Návrat ruských vojáků na Kubu a do Vietnamu? Z Rady federace znějí hlasy pro

Rusko by se mělo v současné napjaté situaci zabývat otázkou opětovného umístění svých vojenských základen na Kubu a do Vietnamu. Diskuse o tomto možném kroku jako reakci na agresivní kroky Spojených států se vede na půdě Rady federace, horní komory ruského parlamentu.

Předseda výboru Rady federace pro obranu a bezpečnost Viktor Bondarev se domnívá, že ruská vojenská základna na Kubě by na pozadí rostoucí agresivity ze strany Spojených států „odpovídala zájmům mezinárodní bezpečnosti“. Bondarev zdůraznil, že s případným umístěním ruské základny na Kubě musí souhlasit Havana.

Současně poznamenal, že Rusko by mělo také zvážit – při svolení tamních orgánů – umístění vojenské základny ve Vietnamu.

Podle ruského politika a bývalého velitele letectva „zesílení napětí ve světě, otevřené vměšování do vnitřních věcí zemí – historických partnerů Ruska – nevylučuje náš (ruský) návrat do Latinské Ameriky.“

Dříve přitom první místopředseda výboru pro mezinárodní záležitosti Rady federace Vladimir Džabarov uvedl, že otázka umístění ruské vojenské základny na Kubě může vyprovokovat další zostření vztahů mezi Moskvou a Washingtonem a stát se příčinou „vzniku druhé Karibské krize“.

Sovětský svaz přitom od šedesátých, resp. sedmdesátých let minulého století disponoval základnami jak na Kubě, tak ve Vietnamu.

V roce 1962 postavil výzvědnou základnu Lourdes nedaleko Havany. Základna, která sloužila především sovětským zpravodajským službám, byla umístěna do blízkosti území Spojených států a působilo na ní až patnáct set operativců, techniků a dalšího bezpečnostního personálu. Po rozpadu Sovětského svazu ale ruské orgány rozhodly o jejím uzavření, k čemuž došlo v roce 2001.

Ve Vietnamu SSSR od roku 1979 využíval základnu Cam Ranh, a to nejen k výzvědné činnosti ve vojensky velmi aktivní oblasti Jihočínského moře, ale především k technické a logistické podpoře sovětských námořních sil včetně flotily jaderných ponorek působících v oblasti.

Na základně Cam Ranh byly také umístěny sovětské bojové letouny a sloužilo na ní až pět tisíc vojáků. Rusko jako nástupnický stát SSSR základnu opustilo v roce 2004, po uplynutí pětadvaceti let platnosti mezistátní dohody o užívání základny.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: mil.ru

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru