.

Mimochodem to samé tvrdí i americká velvyslankyně na Ukrajině. Marie Jovanovičová prohlásila, že „pokračování ve stavbě mostu přes Kerčský průliv výrazně omezuje dopravu nákladů do ukrajinských přístavů v Azovském moři“.

Tyto přístavy jsou podle ní důležité pro dopravu ukrajinského uhlí, obilí, rud a kovů na domácí i mezinárodní trhy. Přeloženo z diplomatického do běžného jazyka to znamená, že vznikají problémy s dodávkami uhlí z Pensylvánie, které Porošenkovi slíbil dodat Trump. Složitější bude i vývoz surovin, kterými Ukrajina platí Západu za jeho podporu.

To vše si Západ uvědomuje a důsledkem je i nový seznam sankcí připravovaný USA. I ten však jen těžko zastaví výstavbu magistrály, která již za necelý rok propojí Krym s Ruskem a udělá tak tlustou čáru za diskusí ukrajinských „patriotů“, komu patří Krym.

Olga Talova

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(18 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru