Lavrov načrtl nový svět: Multipolarita je skutečností a to podstatné se bude dít v Eurasii (VIDEO)

Unipolární hegemonie skončila, objektivní realitou se stal multipolární svět. Nepřijetí těchto skutečnosti jen umocňuje napětí a vede k ničivým válkám. Budoucnost rozvoje je v širokém eurasijském partnerství. Podívejte se na zásadní vystoupení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ve Státní dumě (video s českými titulky).

Lavrov přednesl „zprávu o stavu světa“, zmítaném napětím a válkami. Řekl jasně, že dominance jediného centra moci skončila. „Hlavní příčina současné situace spočívá v usilování adeptů teorie bývalé unipolární hegemonie udržet si libovolnou cenou globální dominanci. Všem vnutit pseudoliberální hodnoty bez ohledu na kulturní svébytnost a rozmanitost současného světa,“ řekl ministr zahraničí.  

Ještě nikdy se podle něj principy práv člověka a svobody volby nezneužívaly tak cynicky, jako když jsou proklamovány coby „slogany pro krytí politické a ekonomické expanze“.

„Zároveň se svět rychle mění, probíhá přerozdělení ekonomické moci a s tím spojeného politického vlivu. Proces formování stabilního polycentrického systému se stal objektivní realitou,“ konstatoval.

Velkou pozornost Rusko věnuje regionu Blízkého východu a severní Afriky, kde „vzniklo v důsledku exportu demokracie nebezpečné mocenské vakuum, a do černé díry bezzákonnosti a chaosu se propadl ohromný region od Atlantiku po Afghánistán“.

Rusko „přijímá opatření“ k nápravě tohoto stavu a současně usiluje o rozvoj – kde bude ležet jeho těžiště, Lavrov rozvinul v další části řeči. „Pomáháme budování vnějších vazeb Eurasijského ekonomického svazu (EAES) v řečišti realizace iniciativy prezidenta Putina k formování širokého partnerství v Eurasii,“ řekl šéf ruské diplomacie.

„Vstoupila v platnost dohoda o volném obchodu mezi EAES a Vietnamem. Nabírají obrátky jednání o uzavření obchodně-ekonomické dohody mezi EAES a Čínou. Pokračují kroky integrace budování EAES a ekonomického projektu Hedvábná stezka,“ shrnul vývoj na eurasijském prostranství.

Připomněl, že ideje Vladimira Putina o vytvoření širokého eurasijského partnerství aktivně podpořily země ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) na summitu v Soči loni v květnu.

„Dnes aktivně pracuje ekonomická komise Eurasijského ekonomického svazu s několika desítkami zemí a integračních celků, celkově vyjádřilo zájem o ekonomickou spolupráci s EAES přes padesát států,“ uvedl Lavrov.  

To vše podle něj podporuje zapojování Ruska do integračních procesů v Asijsko-pacifickém regionu (APR), což odpovídá dlouhodobým národním zájmům komplexního rozvoje Sibiře a Dálného východu.

Lavrov ve své řeči také zřetelně reagoval na mediální úvahy o „vábení“ Ruska k bližší spolupráci se Spojenými státy v zájmu změny pozice vůči Číně po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. „Beze změny zůstává kurz na upevnění rusko-čínských vztahů strategického partnerství, které vnímáme jako modelové pro odpovědné velmoci ve 21. století,“ řekl.   

A Západ? „Dialog se Spojenými státy a EU nemůže být budován jinak než na principech rovnoprávnosti a vzájemného respektu a ohledu na vzájemné zájmy – to znamená tak, jako se všemi našimi dalšími partnery,“ zdůraznil Sergej Lavrov.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: repro YouTube.com

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 • Každý Švéd zná někoho, kdo viděl ruskou ponorku

  Ještě nedávno nám bylo Švédsko předkládáno jako ideál sociální a ekonomické politiky. Dnes je spíše ideálním příkladem absurdity současné Evropy: zatímco země vědomě podporuje eskalaci „vnitřních“ hrozeb a v tamních městech raketově roste násilná kriminalita, švédská politická reprezentace prosazuje razantní zvyšování nákladů na armádu, protože se hystericky bojí Ruska. Neexistuje přitom smysluplné vysvětlení, proč by Rusové měli napadnout právě neutrální Švédsko.

 • A volím tak, jak volím, nikoli proto, že bych byl nějakým „Zemanovským fandou“, ale z čistě pragmatického důvodu. Prostě oceňuji to, jak „točí kormidlem“. Ve chvíli, kdy se Evropa sebevražedně sune ke středu víru, aby byla stažena pod hladinu, on kormidluje k jeho okraji a hledá místo pro kotvy, aby potopení toho našeho člunu zabránil.

 • Více než symbolické: kvůli přerušení financování byla uzavřena i socha Svobody

  V souvislosti s dočasným přerušením financování federální vlády byl v New Yorku uzavřen pro veřejnost jeden z hlavních symbolů města a Spojených států – socha Svobody.

 • Na maximum: MiG-31BM teď může létat rychlostí až 3400 km/h

  Nejrychlejší soudobé bojové letadlo může létat ještě rychleji. Ruskou záchytnou stíhačku MiG-31 vývojáři po čtyřiceti letech zbavili posledního limitu, aby mohla létat rychlostmi, pro které byla vyprojektována.

 • Ruské ministerstvo obrany odbourává Windows. Už má za ně náhradu

  Ruské ministerstvo obrany nechá do služebních počítačů nainstalovat programové vybavení vyvinuté tamními programátory. Počítače obranného resortu už nebudou využívat operační systém řady Windows. Místo „oken“ bude do počítačů nainstalováno ruské programové vybavení a operační systém Astra Linux.

 

 

 

Nejčtenější články - Aktuálně

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru